Μουντιάλ 2022: «Μίλησε» ο αρχηγός και πέρασε η Σενεγάλη

Η Σενεγάλη νίκησε με 2-1 το Εκουαδόρ και πέρασε στα νοκ άουτ.

Η Σενεγάλη συνεχίζει! Μπορεί να μην έχει τον Σαντιό Μανέ, αλλά προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ 2022 νικώντας με 2-1 το Εκουαδόρ στον τελικό του 1ου ομίλου.

Για δεύτερη φορά στη διοργάνωση τα κατάφερε. Την πρώτη ο Αλιού Σισέ ήταν παίκτης. Αυτή τη φορά ως προπονητής πέτυχε ξανά τον στόχο του. Το Εκουαδόρ το πάλεψε, αλλά η πρώτη του ήττα στον όμιλο, ήταν και καταδικαστική.

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Σενεγάλη. Μόλις στο 4′ έδειξε τα δόντια της με τη μεγάλη ευκαιρία του Γκουέιγ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά άγγιξε το γκολ με τον Ντιά. Είχε και κάποιες ακόμη τελικές στη συνέχεια. Δεδομένου ότι εκείνη έψαχνε τη νίκη, ήταν λογικό να ρισκάρει περισσότερο.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, έδειχνε να βολεύεται και περισσότερο στη σκέψη της ισοπαλίας το Εκουαδόρ. Ενδεχομένως και αυτό να πλήρωσε στο τέλος. Οι παίκτες του έπαιζαν έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους κυρίως πώς να μη χάσουν και γι’ αυτό δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Η Σενεγάλη συνέχισε να ψάχνει το γκολ, είχε ένα σουτ του Σαρ στο 24′ και στο 42′ ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι. Ανέλαβε και την εκτέλεση κάνοντας έτσι το 0-1 στο 44′. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο δεν έλειψαν οι συγκινήσεις. Το Εκουαδόρ μπήκε πιο επιθετικά, κυκλοφόρησε την μπάλα, πίεσε και στο 67′ ισοφάρισε με τον Καϊσέδο μετά από εκτέλεση κόρνερ και την πρώτη κεφαλιά του Ινκαπιέ. Ωστόσο, τρία λεπτό μετά η Σενεγάλη πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Από εκτέλεση φάουλ ο Βαλένσια δεν μπόρεσε να διώξει και ο Κουλιμπαλί βρήκε δίχτυα. Ο αρχηγός φορώντας το περιβραχιόνιο με το νούμερο 19 στη μνήμη του Πάπα Μπούμπα Ντιόπ, ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση.

Δεν ήταν εύκολο για το Εκουαδόρ να συνέλθει από τέτοιο χτύπημα. Στο 78′ απείλησε ο Πλάτα, ενώ στη συνέχεια άρχισαν οι βαθιές μπαλιές. Το κακό για το Εκουαδόρ ήταν πως είχε σε πολύ χαμηλές πτήσεις τον Βαλένσια. Προς το φινάλε μέσω στατικών φάσεων έψαξαν την ισοφάριση οι παίκτες του, αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι αποχαιρέτησαν το Μουντιάλ 2022.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ (Γκουστάβο Αλφάρο): Γκαλίντες; Εστουπινιάν, Ινκαπιέ, Τόρες, Πρεσιάδο (85′ Πορόσο), Γκρουέσο (46′ Σιφουέντες), Καϊσέδο, Φράνκο (46′ Σαρμιέντο), Βαλένσια, Πλάτα, Εστράδα (65′ Ρεάσκο).

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Μεντί, Ντιαλό, Τζέικομπς, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Π. Γκουέιγ, Σις (74′ Μεντί), Σαρ, Ι. Γκουέιγ, Εντιαγιέ (75′ Ντιένγκ), Ντία (90’+5 Σισέ).