MUNDIAL 2018

«Φιλική» νίκη επί της Κόστα Ρίκα η Αγγλία

Τα «τρία λιοντάρια» επικράτησαν 2-0 στο «Έλαντ Ρόουντ»

Η καλή παράδοση που έχει χτίσει η Αγγλία σε εντός έδρας αναμετρήσεις εκτός «Γουέμπλεϊ» συνεχίστηκε την Πέμπτη (7/6), στο τελευταίο τεστ πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Με γκολ των Μάρκους Ράσφορντ (εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στο 13ο λεπτό) και Ντάνι Γουέλμπεκ (εξ επαφής κεφαλιά-ψαράκι στο 76ο λεπτό), τα «τρία λιοντάρια» επικράτησαν 2-0 της Κόστα Ρίκα σε φιλικό αγώνα που έγινε στο «Έλαντ Ρόουντ».

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ έγινε ο 17ος παίκτης που επί των ημερών του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την εθνική.

Ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ είχε 27/27 επιτυχημένες μεταβιβάσεις στο ανιαρό α’ ημίχρονο των μόλις τεσσάρων τελικών προσπαθειών (3-1), ενώ στο β’ μέρος έγιναν 34/34.

Με τον Σάουθγκεϊτ στον πάγκο της, η Αγγλία έχει 11/18 ματς χωρίς να δεχθεί γκολ, ενώ σε 18 αγώνες μακριά από το «Γουέμπλεϊ» ο απολογισμός είναι 15 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα, από την Ισπανία στο «Ολντ Τράφορντ» τον Φεβρουάριο του 2007.

ΑΓΓΛΙΑ: Μπάτλαντ (64′ Πόουπ), Τζόουνς, Στόουνς (64′ Κέιχιλ), Μαγκουάιρ, Αλεξάντερ Άρνολντ (64′ Τρίπιερ), Λόφτους Τσικ (79′ Λίνγκαρντ), Χέντερσον (64′ Άλι), Ντελφ, Ρόουζ, Βάρντι (61′ Γουέλμπεκ), Ράσφορντ.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Γουάστον, Γκονάλες, Κάλβο, Γκαμπόα (72′ Σμιθ), Γκουσμάν (69′ Τεχέδα), Μπόρχες, Οβιέδο (60′ Ματαρίτα), Βενέγας (65′ Μπολάνιος), Ουρένια, Κάμπελ.

Τα αποτελέσματα των φιλικών της Πέμπτης

Νότια Κορέα – Βολιβία 0-0

Αγγλία – Κόστα Ρίκα 2-0 (13′ Ράσφορντ, 76′ Γουέλμπεκ)

Πορτογαλία – Αλγερία 3-0 (17’, 55’ Γκέντες, 37’ Φερνάντες)

Ισλανδία – Γκάνα 23:00

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Φιλική» νίκη επί της Κόστα Ρίκα η Αγγλία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.