Μουντιάλ 2022: «Καθάρισε» ο Ριτσάρλισον για τη Βραζιλία

Με δύο γκολ του Ριτσάρλισον το φαβορί του Μουντιάλ 2022, η Βραζιλία, επικράτησε με 2-0 της Σερβίας.

Χρειάστηκε κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο για να λυθεί, αλλά στη συνέχεια τα κατάφερε. Η Βραζιλία στη δική της πρεμιέρα του Μουντιάλ 2022 επικράτησε 2-0 της Σερβίας.

Το βασικό της πρόβλημα ήταν ένα, να κάνει το 1-0. Όταν βρήκε γκολ, όλα έγιναν απλά. Βγήκε η ποιότητά της και έδειξε γιατί οι περισσότεροι τη θεωρούν το μεγαλύτερο φαβορί της διοργάνωσης.

Για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο η Σερβία έκλεισε καλά τους χώρους. Δέχτηκε μία τελική από τον Κασεμίρο στο 21′ και την πρώτη καλή στιγμή στο 27′, όταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Βινίσιους. Στο 37′ ο Ραφίνια δεν έκανε καλό τελείωμα, ενώ στο 41′ ο Μιλένκοβιτς έκανε γκέλα-δώρο για τον Βινίσιους, αλλά αμέσως μετά τον έκοψε.

Επιθετικά η Σερβία ήταν αδύναμη, αλλά δεν φαινόταν να την νοιάζει και πολύ αυτό. Το παν ήταν να κλείνει τους χώρους. Συνέχισε να το κάνει καλά και για ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλο που ο Νεϊμάρ είχε ανέβει, γκολ δεν ερχόταν. Ούτε στο 59′ άνοιξε το σκορ όταν η βολίδα του Άλεξ Σάντρο τράνταξε το δοκάρι.

Τελικά στο 63′ λύθηκε ο γόρδιος δεσμός. Ο Νεϊμάρ έκανε μέτρα με την μπάλα, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απέκρουσε το σουτ του Βινίσιους, αλλά στην επαναφορά ο Ριτσάρλισον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η πίεση αυξήθηκε, η Βραζιλία επιχείρησε να τελειώσει το ματς και το έκανε στο 73′ με μία γκολάρα του Ριτσάρλισον.

Κάπου εκεί η Σερβία λύγισε. Οι παίκτες της κατάλαβαν πως θα ξεκινήσουν το Μουντιάλ 2022 με ήττα. Ο Κασεμίρο είχε δοκάρι στο 81′, ενώ ακολούθησαν και ευκαιρίες από τους Φρεντ και Ροντρίγκο χωρίς να αλλάξει το σκορ. Αν υπάρχει κάτι ανησυχητικό για τους νικητές, αυτό είναι ο τραυματισμός του Νεϊμάρ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (75’ Φρεντ), Βινίσιους (75’ Ροντρίγκο), Νεϊμάρ (80’ Άντονι), Ραφίνια (87’ Μαρτινέλι), Ρισάρλισον (79’ Γκάμπριελ Ζεσούς).

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς, Ζίβκοβιτς (57’ Ράντονιτς), Λούκιτς (66’ Λάζοβιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Γκούντελι (57’ Ίλιτς), Μλαντένοβιτς (66’ Βλάχοβιτς), Τάντιτς, Μίτροβιτς.