Μουντιάλ 2022: Ο Εμπαπέ έχασε, αλλά έσπασε τα κοντέρ στα 24!

Ο τελικός του Μουντιάλ 2022 έφερε ανεξίτηλη τη σφραγίδα του Κιλιάν Εμπαπέ

Μουντιάλ 2022: Η εθνική Γαλλίας βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι το 80ό λεπτό του τελικού απέναντι στην εθνική Αργεντινής, όμως, τότε μίλησε ο Κιλιάν Εμπαπέ.

Δύο ημέρες πριν από τα 24α γενέθλιά του, ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν έφερε το ματς στα ίσα και εν τέλει το έστειλε στην παράταση!

Συγκεκριμένα, στο 79′ ο Νικολάς Οταμέντι κράτησε ελαφρώς τον Ραντάλ Κολό Μουανί, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Αμέσως μετά ο Κιλιάν Εμπαπέ ευστόχησε και μείωσε σε 2-1, δίνοντας άγρια ομορφιά στον τελικό.

Στιγμές αργότερα, ο Κίνγκσλεϊ Κομάν έκλεψε από τον Μέσι, σέντραρε, ο Εμπαπέ συνεργάστηκε ιδανικά με τον Μάρκους Τουράμ και ζευγάρωσε τα γκολ του, ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Κατά συνέπεια, ο άσος της Παρί έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που έφτασε τα 10 γκολ σε Μουντιάλ, ρίχνοντας το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ (24 ετών-226 ημερών ήταν ο αείμνηστος legend).

Πλέον, αφού ξανασκόραρε στο 118′ της παράτασης, έγινε ο μοναδικός με τέσσερα γκολ σε τελικό, πάνω από Ζινεντίν Ζιντάν, Βαβά, Τζεφ Χαρστ και Πελέ.

Παράλληλα, ο άσος της Παρί έγινε ο πρώτος που πέτυχε τρία γκολ σε τελικό μετά τον Τζεφ Χαρστ το 1966.

Ο Εμπαπέ έχει συμμετοχή (ως σκόρερ ή δημιουργός) σε 10 γκολ σε αυτό το Μουντιάλ – ομοίως και ο Λιονέλ Μέσι.

Ο Γκερντ Μίλερ υπερισχύει σε αυτήν την κατηγορία με 13 γκολ/ασίστ το 1970, οι Εουσέμπιο, Πελέ και Ντιέγκο Μαραντόνα ακολουθούν με 10.

Και να σκεφτεί κανείς ότι μέχρι τα μισά του β’ ημιχρόνου, ο σούπερ σταρ της Γαλλίας δεν είχε φανεί στον τελικό κόντρα στην Αργεντινή!

Δείτε τα γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στον τελικό του Μουντιάλ 2022:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Ο Εμπαπέ έχασε, αλλά έσπασε τα κοντέρ στα 24!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.