MUNDIAL 2018

Δεν «Χ»αλάστηκε η Ελβετία

Η αδιάφορη Κόστα Ρίκα στάθηκε στο ύψος της κόντρα στην Ελβετία και με πέναλτι στις καθυστερήσεις πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση με 2-2

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και ωραίο θέαμα Ελβετία και Κόστα Ρίκα μοιράστηκαν τους βαθμούς, καθώς οι Βορειοαμερικάνοι με πέναλτι στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν σε 2-2. Οι Ελβετοί σε συνδυασμό με τη νίκη της Βραζιλίας επί της Σερβίας προκρίθηκαν και στους «16» θα αντιμετωπίσουν τη Σουηδία. Στην αντίπερα όχθη οι Κοσταρικανοί αποχαιρετούν τη διοργάνωση με έναν βαθμό και με το κεφάλι ψηλά.

Τι κι αν δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης; Οι Κοσταρικανοί ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και από το 6ο λεπτό έκαναν αισθητή την παρουσία τους όταν μετά από πλασέ του Κάμπελ έδιωξε ο Ζόμερ με τον Μπόρχες να πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της Ελβετίας. Ένα λεπτό αργότερα ήρε και νέα φάση με τον Κολίντρες να πιάνει δυνατό σουτ, όμως η μπάλα να βγαίνει για λίγο έξω. Ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι, καθώς στο 10′ πραγματοποίησε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να μην του κάνει τη χάρη και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στον αντίποδα οι Ελβετοί έδειχναν να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στην άμυνα και επιθετικά προσπαθούσαν να απειλήσουν είτε με στημένες φάσεις, είτε βγαίνοντας στην αντεπίθεση, όμως κόντρα στη ροή του ματς άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 31’ ο Λιχτστάινερ σέντραρε από τα δεξιά, με τον Εμπολό να παίρνει την κεφαλιά γυρίζοντας στον Μπλερίμ Τζεμαΐλι, ο οποίος από κοντινή απόσταση και σε ελεύθερη εστία σούταρε για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι παίκτες του Όσκαρ Ραμίρεζ ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση και απείλησαν με τον Κάμπελ, όμως το σουτ του πέρασε εκτός εστίας. Τελικά, η… δικαίωση ήρθε στο 56’ όταν από κόρνερ του Τζόελ Κάμπελ ο Κένταλ Γουάστον πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και στο 88′ η Ελβετία πήρε κεφάλι, καθώς μετά από ωραίο γύρισμα του Ζακάρια από δεξία ο Ντρμιτς με πλασέ σκόραρε για το 2-1. Οι περισσότεροι περίμεναν ότι εκεί θα τελειώσει το παιχνίδι, όμως οι Κοσταρικανοί είχαν αντίθετη άποψη ανεβάζοντας κατακόρυφα την πίεση τους και ένα λεπτό αργότερα κέρδισαν πέναλτι, όμως δεν το εκτέλεσαν ποτέ, καθώς το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ. Οι παίκτες του Ραμίρεζ συνέχισαν να πιέζουν και στο 92′ ο Καμπέλ έπειτα από τράβηγμα έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή κερδίζοντας εκ νέου πέναλτι. Αυτή τη φορά δεν άλλαξε η απόφαση του Τουρπίν και Ρουίζ έστησε τη μπάλα στη βούλα. Η εκτέλεση δεν ήταν καλή, καθώς η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, όμως στην επαναφορά πέτυχε την πλάτη του Ζόμερ που είχε πέσει να αποκρούσει κι έτσι ήρθε η ισοφάριση!

UP: Η μεγάλη διάθεση που έδειξε η Κόστα Ρίκα, η οποία παρότι δεν είχε καμία ελπίδα πρόκρισης από το πρώτο λεπτό ήταν απειλητική και δεν είδε τον αγώνα διεκπαιρεωτικά

DOWN: Ότι παρότι έγιναν πολλές φάσεις η ατυχία και τα δοκάρια δεν μας άφησαν να απολαύσουμε περισσότερα… γκολ

Η ΣΤΙΓΜΗ: Τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα άνηκαν αποκλειστικά στην Κόστα Ρίκα, η οποία μέσα σε τόσο μικρό διάστημα έβγαλε μία καλή ευκαιρία και είχε δύο δοκάρια.

ΓΚΟΛ: 31’ Μπλερίμ Τζεμαΐλι, 56’ Κένταλ Γουάστον, 88′ Γιόσιπ Ντρμιτς, 93′ Ζόμερ (πεν. αυτογκόλ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12’ Κριστιάν Γκαμπόα, 30’ Τζόελ Κάμπελ, 89′ Κένταλ Γουάστον / 37’ Στεφάν Λιχτστάινερ, 75’ Ντενίς Ζακάρια, 83′ Φαμπιάν Σχαρ