Με ολική ανατροπή ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα κόντρα στην Καλλιθέα

Μέσα σε μισή ώρα έκανε την ανατροπή ο Παναιτωλικός κόντρα στην Καλλιθέα παίρνοντας τη νίκη με 3-2 αφότου βρέθηκε να χάνει με 0-2.

Ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου κόντρα στην Καλλιθέα καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 47′ έβαλε 3 γκολ μέχρι το τέλος του ματς κάνοντας την ολική ανατροπή. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν λίγες μόνο μέρες μετά το 3-0 των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Καλλιθέας μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς κυκλοφορόντας τη μπάλα. Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 21ο λεπτό ο Ματίγια εκτέλεσε συρτά το φάουλ έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού για να βρει τον Μουστακόπουλο ο οποίος με φοβερό πλασέ σουτ χωρίς κοντρόλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Ο Ντίας είχε πολύ καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου αφού βρέθηκε σε θέση βολής μετά από λάθος της άμυνας της Καλλιθέας όμως δε πρόλαβε να εκτελέσει και το 0-1 έμεινε στο ημίχρονο.

Ο Πετράκης έκανε δύο αλλαγές στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ψάχνοντας την ισοφάριση αυτοί όμως που βρήκαν το γκολ ήταν οι παίκτες της Καλλιθέας. Ο Ματίγια έκανε τη ντρίμπλα και με πολύ όμορφο σουτ έγραψε το 0-2 στο 47′.

Όμως αφότου στη συνέχεια έχασαν την ευκαιρία για το 0-3 με τον Κυνηγόπουλο ο Παναιτωλικός βρήκε απάντηση. Στο 62′ άμυνα της Καλλιθέας δεν κατάφερε να διώξει το κόρνερ των γηπεδούχων και ο Μαυρίας με συρτό σουτ ξανάβαλε τον Παναιτωλικό στον αγώνα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναιτωλικός πίεσε μέχρι τέλους βγάζοντας ευκαιρίες και τελικά το κατάφερε. Στο 88ο λεπτό ο Τορεχόν κατάφερε να σκοράρει. Ο Παναιτωλικός και ο Καρέλης όμως δεν είχαν πει τις τελευταίες τους λέξεις με τον Έλληνα επιθετικό να σκοράρει στο 90+1′ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από δοκάρι του Ντουάρτε για το τελικό 3-2.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Μλάντεν, Μ. Ντουάρτε, Στάγιτς, Μαυρίας, Μπουζούκης, Μπαλντασάρα, Ξενιτίδης, Τορεχόν, Ντίας, Πέδρο.

Athens Kallithea: Βοσνιάδης, Ουές, Μεχίας, Βλάχος, Μανθάτης, Ματίγια, Σίλβα, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ολική ανατροπή ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα κόντρα στην Καλλιθέα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.