Μουντιάλ 2022: Ο τελικός των τελικών με σκορ 3-3 – Και τώρα πέναλτι!

Δείτε τα γκολ του τελικού του Μουντιάλ 2022 ανάμεσα σε Αργεντινή και Γαλλία

Μουντιάλ 2022: Η εθνική Αργεντινής προηγήθηκε κόντρα στην εθνική Γαλλίας, με γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 108′ της παράτασης, όμως, ο Κιλιάν Εμπαπέ ισοφάρισε (3-3) στο 118′, στέλνοντας τον τελικό στα πέναλτι!

Ιδού τι έχει γίνει ως τώρα:

Στο 21ο λεπτό, ο Άνχελ Ντι Μαρία ντρίμπλαρε εντός περιοχής τον Ουσμάν Ντεμπελέ, έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε, έφτασε τα 12 γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο, έπιασε τον Πελέ και έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε όλους τους νοκ-άουτ αγώνες, από τότε που μπήκε η φάση των «16» το 1986.

Η Γαλλία έχει επτά συνεχόμενες νίκες στα νοκ-άουτ και μόνο η Βραζιλία μετρά μεγαλύτερο σερί, όταν πέτυχε εννέα σερί από το 1958 ως το 1970.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως, η Αργεντινή την είχε στο… χέρι, καθώς στο 36′, ο Μέσι έδωσε ιδανικά στον Χούλιαν Άλβαρες, εκείνος άνοιξε στον Αλέξις Μακ Άλιστερ, ο οποίος γύρισε στον Ντι Μαρία για να γραφτεί το 2-0.

Πάντως, πέραν του πολύ αυστηρού (ή ανύπαρκτου) πέναλτι, η «αλμπισελέστε» είχε σβήσει τη Γαλλία, ελέγχοντας κάθε χώρο.

Ο Ντι Μαρία έκανε τη διαφορά με κερδισμένο πέναλτι και γκολ, ο Μέσι σκόραρε και είχε παρουσία στο δεύτερο γκολ.

Η Γαλλία, από την πλευρά της, απέτυχε να σημειώσει τελική ή έστω επαφή εντός αντίπαλης περιοχής στο 1ο ημίχρονο.

Η μοναδική ομάδα που είχε καταγράψει ανάλογο αρνητικό στατιστικό σε τελικό ήταν η Αργεντινή το 1990 κόντρα στη Δυτική Γερμανία!

Η κανονική διάρκεια του ματς κυλούσε και όδευε προς την ολοκλήρωση, χωρίς η Γαλλία να είναι απειλητική μέχρι το 80′.

Όμως τότε, συγκεκριμένα στο 79′, ο Νικολάς Οταμέντι κράτησε ελαφρώς τον Ραντάλ Κολό Μουανί, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Αμέσως μετά ο Κιλιάν Εμπαπέ ευστόχησε και μείωσε σε 2-1, δίνοντας άγρια ομορφιά στον τελικό.

Στιγμές αργότερα, ο Κίνγκσλεϊ Κομάν έκλεψε από τον Μέσι, σέντραρε, ο Εμπαπέ συνεργάστηκε ιδανικά με τον Μάρκους Τουράμ και ζευγάρωσε τα γκολ του, ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Κατά συνέπεια, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο 108′ ο Μέσι έγραψε το 3-2 έπειτα από αντεπίθεση.

H Αργεντινή ακούμπησε πάλι το τρόπαιο, αλλά ο Εμπαπέ ισοφάρισε με πέναλτι στο 118′!

Και τώρα πέναλτι…

Μουντιάλ 2022: Δείτε τα γκολ του τελικού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Ο τελικός των τελικών με σκορ 3-3 – Και τώρα πέναλτι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.