Live ενημέρωση στον τελικό: Παναθηναϊκός-Άρης 1-0 Τελικό – Οι πράσινοι κατακτούν το Κύπελλο Ελλάδας

Η εξέλιξη του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Άρη στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Live ενημέρωση στον τελικό του Κυπέλλου ΠαναθηναϊκόςΆρης, με τη σέντρα να έχει οριστεί στις 20:30, στο κεκλεισμένων των θυρών Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου.

Η ομάδα που θα κερδίσει το Κύπελλο θα πάρει και ευρωπαϊκό εισιτήριο, συγκεκριμένο θα μετάσχει στον 2ο γύρο του Europa League. Ο τελικός του Κυπέλλου διεξάγεται με 90 προσκλήσεις και 500 αστυνομικούς.

Live ενημέρωση στον τελικό του Κυπέλλου: Παναθηναϊκός-Άρης 1-0 Τελικό

Τέλος! Ο Παναθηναϊκός κατακτά το 20ο Κύπελλο της ιστορίας του, και παράλληλα εξασφαλίζει το τελευταίο εισιτήριο για την Ευρώπη, συγκεκριμένα για το 2ο γύρο του Europa League.

90+6 ΓΚΟΛ 1-0: Ο Παναθηναϊκός βρίσκει γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Σέντρα του Χουάνκαρ από τα αριστερά, ο Βαγιαννίδης από το απέναντι δοκάρι πλασάρει από διαγώνια για το 1-0!

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

80′: Παραμένει το 0-0 10 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Παρά την αριθμητική υπεροχή ο Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει να φτιάξει κάποια αξιόλογη φάση, ενώ και ο Άρης έχει βγει 1-2 φορές μπροστά. Στη θέση του Μανου έχει περάσει ο Βερστράτε.

71 ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Μέσα σε μόλις 6 λεπτά το πλεονέκτημα του Άρη με παραπάνω παίκτη γίνεται μειονέκτημα καθώς μένει με 9 παίκτες!  Απευθείας στον  Ζουλ που σηκώνει το πόδι του προς το στήθος του Μπακασέτα, αν και είχε κερδίσει φάουλ!

65′: ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Αριθμητική ισορροπία ξανά στο ματς, καθώς αποβάλλεται ο Νταρίντα για μαρκάρισμα στον Αράο. Υπερβολική η 2η κίτρινη κάρτα από τη διαιτητή Φραπάρ.

62′ Πρώτη αλλαγή στον ματς, είναι για τον Παναθηναϊκό. Ο Βαγιαννίδης στο ματς, εκτός ο Μαντσίνι.

56′: Δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες ο Άρης μέσα σε ένα δίλεπτο, αμφότερες με τον Σαμόρα! Η μία με τον Κοσταρικανό στο 55′ όταν έφυγε στην κόντρα, όμως το σουτ απομάκρυνε ο Γεντβάι. Η δεύτερο στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν Σουλεϊμάνοφ έκανε από τα αριστερά το παράλληλο γύρισμα προς τον Σαμόρα, ο οποίος… κατάφερε κι αστόχησε εξ επαφής! Ο Άρης έχει πλέον τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει γυρίσει πιο πίσω καθώς με παίζει με 10.

ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ! Με δέκα παίκτες μένουν οι πράσινοι καθώς ο Κώτσιρας δέχθηκε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Σαμόρα. Αλλάζουν οι ισορροπίες πλέον στο ματς.

Τελικός Κυπέλλου: Αγωνιστικός χώρος «χαλί», μπαλάρα, πάρτι στις εξέδρες και εξαιρετική διαιτησία! Ξύπνα, φτάσαμε!

Live ενημέρωση – 46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ημίχρονο στον τελικό,  σε ένα παιχνίδι με μόνο με μία μεγάλη ευκαιρία, αυτή του 25′ για τον Άρη με τον Φαμπιάνο. Από εκεί και πέρα λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες επιθετικά, ενώ καμία δεν έχει καταφέρει να πάρει τα ηνία του αγώνα. Ως το 25-25 ο Άρης είχε κόψει στα δύο τον Παναθηναϊκό που δεν είχε κάνει φάση, όμως στη συνέχεια οι πράσινοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και άρχισαν να φτάνουν με καλύτερες προϋποθέσεις στην περιοχή του Άρη και να κερδίζουν κάποια κόρνερ. Και πάλι όμως η κατοχή τους ήταν ανούσια στο μεγαλύτερο μέρος. Η ομάδα του Κόντη είχε κάποιες απειλητικές στιγμές με Μαντσίνι και Κώτσιρα. Γενικά δυνατό παιχνίδι με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Πάντως τα ατού και των ομάδων είναι καλά κλεισμένα και δεν έχουν «φανεί». Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Ιωαννίδης και ο Μπερνάρ και από πλευράς Άρη Μανού και Μορόν.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο

Ως τώρα η διαιτητής Φραπάρ σφυρίζει πολύ, έχοντας δώσει τρεις κίτρινες στον Άρη (Νταρίντα, Σαμόρα και Μοντόγια) και δυο στον Παναθηναϊκό (Κώτσιρας, Τσέριν)

40′: Ο Παναθηναϊκός έχει ανεβάσει ρυθμούς στα τελευταία λεπτά και βρίσκεται γύρω από την περιοχή του Άρη κερδίζοντας κάποια κόρνερ, ωστόσο δεν καταφέρνει να φτάσει σε ουσιαστικές τελικές προσπάθειες καθώς η ομάδα του Άκη Μάντζιου αμύνεται ικανοποιητικά με εξαίρεση κάποια λίγα λάθη.

Η μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Άρης με τον Φαμπιάνο

27′ Πρώτη  φορά που απειλεί και ο Παναθηναϊκός σε μια καλή προσπάθεια: Από  απομάκρυνση της άμυνας του Άρη ο Μαντσίνι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή (στα δεξιά), επιχειρεί ένα φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα.

25′: Τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ χάνει ο Άρης! Ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Φαμπιάνο έπιασε καρφωτή κεφαλιά από διαγώνια δεξιά, αναγκάζοντας τον Λοντίγκιν σε μεγάλη επέμβαση! Στην εξέλιξη η άμυνα του Παναθηναϊκού απομάκρυνε προτού ο Μορόν της σπρώξει στα δίχτυα.

Γεμίζουν το άδειο γήπεδο με τις φωνές τους οπαδοί του Άρη που βρίσκονται στο Πανθεσσαλικό

15′: Μετά το πρώτο τέταρτο έχουμε καλό ρυθμό στο παιχνίδι αλλά ελάχιστες φάσεις, καθώς δύσκολα πατάει ακόμη και στην αντίπαλη περιοχή. Ειδικά ο Παναθηναϊκός δεν έχει κάνει υποψία τελικής, ενώ ο Άρης έχει δύο σουτ όπως είπαμε νωρίτερα. Οι πράσινοι χτίζουν τις επιθέσεις τους από τα δεξιά εκεί όπου από πλευράς Άρη αμύνονται οι Σαμόρα και Μοντόγια. Ο Άρης παίζει πίσω από τη μπάλα, και κοιτάει να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

8′: Στα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα που έχει τη μπάλα στην κατοχή, της, το πρώτο κόρνερ το είχε ο Άρης ωστόσο με τον Μοντόγια να σουτάρει στην εξέλιξη της φάσης και τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Και δεύτερο σουτ από τον Άρη λίγο αργότερα από τον ,Μορόν, με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα. Καμία τελική προσπάθεια ως τώρα ο Παναθηναϊκός.

1′: Ο τελικός άρχισε!

Όλα έτοιμα για τη σέντρα

Live ενημέρωση στον τελικό: Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Μπερνάρ, Ιωαννίδης.

Στον πάγκο οι: Ντραγκόφσκι, Κυριόπουλος, Κάτρης, Βαγιαννίδης, Ούγκο, Αϊτόρ, Μλαντένοβιτς, Γερεμέγεφ, Τζούρισιτς.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Ζουλ, Νταρίντα, Γκαρθία, Σουλεϊμάνοφ, Ζαμόρα, Μορόν.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Αγοραστός, Παναγίδης, Βέλεθ, Ρόουζ, Φεράρι, Ανσαριφάρντ, Φετφατζίδης, Βερστράτε.

• Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ (Γαλλία)
  • Βοηθοί: Μίκαελ Μπερσεμπρού (Γαλλία), Στίβεν Τορεγκρόσα (Γαλλία),
  • 4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
  • VAR: Χαμίντ Γκεναουί (Γαλλία)
  • AVAR: Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου).

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα.
Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Live ενημέρωση στον τελικό: Παναθηναϊκός-Άρης 1-0 Τελικό – Οι πράσινοι κατακτούν το Κύπελλο Ελλάδας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.