Μαγικός και μάγκας ΠΑΟΚ «διέλυσε» με πεντάρα τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, τρέλανε την Ευρώπη και «πέταξε» για τους 8

Μάγκας ΠΑΟΚ, «τέλειωσε» με πεντάρα τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και με επική ανατροπή πέταξε για τους 8 του Europa Conference League.

Ονειρικός ΠΑΟΚ «διέλυσε» με 5-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, πέτυχε ιστορική ανατροπή και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «8» του Europa Conference League με τρομερή εμφάνιση.

Ο Δικέφαλος βρισκόταν με την πλάτη στον… τοίχο μετά το 2-0 του πρώτου ματς της Κροατίας, όμως με μαγική εμφάνιση στην Τούμπα πήρε την μεγάλη πρόκριση. Ο Κουλιεράκης με δύο γκολ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ενώ Μπάμπα, Μπράντον Τόμας και Ζίβκοβιτς  έβαλαν και αυτοί το δικό τους όνομα στο πίνακα του σκορ χαρίζοντας την μεγάλη πρόκριση στους «ασπρόμαυρους».

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε φανέλα βασικού στον Αντρέ Βιεϊρίνια, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τη μεγάλη του εμπειρία, ενώ ο Στέφαν Σβαμπ ήταν αυτός που ξεκίνησε στη μεσαία γραμμή στο πλάι του Μεϊτέ.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με μεγάλη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και με πλάνο να επιτεθούν, αφού ήταν με την… πλάτη στον τοίχο μετά το σκορ του πρώτου μέρους.

Πήραν την κατοχή και προσπάθησαν με κάθε τρόπο να βρουν χώρους να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, που έκλεινε εκπληκτικά όλους τους χώρους.

Οι γηπεδούχοι πήραν την απόλυτη κατοχή στα πρώτα 10 λεπτά, επιλέγοντας στη συνέχεια να αφήσουν τη μπάλα στους Κροάτες να να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις, αλλάζοντας δηλαδή το πλάνο τους.

Το… plan b έβγαινε, αφού ο Δικέφαλος έχασε τεράστιες ευκαιρίες με τους Μπράντον Τόμας, Κουλιεράκη και Ζίβκοβιτς, οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφερα να νικήσουν τον Νέβιστιτς.

Χαρακτηριστικό της εικόνας στο ματς ήταν οι 8 τελικές των «ασπρόμαυρων» στα πρώτα 25 λεπτά. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 26΄με τον Ράχμαν Μπάμπα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε εκεί, συνέχισε να πιέζει και να απειλεί και επτά λεπτά αργότερα κατάφερε να φτάσει και στην ισοφάριση του συνολικού σκορ με ανέλπιστο τρόπο. Ο Κουλιεράκης έκανε το σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε στην γωνία του Νέβιστιτς τη μπάλα κάνοντας το 2-0.

Ο Δικέφαλος εκτός από τις τελικές είχε και την ουσία, αφού τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 45 λεπτών έφτασε στην απόλυτη ανατροπή, με τον Μπράντον Τόμας να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για την απόλυτη ανατροπή και το 3-0.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους φανέρωναν την αλήθεια, αφού ο Δικέφαλος μετρούσε 12(4) τελικές, έναντι μίας και μοναδικής τελικής των Κροατών.

Άντεξε στην πίεση και με «πεντάρα» τέλειωσε τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Οι φιλοξενούμενοι με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος και στην 2η τελική τους κατάφεραν να μειώσουν το σκορ ισοφαρίζοντας το συνολικό (3-3). Ο Κεντζιόρα έδιωξε λανθασμένα τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Χότζα ο οποίος με σουτ από διαγώνια θέση νίκησε τον Κοτάρσκι.

Οι Κροάτες πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, όμως ο Κοτάρσκι κράτησε «όρθιο» τον ΠΑΟΚ όταν το χρειάστηκε με τεράστιες αποκρούσεις. Στο 73ο λεπτό ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει και πάλι σκορ πρόκρισης με τον Κουλιεράκη να «χτυπάει» για δεύτερη φορά, στέλνοντας με το στήθος τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν σταμάτησαν εκεί την εκπληκτική τους εμφάνιση, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην τεράστια νίκη του. Ο Ντεσπόντοφ ανατράπηκε από τον Μίσιτς μέσα στην περιοχή, ο Χαρμ Όσμερς έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, με τον Ζίβκοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 5-1 «κλειδώνοντας» την υπόθεση πρόκριση.

Γκολ: Μπάμπα 27’, Κουλιεράκης 33’, Τόμας 42’, Κουλιεράκης 72’, Αντρίγια 88’ / Χότζα 49’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Ότο 77’), Σβαμπ (Οζντόεφ 82’), Μεϊτέ, Τάισον (Ντεσπόντοφ 67’), Κωνσταντέλιας (Μουργκ 77’), Αντρίγια, Μπράντον (Σαμάτα 77’).

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Πέρκοβιτς (Ογκιγιάρα 80’), Μπερνάουερ Τεοφίλ-Κατρίν, Μίσιτς, Σούτσιτς , Μπατούρινα, Σπίκιτς (Κανέκο 74’), Χότζα (Βίντοβιτς 80’), Πέτκοβιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαγικός και μάγκας ΠΑΟΚ «διέλυσε» με πεντάρα τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, τρέλανε την Ευρώπη και «πέταξε» για τους 8», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.