Με άμυνα προς… αποφυγήν ο Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς και έμπλεξε

Έπαιξε με τη φωτιά και τελικώς λόγω των πολλών αμυντικών προβλημάτων ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος με την Μπάτσκα Τόπολα

Ο Ολυμπιακός υπέστη σοκ από την Μπάτσκα Τόπολα και πλέον έμπλεξε ακόμα και η 3η θέση στον 1ο όμιλο του Europa League.

Έπαθε… Χέρενφεν ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπάτσκα Τόπολα. Τι κι αν προηγήθηκε με 2-0 στο 55ο λεπτό; Η αποβολή του Ντόι και μια άμυνα προς αποφυγή στρίμωξαν στα σχοινιά τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τελικώς απώλεσαν το τρίποντο (2-2) και η τρίτη θέση μπήκε σε περιπέτειες.

Το φιλμ του αγώνα

Οι Πειραιώτες παρατάχθηκαν με τον Κίνι στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Μαρτίνεθ να επιμένει σ’αυτή την επιλογή, όπως και στο ματς με τη Φράιμπουργκ. H επιθετική ανάπτυξη μοιραία ήρθε από την πλευρά των Ποντένσε-Ροντινέι.

Από εκεί προήλθε και το γκολ στο 16ο λεπτό. Ο Πορτογάλος έφυγε στο… ξέφωτο, ύψωσε γλυκά για τον Μασούρα και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκόραρε για δεύτερη φορά φέτος επί σερβικού εδάφους, μετά το γκολ κόντρα στην Τσουκαρίτσκι.

Το πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο ήταν το συστατικό χάρη στο οποίο οι Πειραιώτες κυριάρχησαν συνολικά. Πολλά λάθη οι γηπεδούχοι, που δυσκολεύονταν να αλλάξουν τρίτη ή τέταρτη πάσα στην ανάπτυξή τους.

Ωστόσο, αυτή η κυριαρχία έγινε… αλαζονεία, με τους φιλοξενούμενους να χαλαρώνουν επικίνδυνα μετά το 25ο λεπτό, όταν και οι Σέρβοι αναθάρρησαν κερδίζοντας μέτρα και παραλίγο να ισοφαρίσουν στο 31΄ από τον Ράκονιατς.

Μια στιγμής μαγεία και όλα τούμπα

Το δεύτερο ζητούμενο στο παιχνίδι ήταν ένα δεύτερο γκολ. Και αυτό ήρθε στο πρώτο δεκάλεπτο σε μια φάση που δείχνει την ποιοτική ανωτερότητα των Πειραιωτών. Ο Ποντένσε πήρε την μπάλα από τα πλάγια, χόρεψε την άμυνα της Τόπολα και σημείωσε το 2-0 (55′).

Τρίτο ευρωπαϊκό του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα μετά από εκείνα απέναντι σε Μπέρνλι και Τότεναμ.

Kάπου εκεί, το μόνο που χρειαζόταν η ομάδα του Μαρτίνεθ ήταν διαχείριση. Κι όμως, τα αμυντικά προβλήματα έκαναν την εμφάνισή τους, αμέσως μετά την έκοδο του Ποντένσε από το ματς (62΄).

Τρικυμία στο κέντρο της άμυνας και οι Σέρβοι μείωσαν με τον Ντάκοβατς. Χαμένες θέσεις, κακή τοποθέτηση, αργή αντίδραση.

Κι εκεί που θα έλεγε κανείς ότι ακόμα κι έτσι η κατάσταση δεν θα ζόριζε, ήρθε η κόκκινη κάρτα του Ντόι και άλλαξε όλη τη φυσιογνωμία του αγώνα.

Το φλερτ με την αγωνιστική αυτοχειρία καλά κρατούσε και τελικώς, το σκηνικό ανατράπηκε ολοκληρωτικά από τον Πάντοβιτς, ο οποίος σε μια οριακή, αλλά καθόλα νόμιμη φάση, ισοφάρισε, καθώς καλυπτόταν από τη γάμπα του Ροντινέι.

Αρχή καλή, μέση καλή, αλλά τέλος κακό για τον Ολυμπιακό που πλέον θέλει οπωσδήποτε νίκη στον τελευταίο αγώνα και φυσικά ήττες της Τόπολα για να περάσει στο Conference.

Μπάτσκα Τόπολα – Ολυμπιακός 2-2: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 63΄ Τζάκοβατς, 90′ Πάντοβιτς / 16′ Μασούρας, 57΄ Ποντένσε

Κόκκινη: 71΄ Ντόι

ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ (Ζάρκο Λάζετιτς): Ίλιτς, Τσβέτκοβιτς, Κάλουσιτς, Άντονιτς (78΄ Βούλιτς), Πέτροβιτς, Ράντιν (88′ Μιρτσέφσκι), Στόιτς, Τζάκοβατς, Στάνιτς (78΄ Πάντοβιτς), Ράκονιατς (90΄Βλαλούκιν) , Γιοβάνοβιτς (88΄ Σους)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόι, Ρέτσος, Κίνι, Έσε, Μ. Καμαρά, Φορτούνης (74΄ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (62΄ Γιόβετιτς), Μασούρας (62΄ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί (74΄ Πορόσο)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με άμυνα προς… αποφυγήν ο Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς και έμπλεξε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.