Μικρασιατικός Αστέρας-ΑΟ Χαϊδαρίου 2-4 πέν: Πρόκριση στα μπαράζ της Α’ ΕΠΣΑ για τον ΑΟΧ

Οι δύο ιστορικές ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο ουδέτερο γήπεδο της Νέας Ιωνίας.

Μικρασιατικός Αστέρας-ΑΟ Χαϊδαρίου 2-4 πέν.: Ματς θρίλερ με έπαθλο τα μπαράζ της Α’ ΕΠΣΑ (με Χαλάνδρι και Ηλυσιακό) έγινε στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας.

Ας δούμε αναλυτικά τι συνέβη:

Ο Μικρασιατικός Αστέρας και ο ΑΟ Χαϊδαρίου βρέθηκαν με το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ απόλυτα ισόβαθμοι στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου με 47 βαθμούς, ίδιες νίκες, ίδιες ισοπαλίες, ίδια γκολ υπέρ, ίδια γκολ κατά και ίδιο αποτέλεσμα στους μεταξύ τους αγώνες.

Έτσι, οι δύο ιστορικές ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο ουδέτερο γήπεδο της Νέας Ιωνίας.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με το σκορ στο 1-1.

Προηγήθηκε ο Μικρασιατικός στο 67ο λεπτό για να ισοφαρίσει το Χαϊδάρι στο 76ο.

Μικρασιατικός Αστέρας-ΑΟ Χαϊδαρίου: Ματς θρίλερ με έπαθλο για τα μπαράζ της Α’ ΕΠΣΑ

Το Χαϊδάρι βρέθηκε κοντά στη μεγάλη νίκη όταν απέτυχε να ευστοχήσει στο 92ο λεπτό σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Ο Μιχελής είπε «όχι» στην παραβίαση της εστίας του, όπως όχι είπε και στο πρώτο ημίχρονο σε εκτέλεση πέναλτι του αντιπάλου στο 25ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην διαδικασία της παράτασης, όπου τη μεγάλη ευκαιρία είχε ο Αστέρας στο 107′, όταν ένα δυνατό σουτ απέκρουσε σε κόρνερ ο Καλαματιανός.

Η ισοπαλία στα 120 λεπτά οδήγησε στα πέναλτι, όπου οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με 4-2.

Χωρίς πρόβλημα η διαιτησία των Ευαγγέλου, Φωτόπουλου και Σαμοΐλη, με τον πάγκο του Χαϊδαρίου να διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό φάουλ και κίτρινης κάρτας σε παίκτη του Μικρασιατικού για χτύπημα αντιπάλου από πίσω.

Να θυμίσουμε πως λίγες μέρες πριν ο Μικρασιατικός Αστέρας κέρδισε τον 52ο τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΑ, όταν επικράτησε 1-0 του Άρη Πετρούπολης στην παράταση.

Η διαδικασία των πέναλτι:

0-1 το Χαϊδάρι με τον Τσιούλο

1-1 ο Καλαματιανός αποκρούει την εκτέλεση του Σάμιου, ο Ευαγγέλου όμως δίνει εντολή για νέο χτύπημα και αυτή τη φορά ο Μικρασιατικός ισοφαρίζει

1-2 ο Αποστολόπουλος σκοράρει και εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι στο 25′

2-2 ο Σαπαλίδης ισοφαρίζει

Ο Μιχελής πέφτει στα δεξιά του και αποκρούει το πέναλτι του Αντωνόπουλου, το 2-2 παραμένει

Ο Καλαματιανός σταματά τον Κακό, το 2-2 παραμένει

2-3 το Χαϊδάρι με τον Καμπεράι

Ο Καλαματιανός αποκρούει το πέναλτι του Σμυρνάκη και με τη βοήθεια του δοκαριού το 2-3 παραμένει

2-4 ο Μάκρας, με σαδιστικό τρόπο, παραβιάζει την εστία του Μιχελή και χαρίζει την πρόκριση στο Χαϊδάρι!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μικρασιατικός Αστέρας-ΑΟ Χαϊδαρίου 2-4 πέν: Πρόκριση στα μπαράζ της Α’ ΕΠΣΑ για τον ΑΟΧ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Διονύσης Αντωνέλλος

Ξεκίνησα με το blogging. Mετά με κέρδισε το ραδιόφωνο και αργότερα με νίκησε η τηλεόραση. Ενδιαφέρον για ότι συμβαίνει στα ελληνοτουρκικά. Τυχερός που γνώρισα κάποιους ανθρώπους και με έκαναν καλύτερο άνθρωπο.