Μουντιάλ 2022: Πρώτη και καλύτερη η Αγγλία – Σόου Ράσφορντ

Η Αγγλία εύκολα νίκησε με 3-0 την Ουαλία και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Μουντιάλ 2022 ως πρώτη από τον όμιλό της.

Πρώτος στόχος επετεύχθη! Η Αγγλία έκλεισε εισιτήριο για τους «16» του Μουντιάλ 2022 και μάλιστα πέρασε από τον όμιλό της ως πρώτη. Έτσι θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη.

Νίκησε με 3-0 την Ουαλία, την έστειλε σπίτι της και εκείνη συνεχίζει. Έβγαλε καλή εικόνα και οι αλλαγές του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ λειτούργησαν. Θα έλεγε κανείς πως του προκάλεσαν και έναν ευχάριστο πονοκέφαλο για τα νοκ άουτ.

Πρώτος όλων εκείνος που άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία ήταν ο Ράσφορντ. Έβαλε δύο γκολ και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Καλά πήγε και ο Φόντεν, ενώ έπαιξαν μεταξύ άλλων και οι Γουόκερ και Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 10′ για τους Άγγλος με τον Ράσφορντ, ο οποίος δεν νίκησε τον Γουόρντ. Φάσεις έφτιαξαν και στα επόμενα λεπτά τα «τρία λιοντάρια». Κυκλοφορούσαν την μπάλα και έψαχναν διαδρόμους απέναντι σε μία εντελώς ακίνδυνη ομάδα.

Προς το φινάλε του ημιχρόνου πάτησε ξανά γκάζι η Αγγλία. Είχε μία φάση με τον Φόντεν στο 38′ μετά από πολύ ωραί ανάπτυξη και μία ακόμη λίγο μετά με τον Ράσφορντ. Η Ουαλία φάνηκε μόνο στο φινάλε με το άστοχο σουτ του Άλεν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το γήπεδο έγειρε. Ο Ρόμπερτ Πέιτζ έβγαλε τον Μπέιλ, που ήταν κακός, η Αγγλία πίεσε για το γρήγορο γκολ και το βρήκε. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ και στο αμέσως επόμενο λεπτό έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Κέιν και εκείνος με παράλληλη μπαλιά σημάδεψε τον Φόντεν, που εύκολα έκανε το 2-0.

Εκεί τελείωσαν όλα! Στη συνέχεια έγιναν αλλαγές από τους δύο προπονητές, αλλά η εικόνα του αγώνα έμεινε ως είχε. Η Αγγλία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 68′ έκανε το 3-0 με προσωπική ενέργεια του Ράσφορντ. Αυτό ήταν το τρίτο του γκολ στο Μουντιάλ 2022 και ισοφάρισε σε Παγκόσμια Κύπελλα τους Ντέιβιντ Μπέκαμ και Στίβεν Τζέραρντ. Έψαξε και το χατ τρικ, αλλά δεν ήρθε. Λίγη σημασία είχε φυσικά, αφού η Αγγλία έκλεισε το ματς χωρίς προβλήματα.

ΟΥΑΛΙΑ (Ρόμπερτ Πέιτζ): Γουόρντ – Γουίλιαμς (36’ λ. τρ. Ρόμπερτς), Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις (59’ λ. τρ. Μορέλ) – Αμπάντου, Άλεν (81’ Κόλγουιλ) – Μπέιλ (46’ Τζόνσον), Ράμσεϊ, Τζέιμς (77’ Γουίλσον) – Μουρ.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουγθκεϊτ): Πίκφορντ – Γουόκερ (58’ Αλεξάντερ – Άρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65’ Τρίπιερ) – Χέντερσον, Ράις (58’ Φίλιπς), Μπέλινγχαμ – Φόντεν, Κέιν (58’ Γουίλσον), Ράσφορντ (75’ Γκρίλις).