Μουντιάλ 2022: Τι ματσάρα! Γκολ και θέαμα στον «εμφύλιο» ανάμεσα στον Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ και τους Νκουλού και Κούντε από Άρη και Ολυμπιακό

Να μην τελείωνε ποτέ! Το Καμερούν των Νκουλού και Κούντε και η Σερβία του Ζίβκοβιτς ήρθαν ισόπαλοι 3-3 και τα πάντα έμειναν ανοιχτά ενόψει πρόκρισης.

Μουντιάλ 2022: Το παιχνίδι με το περισσότερο το «ελληνικό» στοιχείο στη φετινή διοργάνωση έμελλε να είναι με διαφορά το καλύτερο! Καμερούν και Σερβία προσέφεραν σπουδαία θέαμα, με το τελικό 3-3 να μην ικανοποιεί κανέναν..

Από τη μια πλευρά, παρατάχθηκαν οι Νικολάς Νκουλού του Άρη και Πιερ Κουντέ του Ολυμπιακού, ενώ από την άλλη ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ, δίχως ωστόσο κανείς να «χαμογελά» στο τέλος.

Η ανωτερότητα της Σερβίας στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανής, αν και λίγο έλειψαν να πάνε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Κι αυτό διότι στο 29ο λεπτό το Καμερούν προηγήθηκε, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κούντε, ο Νκουλού ακούμπησε με το κεφάλι τη μπάλα και στη συνέχεια ο Καστεγέτο, βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Η αντίδραση των Σέρβων μπορεί να μην ήταν άμεση, κατάφεραν ωστόσο να αλλάξουν πλήρως τα δεδομένα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Αρχικά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πάβλοβιτς με μια εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι σε ηλικία 21 ετών και 188 ημερών έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Σερβίας σε Μουντιάλ!

Παράλληλα, δύο λεπτά αργότερα ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με σουτ λίγο έξω από την περιοχή ύστερα από ασίστ του Ζίβκοβιτς διαμόρφωσε το 2-1.

Η ομάδα του Στοΐκοβιτς έφτασε σχετικά γρήγορα (53′) και σε ένα τρίτο τέρμα, με τον άσο του ΠΑΟΚ να πασάρει στον ελεύθερο Μίτροβιτς, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Οι Αφρικανοί ωστόσο όχι μόνο δε το έβαλαν κάτω, αλλά έφεραν το ματς και πάλι στην ισορροπία μέσα σε 2,5 λεπτά με… χρυσή αλλαγή τον Αμπουμπακάρ! Στο 63ο λεπτό βγήκε μόνος του, έσκαψε τη μπάλα και την έστειλε στο τέρμα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ενώ στο 66′ πλάσαρε τον σέρβο τερματοφύλακα για το 3-3.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε με το 3-3 να αφήνει τις δύο ομάδες με έναν πόντο και μεγαλύτερη… κερδισμένη την Ελβετία!

Μουντιάλ 2022: Καμερούν – Σερβία 3-3

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ): Επασί, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Χόνγκλα (55′ Αμπουμπακάρ), Ανγκισά (81′ Ουμ Γκουέ), Κουντέ (67΄Οντουά), Εμπεμό (81′ Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ, Τοκό-Εκαμπί (67′ Μπασογκόγκ)

Σερβία (Πρέντραγκ Στόικοβιτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78′ Ράντονιτς), Πάβλοβιτς (56′ Στεφάν Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς, Μακσίμοβιτς, Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς, Μίτροβιτς, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (78′ Γκρούγιτς)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Τι ματσάρα! Γκολ και θέαμα στον «εμφύλιο» ανάμεσα στον Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ και τους Νκουλού και Κούντε από Άρη και Ολυμπιακό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.