MUNDIAL 2018

Χτύπησε στο τέλος η Σαουδική Αραβία!

Με γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων ανέτρεψε το αρχικό προβάδισμα της Αιγύπτου και νίκησε 2-1 στο τελευταίο ματς του ομίλου

Η Σαουδική Αραβία όχι μόνο πέτυχε το πρώτο της γκολ στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, αλλά πήρε και την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 2-1 της Αιγύπτου στις καθυστερήσεις!

Ο Σαλάχ βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα κι άνοιξε το σκορ στο 22’ για την Αίγυπτο και η Σαουδική Αραβία ισοφάρισε με πέναλτι του Αλ Φαράτζ στις καθυστερήσεις (45’+6’), ενώ το τελικό 2-1 έγινε στα… χασομέρια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 95’ με τον Αλ Νταουσαρί!

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όμως σε γενικές γραμμές είχε ρυθμό και αρκετές φάσεις μπροστά από τα καρέ των δύο ομάδων. Πάντως το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο.

Η Σαουδική Αραβία μπήκε καλύτερα και απείλησε με δύο μακρινά σουτ. Ωστόσο από το 15’ και μετά η Αίγυπτος πήρε τον έλεγχο. Πίεσε πολύ την αντίπαλό της και έφτασε κοντά στην εστία του Αλ Μοσαϊλέμ.

Εν τέλει δικαιώθηκε στο 22’ με μία μακρινή μπαλιά του Αλ Σαΐντ, ο οποίος βρήκε τον Σαλάχ κι αυτός με ψιλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-0.

Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα έχασε κι ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Προς το τέλος του ημιχρόνου, όμως η Σαουδική Αραβία αντέδρασε. Αρχικά κέρδισε πέναλτι στο 41’ σε χέρι του Φατί, όμως ο Αλ Μουαλάντ νικήθηκε από τον Ελ Χανταρί, που έπεσε κι έδιωξε εντυπωσιακά.

Στις καθυστερήσεις όμως η Σαουδική Αραβία κέρδισε κι άλλο πέναλτι, για το οποίο μάλιστα έγινε και χρήση του VAR. Εν τέλει ο Αλ Φαράτζ νίκησε τον Ελ Χανταρί κι έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Η κάθε ομάδα είχε τα δικά της διαστήματα που ήταν καλύτερη.

Στο 69’ ο Αλ Μογκαχουί έπιασε την κεφαλιά για τη Σαουδική Αραβία, αλλά ο Ελ Χανταρί απέκρουσε. Η Αίγυπτος απείλησε με τον Καχραμπά στο 84’, όμως το τελικό 2-1 ήρθε για τη Σαουδική Αραβία στις καθυστερήσεις.

Ο Αλ Νταουσαρί βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

MVP: Ο Σαλέμ Αλ Νταουσαρί ήταν αρκετά καλό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως αυτό που είχε σημασία ήταν ότι βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και με το δυνατό σουτ που πέτυχε, έδωσε στη Σαουδική Αραβία, τη νίκη.

UP: Ένας από τους καλύτερους παίκτες του γηπέδου ήταν ο Σαλμάν Αλ Φαράτζ. Δεν είναι μόνο ότι πέτυχε το πρώτο γκολ της Σαουδικής Αραβίας, αλλά η συνολική του παρουσία μέσα στο γήπεδο. Βοήθησε πολύ την ομάδα του τόσο επιθετικά όσο και ανασταλτικά.

DOWN: Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ήταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ. Μπορεί να πέτυχε το πρώτο γκολ των Αιγύπτιων, όμως δεν μπόρεσε να βοηθήσει συνολικά την Εθνική του ομάδα, φανερά επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.

Η ΣΤΙΓΜΗ: Ο Εσάμ Ελ Χανταρί έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου, φτάνοντας αισίως στην ηλικία των 45. Δεν ήταν μόνο όμως η συμμετοχή του, όσο η απόκρουσή του, στο πρώτο πέναλτι που έδειξε ότι… αντέχει ακόμη!

ΓΚΟΛ: 45’+6’ Αλ Φαράτζ, 95’ Αλ Νταουσαρί – 22’ Σαλάχ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλί Γκαμπρ 45’+5’, Φατί 86’