ΑΓΓΛΙΑ

Λιντς – Σαουθάμπτον 3-0: Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Premier League ήταν το Λιντς – Σαουθάμπτον με τους γηπεδούχους να νικούν εύκολα με 3-0. Οι δύο ομάδες φιγουράρουν στη μέση της βαθμολογίας έχοντας καλά και κακά διαστήματα μέσα στη σεζόν. Αυτή τη βραδιά, όμως, η Λιντς ήταν καλύτερη της Σαουθάμπτον και αυτό αποτυπώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο....

Εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Premier League ήταν το Λιντς – Σαουθάμπτον με τους γηπεδούχους να νικούν εύκολα με 3-0.

Οι δύο ομάδες φιγουράρουν στη μέση της βαθμολογίας έχοντας καλά και κακά διαστήματα μέσα στη σεζόν. Αυτή τη βραδιά, όμως, η Λιντς ήταν καλύτερη της Σαουθάμπτον και αυτό αποτυπώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Με το που βρήκε το γκολ, πήρε μπροστά.

Ο Μπάμφορντ με σουτ από τα όρια της περιοχής άνοιξε το σκορ στο 47′ και στη συνέχεια τα «παγώνια» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο. Έκαναν το 2-0 στο 78′ με τρομερό σουτ του Ντάλας και ο Ραφίνια με απευθείας φάουλ στο 84′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα προσπέρασε την Άρσεναλ και μπήκε στη δεκάδα. Απορίας άξιο το πώς έχει πάρει την κάτω βόλτα η Σαουθάμπτον. Μία ομάδα που μέσα στο 2020 ήταν αρκετά ψηλά, πλέον έχει μόνο αρνητικά αποτελέσματα. Ξεκίνησε το 2021 με νίκη επί της Λίβερπουλ, αλλά αυτή είναι η μοναδική που έχει κάνει στην Premier League σε 13 αγωνιστικές!