Μουντιάλ 2022: Το Ιράν «ξέρανε» την Ουαλία – Χατζισαφί, Ανσαριφάρντ ισοπέδωσαν τον Μπέιλ και τη παρέα του (vid)

Το Ιράν έπαιξε μπαλάρα και κατάφερε να επικρατήσει της Ουαλίας με 0-2 χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα!
Μουντιάλ 2022: Το Ιράν «ξέρανε» την Ουαλία – Χατζισαφί, Ανσαριφάρντ ισοπέδωσαν τον Μπέιλ και τη παρέα του  (vid)

Μουντιάλ 2022: Ουαλία και Ιράν λίγο έλειψε να μοιραστούν από έναν βαθμό όμως δύο γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού έδωσαν τη νίκη στους Ασιάτες για τη δεύτερη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, σε μια αναμέτρηση με αρκετό ενδιαφέρον.

Οι δύο ομάδες κατάφεραν να μπούνε αρκετά καλά στο παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλουν τους δικούς τους όρους, κάτι που έδωσε έναν ωραίο ρυθμό.

Η πρώτη καλή φάση στο «Αχμάντ Μπιν Αλί» ανήκε στο Ιράν με δράστη τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Χατζισαφί που με μια ωραία κάθετη μπαλιά προσπάθησε να βρει τον Γκολιζαντέχ που όμως δεν πρόλαβε.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ουαλία, ήρθε στο 12′ με τον Μουρ να κάνει την προβολή, αλλά ο Χοσεϊνί απέκρουσε με τις γροθιές.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Ιρανοί έφτασαν στο γκολ με δράστη τον Γκολιζαντέχ, ένα τέρμα που όμως ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR, καθώς ο Γκολιζαντέχ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια ιδιαίτερα μεγάλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες που οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Μουντιάλ 2022: Ίδιο σκηνικό, διαφορετικό αποτέλεσμα στο 2ο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με μια τεράστια ευκαιρία του Ιράν που κατάφερε να πετύχει δύο φορές στην ίδια φάση το δοκάρι αλλά όχι το γκολ.

Σε μια απίθανη διπλή φάση που ξεκίνησε μετά από ωραία ενέργεια του Χατζισαφί, με το πλασέ του Αζμούν να βρίσκει δοκάρι και στη συνέχεια το φαλτσαριστό σουτ του Γκολιζαντέχ βρίσκει και πάλι τη συμβολή των δοκών.

Παρά το ότι δεν υπήρχε ακόμη γκολ, υπήρχε ο απαιτούμενος ρυθμός στο παιχνίδι που κρατούσε ζωντανό το ενδιαφέρον με έναν πρώην «Έλληνα», τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να περνάει στο 68ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο.Στο 84′ ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για την Ουαλία με τον Ντέιβις, αλλά ο Χοσεϊνί κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ και τον κίνδυνο μακριά από τα καρέ του Ιράν.

Το Ιράν συνέχισε να πιέζει την ομάδα του Ρόμπερτ Πέιτζ και την ανάγκασε σε λάθη, με ένα εξ αυτών να κοστίζει στο 89′ τη κόκκινη κάρτα στον Χένεσι.

Ο τερματοφύλακας των Ουαλών αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα όταν βγήκε από τη περιοχή του και ανέτρεψε τον Ταρεμί που έβγαινε στην αντεπίθεση.

Η υπόδειξη του διαιτητή αρχικά αφορούσε τη κίτρινη κάρτα που όμως μετατράπηκε σε κόκκινη με τη βοήθεια της τεχνολογίας ενώ η όλη καθυστέρηση οδήγησε τον Μάριο Εσκομπάρ να υποδείξει 9 λεπτά καθυστερήσεων.

Στο διάστημα του επιπλέον χρόνου, οι Ιρανοί κατάφεραν να κλείσουν τους Ουαλούς στα καρέ τους και να πετύχουν μια σπουδαία νίκη χάρη στο δυνατό σουτ του Τσεσμί που άνοιξε το σκορ, και έκανε το 0-1 για το Ιράν στο 90+8′.

Σαν να μην έφτανε αυτό στη παρέα του Μπέιλ, στο 90+11′, οι Ιρανοί βγήκαν στην κόντρα και ο Ραζμίν Ρεζαϊάν έκανε το 0-2 χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρεις πόντους ενώ οι Ουαλοί έμειναν στον ένα πόντο της πρεμιέρας.

Ουαλία – Ιράν 0-2 – Οι συνθέσεις των ομάδων:Ουαλία (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ρόμπερτς (57′ Τζόνσον), Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Γουίλιαμς, Ράμσεϊ (87′ Γουόρντ), Αμπάντου (77′ Άλεν), Γουίλσον (58′ Γουίλσον), Μπέιλ, Μουρ

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Χοσεϊνί, Ρεζαϊάν, Πουραλιγκάντζι, Μ. Χοσεϊνί, Μοχαμάντι, Γκολιζαντέχ (77΄Γιαχανμπάκς), Νουρολαχί (78′ Τσεσμί), Εζατολάχι (83′ Καρίμι), Χατζισαφί (77′ Τοράμπι), Αζμούν (68′ Ανσαριφάρντ), Ταρέμι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Το Ιράν «ξέρανε» την Ουαλία – Χατζισαφί, Ανσαριφάρντ ισοπέδωσαν τον Μπέιλ και τη παρέα του (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.