Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 1-1: Δεν μπορεί μακριά από την Τούμπα – Για εκατοστά δεν έκαναν την ανατροπή οι Βοιωτοί!

Παραμένει χωρίς νίκη μακριά από την Τούμπα ο ΠΑΟΚ! Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Λεβαδειακός «έκλεψε» τον βαθμό!

Λεβαδειακός ΠΑΟΚ 1-1: Ούτε τώρα εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ! Δεν κέρδισε ένα παιχνίδι που μετά το γκολ του Νάρεϊ έμοιαζε δικό του! Γκολ στις καθυστερήσεις ο Μπελμόντ και βαθμός για τους Βοιωτούς!

Μετά τις ισοπαλίες σε «Βικελίδης» και Ηράκλειο, ο δικέφαλος του βορρά δεν έσπασε το «ρόδι» μακριά από την Τούμπα, ούτε στην Λιβαδειά! Το γκολ του Νάρεϊ στο 73′ δεν ήταν αρκετό για να πάρουν το τρίποντο οι Θεσσαλονικείς! Το «ξερό» του Μπελμόντ στις καθυστερήσεις… ξέρανε την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις της! Γκραν γκινιόλ το φινάλε στην Βοιωτία με γκολ στο 90+3′, πέναλτι που έγινε φάουλ στο 90+4′ και κόκκινη κάρτα!

Στην… προσπάθεια να απειλήσει τον Μάρκοβιτς έμεινε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο! Μονοδιάστατος ο δικέφαλος του βορρά, με ανάπτυξη μόνο από τα δεξιά με Λύρατζη και Νάρει, είχε και την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά περιοχή δεν πάτησε, δεν απείλησε και όλες τους οι απόπειρες για να σκοράρει σταματούσαν πριν την τελική πάσα για να βγει η τελική ενέργεια!

Ο Λεβαδειακός από την μεριά του, αν και προτελευταίος και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, δεν έπαιξε για το μηδέν, δεν κλείστηκε, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να παράξει φάσεις προς την εστία του Κοτάρσκι.

Εν ολίγοις, μια άνοστη «σούπα» το πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Η πρώτη και η… τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μισό του ματς, το εντυπωσιακό «ψαλιδάκι» στο 43′ του Γκορντεζιάνι που «έβγαλε» σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Βοιωτών.

Δοκάρι με Κούρτιτς και προβάδισμα με Νάρεϊ!

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ δείχνει εμφανή διάθεση να γίνει πιο απειλητικός και έχει δοκάρι στο 48′, σε κεφαλιά του Κούρτιτς!

Στο 63′ δεν υπάρχει οριζόντιο δοκάρι για να σώσει τον Μάρκοβιτς, αλλά ο Μπαχανάκ που απομακρύνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κάργα, διορθώνοντας την άστοχη έξοδο του γκολκίπερ της ομάδας του!

Η τριτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και η φαρμακερή για τους γηπεδούχους. Η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους, έτσι όπως πήγαινε το ματς,  έρχεται στο 73′ με τον… συνήθη ύποπτο Νάρεϊ, ο οποίος δεν σπαταλάει την εξαιρετική ασίστ του Μπίσεσβαρ και σκοράρει για το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων! Στην τελευταία ευκαιρία που έδωσε το παιχνίδι στη Λιβαδειά!

Το «ξερό» του Μπελμόντ, ξέρανε τον ΠΑΟΚ!

Μετά το 1-0 και το ματς να οδεύει προς το τέλος του, ο ΠΑΟΚ οπισθοχωρεί, δύνοντας γήπεδο στους γηπεδούχους. Και το πληρώνει! Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπελμόντ μετά από απομάκρυνση του Κοτάρσκι, με ένα «ξερό» σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίζει για τον Λεβαδειακό σε 1-1!

Ένα λεπτό ακόμα στο ματς, αλλά υπάρχει χρόνος και για άλλο… δράμα στο ματς! Με τη σέντρα, οι γηπεδούχοι κλέβουν τη μπάλα, βγαίνουν στη κόντρα, ο Ζίβκοβιτς ανατρέπει τον Μουτίνιο, ο Μανούχος δίνει αρχικά πέναλτι, αλλά μετά από έλεγχο του VAR, το μαρκάρισμα ήταν οριακά εκτός περιοχής, το πεναλτι έγινε φάουλ που πέρασε ανεκμετάλλευτο και η κίτρινη, κόκκινη για τον Ζίβφκοβιτς!

Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 1-1

Σκόρερ: 90+3′ Μπελμόντ – 73′ Νάρεϊ

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο, Σκβάρκα (56′ Μπαχανάκ), Δούμτσιος (56′ Τσιριγώτης), Λιάγκας, Τορό (69′ Μπελμόντ), Νίκας (90+4′ Τζημόπουλος), Παναγιώτου, Τσάπρας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ίνγκασον, Κάργας, Λύρατζης, Τσαούσης (61′ Βιεϊρίνια, 72′ Kωνσταντέλιας), Ντάντας (61′ Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς, Καντουρί (84′ Καντουρί), Αντρίγια, Νάρεϊ, Γκορντεζιάνι (61′ Ολιβέιρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 1-1: Δεν μπορεί μακριά από την Τούμπα – Για εκατοστά δεν έκαναν την ανατροπή οι Βοιωτοί!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!