MUNDIAL 2018

Διά πυρός και σιδήρου η Πορτογαλία (vids)

Το Ιράν ισοφάρισε 1-1 στο 90+3' και έχασε κλασική ευκαιρία για την ανατροπή αλλά...

H Πορτογαλία κρατούσε την πρωτιά του 2ου ομίλου μέχρι τις καθυστερήσεις, αλλά η ισοφάριση του Ιράν (1-1) στο 90+3′, σε συνδυασμό με την αντίστοιχη της Ισπανίας επί του Μαρόκου στο άλλο ματς, άλλαξε τα δεδομένα.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 3ο λεπτό, ενώ στο 9ο ο Ζοάο Μάριο δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την ασυνεννοησία μεταξύ των Αλιρεζά Μπεϊρανβάντ και Ματζίντ Χοσεϊνί.

Προτού ακόμη συμπληρωθεί το 20λεπτο, η Πορτογαλία είχε κερδίσει 4 κόρνερ και είχε καταγράψει ποσοστό κατοχής κοντά στο 70%, αλλά στη συνέχεια το Ιράν, το οποίο παρατάχθηκε με αρχηγό τον Εχσάν Χατζισαφί του Ολυμπιακού, κατάφερε να ρίξει τον ρυθμό του ματς.

Το α’ ημίχρονο όδευε προς την ολοκλήρωσή του και σκορ δεν υπήρχε, ώσπου στο 45’ ο Ρικάρντο Κουαρέσμα βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Μπεϊρανβάντ με ένα εκπληκτικό διαγώνιο ψηλοκρεμαστό σουτ με το εξωτερικό.

Ο Κάρλος Κεϊρόζ δεν προέβη σε κάποια αλλαγή, καθώς παρά το 0-1 είχε μείνει ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του κόντρα στην εθνική ομάδα της πατρίδας του.

Η Πορτογαλία είχε τη χρυσή ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση στο 53ο λεπτό, αλλά ο Μπεϊρανβάντ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε το πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο (το κέρδισε ο ίδιος από τον Σαεΐντ Εζατολαχί μετά από χρήση του VAR).

Από στατιστικής πλευράς αξίζει να σημειωθεί ότι τα 20 πέναλτι που έχουν καταλογιστεί μέχρι στιγμής στη διοργάνωση αποτελούν ρεκόρ και πως ο CR7 έγινε ο πρώτος Πορτογάλος από το 1966 που αστοχεί σε εκτέλεση από την άσπρη βούλα (σ.σ. εξαιρείται η διαδικασία των πέναλτι).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κεϊρόζ αντικατέστησε τον Χατζισαφί με τον Μιλάντ Μοχαμαντί και στο 70’΄τον Αλιρεζά Τζαχανμπάκς με τον Σαμάν Γκόντος, ενώ ο Σάντος έβγαλε τον Κουαρέσμα για να βάλει τον 11χρόνια νεότερό του Μπερνάρντο Σίλβα.

Το Ιράν απείλησε στο 72ο λεπτό με συρτό σουτ του Γκόντος που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, έκτοτε όμως, δεν έδειξε την παραμικρή επιθετική πρωτοβουλία.

Εντούτοις, η άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου εμφανίστηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε κεφαλιά του Σαρντάρ Αζμούν η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Σεντρίκ Σοάρες εντός περιοχής.

Με τη χρήση του VAR ο Παραγουανός διαιτητής έδωσε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Καρίμ Ανσαριφάρντ και σε συνδυασμό με την ισοφάριση της Ισπανίας στο ματς με το Μαρόκο, το Ιράν ξαναμπήκε στο κόλπο!

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Κεϊρόζ άγγιξε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, αλλά ο Μεχντί Ταρέμι που ευνοήθηκε από την κόντρα έστειλε την μπάλα στην εξωτερική και όχι στην εσωτερική πλευρά των διχτύων.

MVP: Ο Ρικάρντο Κουαρέσμα. Έβαλε το ωραιότερο (ή έστω ένα από τα ωραιότερα) γκολ της διοργάνωσης

UP: Το σασπένς που επεφύλασσε η αναμέτρηση, σε συνδυασμό φυσικά με όσα συνέβαιναν και στο άλλο ματς του ομίλου

DOWN: Η απόδοση του Κριστιάνο Ρονάλντο. Κλείστηκε ιδανικά από τους αντιπάλους του και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό

Η ΣΤΙΓΜΗ: Η χαμένη ευκαιρία του Μεχντί Ταρέμι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Πορτογαλία στον παράδεισο, το Ιράν στην κόλαση

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ενρίκε Κάσερες (Παραγουάη)

ΓΚΟΛ: 90+3′ πέν. Ανσαριφάρντ – 45’ Κουαρέσμα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52’ Χατζισαφί, 54’ Αζμούν – 33’ Γκερέιρο, 64’ Κουαρέσμα, 83’ Κ. Ρονάλντο, 90+8′ Σοάρες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Πουραλιγκαντζί, Χοσεϊνί, Χατζισαφί, Εζατολαχί (76’ Ανσαριφάρντ), Τζαχανμπάκς (70’ Γκόντος), Εμπραχίμι, Αμίρι, Ταρέμι, Αζμούν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Σοάρες, Πέπε, Φοντέ, Γκερέιρο, Κουαρέσμα (70’ Μπερνάρντο Σίλβα), Αντριέν Σίλβα, Καρβάλιο, Ζοάο Μάριο (84’ Μουτίνιο), Αντρέ Σίλβα (90+5′ Γκουέντες), Κ. Ρονάλντο.