Μουντιάλ 2022: Λιβάκοβιτς όπως λέμε Σούμπασιτς – Έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά!

Με ήρωα τον Ντόμινικ Λιβάκοβιτς, η Κροατία «λύγισε» με 3-1 την Ιαπωνία στα πέναλτι, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του Μουντιάλ!

Μουντιάλ 2022: Ήταν Ιούλιος του 2018, όταν ο Ντάνιελ Σούμπασιτς απέκρουε τρία πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» κόντρα στη Δανία για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Σχεδόν 4,5 χρόνια μετά η ιστορία επαναλαμβάνεται, καθώς ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά της διοργάνωσης του Κατάρ, κόντρα στη μαχητική Ιαπωνία.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης για τη φάση των «16» στο «Al Janoub Stadium» της πόλης Αλ-Ουάκρα, χαρακτηρίστηκε από καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις.

Στο 8ο λεπτό οι Κροάτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να βρεθούν μπροστά στο σκορ, καθώς έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνα της Ιαπωνίας, ο Πέρισιτς έκλεψε, πάτησε περιοχή, πλάσαρε αλλά τον νίκησε ο Γκόντα και εν συνεχεία ο Πέτκοβιτς που πήρε το ριμπάουντ κλείστηκε από τέσσερις αντιπάλους και δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση.

Οι «Σαμουράι» ωστόσο ήταν εκείνοι που πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, σκοράροντας σε ένα από τα «καλύτερα» σημεία, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 43′ ύστερα από σέντρα του Ντόαν, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Μαέντα από κοντά νίκησε τον Λιβάκοβιτς για να δώσει προβάδισμα στους Ασιάτες.

Με αυτόν τον τρόπο, έγινε ο 18ος διαφορετικός σκόρερ για την Εθνική του ομάδα στην ιστορία του Μουντιάλ, τη στιγμή που η Κορέα είναι η μοναδική χώρα της ηπείρου με μεγαλύτερο αριθμό (25).

Οι Ιάπωνες λοιπόν βρέθηκαν μπροστά σε μια… πρωτόγνωρη κατάσταση, μιας και στα τρία παιχνίδια τους έως τώρα βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Η αντίδραση της «Χρβάτσκα» δεν άργησε, μιας και στο 55ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Λόβρεν από τα δεξιά, ο Πέρισιτς έπιασε μία ασύλληπτη κεφαλιά – οβίδα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με αυτόν τον τρόπο, έφτασε τα 10 γκολ σε Παγκόσμια Κύπελλα και Euro, ξεπερνώντας τον Νταβόρ Σούκερ που είχε 9 και απολαμβάνοντας πλέον μόνος την κορυφή.

Τίποτα σπουδαίο ωστόσο δεν έμελλε να αλλάξει ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, με την πρώτη παράταση της φετινής διοργάνωσης να είναι γεγονός.

Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου 15λεπτου άνηκε στους Ιάπωνες, οι οποίοι απείλησαν στο 105′, με την… οβίδα του Μιτόμα έπειτα από φοβερή ατομική προσπάθεια. Παράλληλα, στο 120+1’ ο Μάιερ έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι δύο ομάδες λοιπόν οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου «καθάρισε» ο μυθικός Λιβάκοβιτς. Ο γκολκίπερ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ κατέβασε… ρολά τρεις φορές, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση με 3-1.

Ιαπωνία: Γκόντα, Τομιγιάσου, Γιοσίντα, Τανιγκούτσι, Ίτο, Έντο, Μορίτα (106′ Νακάτα), Ναγκατόμο (64′ Μιτόμα), Ντόαν (87′ Μιναμίνο), Μαέντα (64′ Ασάνο), Καμάντα (75′ Σακάι).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Μπάρισιτς, Μόντριτς (99′ Μάγερ), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (99′ Βλάσιτς), Κράμαριτς (68′ Πάσαλιτς), Πέτκοβιτς (62′ Μπούντιμιρ (106′ Λιβάγια), Πέρισιτς (106′ Όρσιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Λιβάκοβιτς όπως λέμε Σούμπασιτς – Έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.