Μουντιάλ 2022: Μέγας Σέζνι, έσπασε την κατάρα ο Λεβαντόφσκι – Ένα τσουβάλι ευκαιρίες οι Σαουδάραβες! (vid)

Με τον Λεβαντόφσκι να σπάει το… ρόδι σε Μουντιάλ και με τον Σέζνι να είναι «κέρβερος», η Πολωνία έκαμψε την αντίσταση της Σαουδικής Αραβίας (2-0).

Μουντιάλ 2022: Πολλές φορές δύο ή ακόμα και ένας ποδοσφαιριστής είναι αρκετοί για να ορίσουν τη μοίρα μιας αναμέτρησης και αυτό ακριβώς συνέβη το μεσημέρι του Σαββάτου (26/11) στο παιχνίδι ανάμεσα σε Πολωνία και Σαουδική Αραβία.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Πολωνούς να προηγούνται στο σκορ, δίχως να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους. Στο 39ο λεπτό, ο Κας έκανε το γύρισμα προς τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος νικήθηκε αρχικά από τον Αλ Οβαίας, ωστόσο επέμεινε και γύρισε στον αμαρκάριστο Ζιελίνσκι που εκτέλεσε με τη μια.

Με αυτόν τον τρόπο έχει πλέον συμμετοχή σε 14 γκολ τη φετινή σεζόν για την εθνική του ομάδα και τη Νάπολι με 7 γκολ και ισάριθμες ασίστ.

Οι Σαουδάραβες σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στην ισορροπία, με τον εκπληκτικό Σέζνι να βγάζει το πέναλτι του Αλ-Νταουσάρι και στα καπάκια να… κατεβάζει τα ρολά και στο σουτ του Αλ-Σεΐρι!

Να σημειωθεί πως ο ρέφερι Σαμπάιο επιβεβαίωσε γιατί θεωρείται… καρτάκιας, καθώς οι πέντε κίτρινες κάρτες που έβγαλε στο πρώτο μέρος είναι οι περισσότερες σε πρώτο ημίχρονο αγώνα Μουντιάλ από τον τελικό του 2010 ανάμεσα σε Ισπανία και Ολλανδία.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έμελλε να είναι εξίσου συναρπαστικό με το φινάλε του πρώτου. Στο 55′ ο Πολωνός τερματοφύλακας έκανε ακόμα μια απίθανη επέμβαση στην προσπάθεια του Αλ-Νταουσάρι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αλ Μπουραϊκάν έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία από πλεονεκτική θέση.

Η ομάδα του Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς από την μεριά της, άγγιξε το 2-0 με δύο δοκάρια, στην κεφαλιά ψαράκι του Μίλικ στο 64′ και στην προβολή του Λεβαντόφσκι στο 66′.

Εν τέλει, ο σταρ της Μπαρτσελόνα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μιας και στο 82′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλ Μαλκί λίγο έξω από την περιοχή, πλασάροντας ιδανικά. Έτσι, πέτυχε το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης, με την Πολωνία να φτάνει τους 4 βαθμούς στον 3ο όμιλο μετά την «λευκή» ισοπαλία με το Μεξικό, ενώ η Σαουδική Αραβία έμεινε στους τρεις από την τεράστια νίκη με την Αργεντινή.

Πολωνία: Τσέζνι, Μπερεζίνσκι, Κίβιορ, Γκλικ, Κας, Μπιέλικ, Κριχόβιακ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι (63’ Καμίνσκι), Μίλικ (71’ Πιάτεκ), Λεβαντόφσκι.

Σαουδική Αραβία: Αλ Οβαΐς, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουλαϊχί, Αλ Μπρέικ (65’ Αλ Γκανάμ), Αλ Νατζέι (46’ Αλ Αμπέντ, 90′ Μπάχεμπρι), Αλ Μαλκί (85’ Αλομπούντ), Κανό, Αλ Μπουραϊκάν, Σ. Αλ Νταουσάρι, Αλ Σεΐρι (86’ Ν. Αλ Νταουσαρί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Μέγας Σέζνι, έσπασε την κατάρα ο Λεβαντόφσκι – Ένα τσουβάλι ευκαιρίες οι Σαουδάραβες! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.