Μουντιάλ 2022: Ο Καζεμίρο έστειλε τη Βραζιλία στους «16»

Προκρίθηκε από σήμερα στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2022 η Βραζιλία

Μουντιάλ 2022: Το σπουδαίο γκολ του Καζεμίρο στο 83ο λεπτό χάρισε στην εθνική Βραζιλίας τη νίκη με 1-0 απέναντι στην εθνική Ελβετίας και μαζί την πρόκριση στη φάση των «16».

Η «σελεσάο» δεν είχε επικρατήσει ποτέ ξανά του συγκεκριμένου αντιπάλου σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου, όμως, οι παραδόσεις υπάρχουν για να σπάνε.

Παράλληλα, η Βραζιλία έφτασε τα 17 ματς χωρίς ήττα σε όμιλο Μουντιάλ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ.

Στο α’ ημίχρονο, η Ελβετία δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το 0-0, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει ούτε εκείνη φάσεις προς τα καρέ του Άλισον.

Η καλύτερη στιγμή των πρώτων 45 λεπτών καταγράφηκε στο 27′, όταν ο Βινίσιους δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε από πλεονεκτική θέση και ο Γιαν Ζόμερ απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Ροντρίγκο πέρασε αντί του Λούκας Πακετά, προκειμένου οι Νοτιοαμερικανοί να γίνουν πιο απειλητικοί στο β’ μέρος.

Στο 56′ ο Ρισάρλισον δεν κατάφερε να βρει την μπάλα με προβολή, έπειτα από σέντρα του Βινίσιους.

Στο 66′ ο Βινίσιους δεν χρίστηκε σκόρερ, αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Τελικά, ο… γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 83′ για τη Βραζιλία με τρομερό σουτ του Καζεμίρο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ροντρίγκο έκανε το σουτ, ο Ζόμερ απέκρουσε και κράτησε το 1-0, το οποίο όμως παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο (86′ Τέλες), Πακετά (46′ Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58′ Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (72′ Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (72′ Ζεζούς).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ (86′ Φράι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σόου (76′ Εμπισέρ), Βάργκας, Ρίντερ, Εμπολό (76′ Σεφέροβιτς).