MUNDIAL 2018

Η τελευταία συνάντηση Βελγίου – Ιαπωνίας σε Μουντιάλ (vid)

Στην διοργάνωση του 2002 οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 2-2

Το βραδινό παιχνίδι (21:00) μεταξύ του Βελγίου με την Ιαπωνία, είναι ίσως με το πιο ξεκάθαρο φαβορί. Αυτό είναι προφανώς το Βέλγιο καθώς οι Ιάπωνες αποτελούν την έκπληξη όσον αφορά την πρόκριση από την φάση των ομίλων.

Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες σε τελική φάση Μουντιάλ, ήταν το 2002 όταν οι Ιάπωνες ήταν διοργανωτές. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην πρεμιέρα του ομίλου τους στο γήπεδο της Σαϊτάμα, σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της πρώτης φάσης.

Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς γκολ, το ματς έληξε 2-2, με τους Βέλγους να ανοίγουν το σκορ με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Βίλμοτς στο 57’. Δύο λεπτά μετά οι Ιάπωνες ισοφάρισαν με τον Σουζούκι και στο 67’ πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Ιναμότο.

Το 2-2 έκανε με ένα εντυπωσιακό τελείωμα ο Βαν ντερ Χέιντερ, ο οποίος κρέμασε τον τερματοφύλακα των Ιαπώνων, Σέιγκο Ναραζάκι, για να κάνει το τελικό 2-2.

Τελικά και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, με τους Ιάπωνες να μένουν εκτός από την Τουρκία (0-1) και το Βέλγιο να χάνει από την Βραζιλία με 2-0.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η τελευταία συνάντηση Βελγίου – Ιαπωνίας σε Μουντιάλ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.