Μουντιάλ 2022: Η Ολλανδία λύγισε τη Σενεγάλη στο τέλος – Δείτε τα γκολ

Δείτε πώς η Ολλανδία κατάφερε να νικήσει τη Σενεγάλη σε αναμέτρηση για το Μουντιάλ 2022

Μουντιάλ 2022: Η εθνική Ολλανδίας κατάφερε να λυγίσει στο τέλος με 2-0 την εθνική Σενεγάλης, σε ματς για την 1η αγωνιστική του Α’ Ομίλου στη διοργάνωση του Κατάρ.

Οι «οράνιε» απείλησαν στο 7′, όταν από κάθετη του Κόντι Χάκπο ο Στίβεν Μπέρχβαϊν δεν πρόλαβε να ανοίξει το σκορ σε κενή εστία.

Η Σενεγάλη ήταν πιο επιθετική στο ξεκίνημα, όμως, η Ολλανδία ήταν εκείνη που πλησίασε ξανά στο γκολ (22ο λεπτό – ο Φρένκι Ντε Γιονγκ καθυστέρησε και δεν αξιοποίησε το τετ-α-τετ).

Πέντε λεπτά νωρίτερα, ο Ντέιλι Μπλιντ είχε πάρει μία κεφαλιά υπό πίεση, χωρίς ωστόσο να δώσει κατεύθυνση στην μπάλα προς την εστία.

Σταδιακά, οι Ολλανδοί άρχισαν να ασκούν πίεση, αν και στο 29′ ο Κρεπίν Ντιατά έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε άουτ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Σενεγάλη να έχει μία τελική παραπάνω (6-5), αλλά να υστερεί στην κατοχή (46,5%).

Το β’ μέρος άρχισε με μία σπουδαία ευκαιρία για την Ολλανδία. Ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 53′ αυτή η φάση.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Μπουλαγέ Ντιά απείλησε με σουτ που έβγαλε ο Άντριες Νόπερτ στην κλειστή του γωνία. Η Σενεγάλη κρατούσε καλά. Λαβώθηκε πάντως στο 70′, όταν ο Σεϊκού Κουγιατέ τραυματίστηκε σοβαρά στον μηρό και αποχώρησε με φορείο.

Ο Ιντρισά Γκέιγ σπατάλησε την επόμενη ευκαιρία – συγκεκριμένα στο 73′ με σουτ που έβγαλε ο σπουδαίος σήμερα Νόπερτ.

Όλα αυτά μέχρι το 84′, όταν από σπουδαία μπαλιά του Ντε Γιονγκ, ο Χάκπο πρόλαβε την έξοδο του Εντουάρ Μεντί και άνοιξε το σκορ.

Η Σενεγάλη δεν κατάφερε να αντιδράσει – τουναντίον δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 90+9′ από τον Ντάβι Κλάασεν, ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μεντί στο σουτ του Μέμφις Ντεπάι.

Μουντιάλ 2022: Δείτε τα highlights του ματς Σενεγάλη – Ολλανδία

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Η Ολλανδία λύγισε τη Σενεγάλη στο τέλος – Δείτε τα γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.