MUNDIAL 2018

«Σαμουράι» και θριαμβευτές (pics-vids)

Τα… σκονισμένα κιτάπια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου πρέπει να αλλάξουν. Το κατόρθωμα της Ιαπωνίας δε συμβαίνει κάθε μέρα. Για την ακρίβεια, δεν είχε συμβεί μέχρι το απόγευμα της Τρίτης (19/6). Βλέπετε, η επικράτηση της Ιαπωνίας κόντρα στην Κολομβία (2-1) είναι η πρώτη μίας ασιατικής χώρας απέναντι σε μία νοτιοαμερικάνικη, έπειτα από 17 αποτυχημένες προσπάθειες (1 νίκη-3...

Τα… σκονισμένα κιτάπια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου πρέπει να αλλάξουν. Το κατόρθωμα της Ιαπωνίας δε συμβαίνει κάθε μέρα. Για την ακρίβεια, δεν είχε συμβεί μέχρι το απόγευμα της Τρίτης (19/6).

Βλέπετε, η επικράτηση της Ιαπωνίας κόντρα στην Κολομβία (2-1) είναι η πρώτη μίας ασιατικής χώρας απέναντι σε μία νοτιοαμερικάνικη, έπειτα από 17 αποτυχημένες προσπάθειες (1 νίκη-3 ισοπαλίες-14 ήττες).

Για να συμβεί αυτό, ωστόσο, απαιτήθηκε η… επανεγγραφή των δεδομένων του αγώνα.

Οι Κολομβιανοί υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν για 87 λεπτά με δέκα παίκτες και ένα γκολ χάντικαπ.

Η αποβολή του Κάρλος Σάντσες, μόλις στο 3ο λεπτό, και το πέναλτι – γκολ του Καγκάβα έβαλε μπροστά στο σκορ τους «σαμουράι».

Η Κολομβία αντέδρασε, μολονότι δεν διέθετε τον ανέτοιμο Χάμες Ροντρίγκες στην αρχική ενδεκάδα της. Ισοφάρισε με λίγο τυχερό τρόπο. Αλλά δεν άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Ασιάτες έχασαν μπόλικες ευκαιρίες λόγω των επεμβάσεων του Οσπίνα, προτού ο Οσάκο δώσει το προβάδισμα και τη νίκη στην ομάδα του Ακίρα Νισίνο.

MVP: Ο Γιούγια Οσακο. Η αλήθεια είναι πως ο τίτλος του ανήκει, επειδή είναι εκείνος που πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο νικητήριο γκολ της Ιαπωνίας.

UP: Ο Κεϊσούκε Χόντα. Περισσότερο για το στατιστικό του που έγραψε ιστορία: ο Ιάπωνας μέσος έγινε ο πρώτος Ασιάτης που δίνει μία ασίστ σε τρία διαφορετικά Μουντιάλ. Η πιο πρόσφατη έδωσε και τη νίκη στη χώρα του.

DOWN: Η Κολομβία στο δεύτερο ημίχρονο. Υπάρχει πάντα το άλλοθι των 10 παικτών, ωστόσο από το 46’ μέχρι το 90’ έκαναν πολλά αμυντικά λάθη και ένα από αυτά οδήγησε στο γκολ της ήττας.

Η ΣΤΙΓΜΗ: Η αποβολή του Κάρλος Σάντσες. Η δεύτερη πιο γρήγορη στην ιστορία των Μουντιάλ, έπειτα από εκείνη του Ουρουγουανού Αλμπέρτο Μπατίστα (στο ματς με τη Σκωτία) το 1986. Η Κολομβία αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, τη… νύφη της αλλαγής την πλήρωσε ο Κουαδράδο και στο τέλος οι Κολομβιανοί δεν άντεξαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταμίρ Σκόμινα (Κροατία)

ΓΚΟΛ: 39’ Κιντέρο – 5’ (πεν.) Καγκάβα, 73’ Οσάκο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64’ Μπάριος, 86’ Ροντρίγκες

ΚΟΚΚΙΝΗ: 3’ Κάρλος Σάντσες

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Μουρίγιο, Αρίας, Κ. Σάντσες, Λέρμα, Μοχίκα, Κιντέρο (59’ Χάμες Ροντρίγκες), Ισκιέρδο (70′ Μπάκα), Κουαδράδο (31΄Μπάριος), Ντ. Σάντσες, Φαλκάο.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Σόγι, Ναγκατόμο, Σιμπασάκι (80’ Γιαμαγκούτσι), Χαραγκούτσι, Καγκάβα (70’ Χόντα), Ινούι, Οσάκο (85’ Οκαζάκι), Χασέμπε, Σακάι, Γιοσίντα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Σαμουράι» και θριαμβευτές (pics-vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.