Μουντιάλ 2022: Το Μαρόκο έριξε στο «καναβάτσο» το Βέλγιο με γκάφα Κουρτουά – Χαμός στον όμιλο! (vid)

Με τον Τιμπό Κουρτουά να κάνει μια από τις μεγαλύτερες γκάφες της καριέρας του το Μαρόκο έκανε την έκπληξη κόντρα στο Βέλγιο, βάζοντας... φωτιά στον 6ο όμιλο.

Μουντιάλ 2022: Ακόμα και οι κορυφαίοι τερματοφύλακες στον κόσμο έχουν τη δική τους κακή μέρα και η σημερινή ήταν αδιαμφισβήτητα μια απ’ αυτές για τον Τιμπό Κουρτουά.

Ένας εκ των καλύτερων τερματοφυλάκων  του κόσμου έκανε δώρο γκολ στο Μαρόκο, ανοίγοντας τον δρόμο για ακόμα μια μεγάλη έκπληξη στη διοργάνωση του Κατάρ.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού άνηκε ξεκάθαρα στους Βέλγους, οι οποίοι έφτασαν πολύ στο γκολ δύο φορές. Αρχικά στο 5′, όταν ο Μουνίρ νίκησε στο πλάγιο τετ-α-τετ τον Μπατσουαγί και εν συνεχεία στο 17′ με τον Ονάνα να προλαβαίνει την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, στέλνοντας όμως τη μπάλα ψηλά με κεφαλιά.

Σταδιακά οι Μαροκινοί άρχιζαν να ισορροπούν και να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, σκοράροντας μάλιστα στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση του Ζίγιεχ. Ωστόσο, το γκολ δε μέτρησε, καθώς ο εκτεθειμένος Σαίς περιόριζε το οπτικό του πεδίο του Κουρτουά.

Από ‘κει και πέρα, μετά την ανάπαυλα, οι Αφρικανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, καθώς στο 67ο λεπτό ο Μπουφάλ πάτησε επικίνδυνα περιοχή, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Φυσικά, αυτή αποδείχθηκε πως ήταν η… προειδοποιητική βολή. Επτά λεπτά αργότερα o Σαμπίρι σκόραρε με απευθείας φάουλ από πολύ δύσκολη γωνία, σε μια παρόμοια φάση με εκείνη του ακυρωθέντος γκολ, με τον κίπερ της Ρεάλ Μαδρίτης να φέρει μεγάλη ευθύνη.

Να σημειωθεί πως πρόκειται για ένα ιστορικό γκολ, καθώς εκτός από το ότι ήταν το πρώτο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο φετινό Μουντιάλ ήταν και το πρώτο στην ιστορία του Μαρόκου στο Παγκόσμιο και Κύπελλο.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έψαξε την απάντησή της, άφησε χώρους πίσω, κάτι που οι Μαροκινοί εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας στο 2-0 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το   πανέμορφο πλασέ του Αμπουκχάλ.

Βέλγιο: Κουρτουά, Βερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Μενιέ (81′ Λουκάκου), Θ. Αζάρ (75′ Τροσάρ), Ε. Αζάρ (60′ Μέρτενς), Βίτσελ, Ονάνα (60′ Τίλεμανς), Καστάν, Ντε Μπρόινε, Μπατσουαγί (75′ Ντε Κετέλερε).

Μαρόκο: Μoυνίρ, Χακίμι (68′ Ατιάτ Αλλά), Αγουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Άμραμπατ, Αμαλά (67′ Σαμπίρι), Ουναχί (78′ Ελ Γιαμίκ), Ζίγες, Μπουφάλ (73′ Αμπουχλάλ), Εν Νεσίρι (73′ Χαμντάλα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ 2022: Το Μαρόκο έριξε στο «καναβάτσο» το Βέλγιο με γκάφα Κουρτουά – Χαμός στον όμιλο! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.