Μουντιάλ 2022: Αποκλεισμός για Ουρουγουάη και Γκάνα

Η Ουρουγουάη νίκησε με 2-0 την Γκάνα, αλλά αυτό δεν έφτανε και έτσι αποχαιρέτησαν και οι δύο το Μουντιάλ 2022.

Όταν ξύπνησε, ήταν αργά… Η Ουρουγουάη έκανε το καλύτερο παιχνίδι της στο Μουντιάλ 2022, όμως, αυτό δεν αρκούσε. Νίκησε με 2-0 την Γκάνα και αποκλείστηκε μαζί της.

Πάλεψε πολύ η «σελέστε», διαμαρτύρεται για τουλάχιστον ένα πέναλτι και στο φινάλε έμεινε εκτός λόγω χειρότερης επίθεσης. Η Γκάνα ήταν κατώτερη των προσδοκιών, αλλά τουλάχιστον για εκείνη πήρε μαζί της τους Ουρουγουανούς. Η κόντρα τους δεν ξεχνιέται ελέω εκείνου του ματς στο Μουντιάλ 2010 και του χεριού που είχε κάνει ο Σουάρες.

Ο τελευταίος είχε συμμετοχή και στα δύο τέρματα της Ουρουγουάης. Τα έβαλε σε ένα εξάλεπτο ο Ντε Αρασκαέτα μόνο που το τρίτο δεν ήρθε ποτέ. Θα μπορούσε να μιλήσει κανείς ακόμη και για άδικο αποκλεισμό των Ουρουγουανών αν σκεφτεί ότι είχε ίδια διαφορά τερμάτων με τους Νοτιοκορεάτες λόγω του τραβηγμένου πέναλτι που δόθηκε σε βάρος τους στο ματς με την Πορτογαλία.

Σχεδόν σε όλο το ματς η Ουρουγουάη ήταν καλύτερη, αλλά στα πρώτα λεπτά η Γκάνα μπήκε πιο δυναμικά. Κέρδισε πέναλτι με τον Κούντους στο 16′, αλλά ο Ροσέτ είπε «όχι» στον Αντρέ Αγιού. Κάπου εκεί μάλλον άδειασαν οι Αφρικανοί, ενώ πολύ σύντομα ακολούθησαν και τα γκολ της Ουρουγουάης.

Στο 22′ ο Σαλισού έδιωξε λίγο πριν τη γραμμή το πλασέ του Νούνιες, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Ντε Αρασκαέτα σκόραρε παίρνοντας το ριμπάουντ από το σουτ του Σουάρες. Στο 32′ έγινε και το 2-0. Ο Σουάρες βρήκε τον Ντε Αρασκαέτα και εκείνος με ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ζίγκι.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα αυτό το αποτέλεσμα αρκούσει στην Ουρουγουάη. Παρόλα αυτά εκείνη έψαξε και τρίτο γκολ. Στο 57′ ο Νούνιες διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Αμαρτέι. Ο Σίμπερτ κλήθηκε από τον VAR, ξαναείδε τη φάση και παρόλα αυτά έκρινε πως δεν υπήρχε παράβαση. Απόφαση περίεργη που ουσιαστικά σφράγισε τον αποκλεισμό των Ουρουγουανών.

Στο 65′ ο Βαλβέρδε έδωσε στον Πελίστρι και εκείνος αστόχησε, ενώ πέντε λεπτά μετά με βολέ ο Βαλβέρδε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίγκι. Στις καθυστερήσεις οι Κόατες και Γκόμες είχαν άλλες δύο καλές στιγμές, αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Μετά το σφύριγμα της λήξης πολλοί Ουρουγουανοί έξαλλοι έπεσαν πάνω στον ρέφερι για να εκφράσουν τα παράπονά τους. Δίκαια ή άδικα, πάντως, η Ουρουγουάη αποχαιρέτησε το Μουντιάλ 2022, όπως έκανε και η ηττημένη του συγκεκριμένου αγώνα Γκάνα.

ΓΚΑΝΑ (4-2-3-1): Zίγκι – Σεϊντού, Αμαρτέι, Σαλισού, Μπαμπά – Παρτέι, Αμπντούλ Σαμέντ (72’ Κιερέ) – Κούντους (90’+8′ Φατάβου), Αντρέ Αγιού (46’ Μπουκαρί), Τζόρνταν Αγιού (46’ Σουλεμανά) – Ινιάκι Γουίλιαμς (72’ Σεμένιο).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ – Βαρέλα, Χιμένες, Κόατες, Ολιβέρα – Μπεντανκούρ (34’ Βασίνο), Ντε Αρασκέτα (80’ Κανόμπιο), Βαλβέρδε – Πελίστρι (66’ Ντε Λα Κρουζ), Σουάρες (66’ Καβάνι), Νούνιες (80’ Μάξι Γκόμες).