Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός 0-1: Επανήλθε στις νίκες με Βέρμπιτς

Διαβάστε τι έγινε στην αναμέτρηση Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός για τη 16η αγωνιστική της Super League

Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός 0-1: Με γκολ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς στο 35ο λεπτό, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επανήλθε στις επιτυχίες μετά τα στραβοπατήματα κόντρα σε Ιωνικό και ΟΦΗ.

Το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Τιμοτέους Πούχατς, ο οποίος βρήκε δίχτυα στην πρώτη του ενέργεια με την πράσινη φανέλα, αλλά δεν χρίστηκε σκόρερ, επειδή είχε προηγηθεί φάουλ του Φώτη Ιωαννίδη.

Η χρήση δακρυγόνων 20 λεπτά πριν από τη σέντρα και κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, αμαύρωσε την αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική της Super League.

Μάλιστα, ένας φίλαθλος του Παναθηναϊκού εθεάθη για κάποια λεπτά να βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο, προτού διακομιστεί με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Το α’ μέρος του Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός:

Το πρώτο ημίωρο κύλησε με ελάχιστες συγκινήσεις, όλες από πλευράς Λεβαδειακού, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει πραγματικά ο Αλμπέρτο Μπινιόλι.

Ζόνας Τόρο, Γιώργος Νίκας και Τιερί Μουτίνιο κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, την ώρα που οι Μπερνάρ και Σεμπαστιάν Παλάσιος αναζητούσαν συνεργασίες στην πλευρά του Μάριου Βήχου.

Τόρο στο 13′, Νίκας στο 14′ και Μουτίνιο στο 26′, θέλησαν να τεστάρουν τα αντανακλαστικά του Μπρινιόλι με σουτ, όμως, δεν του έβαλαν δύσκολα.

Η απουσία του τιμωρημένου Ρούμπεν Πέρεθ φάνηκε να επηρεάζει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατέγραψε την πρώτη του τελική στο 31′ με κεφαλιά του Δημήτρη Κουρμπέλη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ύστερα από βαθιά μεταβίβαση του Χόρντουρ Μάγκνουσον στην πλάτη του Τριαντάφυλλου Τσάπρα, ο Άντραζ Σπόραρ γύρισε παράλληλα την μπάλα, ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς πλάσαρε σωστά και ζευγάρωσε τα γκολ του στο πρωτάθλημα (και το πρώτο του απέναντι στον Λεβαδειακό είχε επιτευχθεί).

Ο Παναθηναϊκός έφτιαξε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα γκολ του πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν τις αξιοποίησε.

Αρχικά, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπερνάρ πέρασε κάθετα στον Παλάσιος, εκείνος σούταρε και ο Στέφαν Στογιάνοβιτς απέκρουσε.

Αμέσως μετά, ο Σπόραρ βρέθηκε απέναντι Στογιάνοβιτς, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός δεν αποδείχθηκε πειστικός, ολοκληρώθηκε με 4-7 τελικές, 2-4 κόρνερ και 33%-67% κατοχή.

Το β’ μέρος του Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός:

Ο Γιάσμινκο Βέλιτς αντικατέστησε τον Νίκα με τον Γιώργο Βρακά, κίνηση που αποδείχθηκε επιτυχημένη υπό την έννοια ότι ήταν πολύ δραστήριος στα αντίπαλα καρέ.

Μάλιστα, ο 21χρονος μέσος έχασε κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν από λάθος κοντρόλ του Χουάνκαρ στο 63′, έπιασε εναέριο βολέ από κοντινή απόσταση και υποχρέωσε τον Μπρινιόλι στην απόκρουση του αγώνα.

Οκτώ λεπτά νωρίτερα, ο Μπερνάρ είχε τροφοδοτήσει τον Παλάσιος, ο οποίος προτίμησε να σουτάρει από πολύ κλειστή γωνία και ο Στογιάνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε πάρα πολλά λάθη σε άμυνα και μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να θυμίζει εκείνο κόντρα στον Ιωνικό, όταν έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στα τελευταία λεπτά.

Ο Βέλιτς έβαλε τον Αλφρέδο Μεχία στο 65′ και τους Καζένγκα Λούα Λούα-Θοδωρή Τσιριγώτη στο 76′, σε μία προσπάθεια να σώσει την παρτίδα.

Η αλήθεια είναι ότι στο β’ μέρος ο Λεβαδειακός έδειξε καλύτερο πρόσωπο από τον Παναθηναϊκό, όπως μαρτυρούν και οι τελικές (10-9 εκ των οποίων οι 4-3 προς την εστία).

Ας μην ξεχνάμε ότι οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 12η θέση με μόλις 2 νίκες σε 16 ματς και οι φιλοξενούμενοι διεκδικούν το πρωτάθλημα.

Βλέποντας ότι η ομάδα του δεν αποδίδει καλά, ο Γιοβάνοβιτς έκανε τριπλή αλλαγή στο 80′ (Γιώργος Βαγιαννίδης, Φώτης Ιωαννίδης, Τιμοτέους Πούχατς).

Οι δύο εξ αυτών, μάλιστα, πρωταγωνίστησαν στην επόμενη αξιόλογη φάση. Ο Ιωαννίδης έδωσε στον Πούχατς, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την πράσινη φανέλα βρήκε δίχτυα με σουτ. Είχε προηγηθεί, όμως, φάουλ του δημιουργού στον Βήχο, με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει.

Ο Βέλιτς έβαλε και τον Γιάννη Γιαννιώτα στο 84′, χωρίς ωστόσο να αλλάξει τη μοίρα της ομάδας του, που έχασε επιπλέον έδαφος στη μάχη για την παραμονή.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης, Μπαχανάκ, Τσάπρας, Βήχος, Χάμοντ (65′ Μεχία), Συμελίδης (84′ Γιαννιώτας), Τόρο (76′ Λούα Λούα), Νίκας (46′ Βρακάς), Μουτίνιο, Δούμτσιος (76′ Τσιριγώτης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (80′ Βαγιαννίδης), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (80′ Πούχατς), Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Τσέριν, Παλάσιος, Βέρμπιτς (69′ Τσόκαϊ), Σπόραρ (80′ Ιωαννίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός 0-1: Επανήλθε στις νίκες με Βέρμπιτς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.