Μουντιάλ 2022: Σοκ για την Ισπανία – Μεγάλη έκπληξη το Μαρόκο

Το Μαρόκο έκανε την τεράστια έκπληξη στο Μουντιάλ 2022 και πέταξε εκτός την Ισπανία στα πέναλτι.

Ποιος είπε ότι στα νοκ άουτ του Μουντιάλ 2022 δεν υπάρχουν εκπλήξεις; Το Μαρόκο έριξε τη βόμβα! Άφησε εκτός την Ισπανία νικώντας τη στα πέναλτι. Χωρίς σκορ είχαν λήξει η κανονική διάρκεια και η παράταση.

Ο Μπόνο έγραψε ιστορία και μαζί του μία ολόκληρη χώρα! Όχι μόνο κράτησε στο μηδέν την Ισπανία για 120 λεπτά, αλλά δεν άφησε και κανέναν αντίπαλο να τον νικήσει στα πέναλτι. Δύο επεμβάσεις έκανε και κάπως έτσι ήρθε η πρόκριση στα προημιτελικά Μουντιάλ για πρώτη φορά.

Οι Ισπανοί με εξαίρεση το πρώτο ματς απέναντι στην Κόστα Ρίκα ουδέποτε έπεισαν. Συνολικά ήταν καλύτεροι από το Μαρόκο, αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν και τελικά το πλήρωσαν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ισπανία δεν έπαιρνε το ρίσκο και προσπαθούσε να παίζει ελεγχόμενα με τους παίκτες της απλώς να κυκλοφορούν την μπάλα. Χακίμι και Ζιγιές απείλησαν από το Μαρόκο. Μαζραουί και Αγκέρ έφτασαν επίσης σε τελικές, ενώ για τους Ισπανούς ο Ασένσιο άγγιξε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλην ενός σουτ του Όλμο δεν υπήρχαν ιδιαίτερες συγκινήσεις έως το 81′ και τη μεγάλη ευκαιρία του Μοράτα. Στο 89′ ο Άμραμπατ επενέβη σωτήρια στον Νίκο Γουίλιαμς, ενώ στο 90’+5 είπε όχι στον Όλμο ο Μπόνο.

Στην παράταση το Μαρόκο είχε τεράστια ευκαιρία με τον Τσεντίρα στο 104′, όταν ο Σιμόν έδιωξε με το πόδι. Σε μία άλλη αντεπίθεση δέκα λεπτά μετά έκοψε ο Ρόντρι, ενώ στο φινάλε του έξτρα μισάωρου ο Σαράμπια σημάδεψε το δοκάρι.

Το ίδιο έκανε και στο πέναλτι που εκτέλεσε. Σολέρ και Μπουσκέτς δεν νίκησαν τον Μπόνο, ενώ οι Σαριμπί, Ζιγιές και Χακίμι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 για τους Μαροκινούς στη διαδικασία. Ενδιάμεσα είχε χάσει πέναλτι ο Μπενούν.

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Μαζράουϊ (82’ Αλάλ), Αγκέρ (84’ Ελ Γιαμίκα), Σάις, Άμραμπατ, Ουναχί (120’ Μπενούν), Αμαλά (82’ Σεντίρα), Ζιγές, Μπουφάλ (66’ Εζαμπντί), Εν Νεσιρί (82’ Σαμπιρί).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα (98’ Μπαλντέ), Γιορέντε, Ρόδρι, Λαπόρτ, Μπούσκετς, Πέδρι, Γκάβι (64’ Σολέρ), Όλμο (98’ Φατί), Φεράν Τόρες (76’ Ουίλιαμς), Ασένσιο (64’ Μοράτα).