MUNDIAL 2018

Τελικά μπορούν τα φαβορί!

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναμά και τελικά μπήκε με το δεξί στο Μουντιάλ, επικρατώντας με 3-0

Επιτέλους ένα από τα φαβορί επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του! Το Βέλγιο δεν έπεσε θύμα έκπληξης κόντρα στον Παναμά, τον οποίο νίκησε με 3-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν και πολύ εύκολα για τους ποδοσφαιριστές του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ. Η… σταχτοπούτα της διοργάνωσης φρόντισε να βάλει δύσκολα στους «κόκκινους διάβολους» και σε αυτό έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο ο αρχικός ενθουσιασμός των Παναμέζων. Άλλωστε, η πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν από μόνη της, η ολοκλήρωση ενός ονειρικού ταξιδιού για την ομάδα του Ερνάν Ντάριο Γκόμες.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, οι Παναμέζοι έβγαλαν εκτός ρυθμού τους Βέλγους. Σημαντικό ρόλο στο μηδέν του πρώτου 45λέπτου έπαιξε και η απόδοση του τερματοφύλακα Χάιμε Πενέδο, ο οποίος σταμάτησε όλες τις επιθετικές ενέργειες των αντιπάλων του.

Αζάρ, Λουκάκου, Μέρτενς και Ντε Μπρόινε προσπάθησαν να νικήσουν τον Πενέδο, αλλά δεν τα κατάφεραν και το 0-0 έμεινε στο τέλος του ημιχρόνου.

Ωστόσο στο δεύτερο μισό, το Βέλγιο έδειξε τα… δόντια του. Μόλις στο 47’ ο Μέρτενς πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ με ένα μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή. Αυτό το γκολ άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Το άγχος έφυγε από τους παίκτες του Μαρτίνεθ, οι οποίοι έκαναν το 2-0 με κεφαλιά του Λουκάκου στο 69’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε και πάλι ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 75’. Έπειτα από ωραία κάθετη του Αζάρ, ο Λουκάκου έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Πενέδο κι έκανε το 3-0.

Ο Παναμάς δεν είχε δυνάμεις να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και το τελικό σκορ κρίθηκε απόλυτα δίκαιο.

MVP: Ο Ρομέλο Λουκάκου έδειξε γιατί θεωρείται ένας από τους κορυφαίους επιθετικούς στον πλανήτη. Πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του και βοήθησε το Βέλγιο να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

UP: Ο Χάιμε Πενέδο μπορεί να δέχθηκε τρία γκολ στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως στο πρώτο ημίχρονο ήταν μία ομάδα μόνος του και κράτησε το μηδέν στην εστία. Σταμάτησε όλες τις επιθέσεις και είναι ο λόγος που δεν ξέφυγε από νωρίς το σκορ.

DOWN: Το Βέλγιο δεν έπεισε με τη συνολική του εικόνα στον αγώνα. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θέλει να πάει μακριά στη διοργάνωση, αλλά τουλάχιστον στο σημερινό πρώτο παιχνίδι έδειξε ασύνδετη και είναι φανερό ότι με ένα πιο δύσκολο αντίπαλο, όπως η Αγγλία, μπορεί να έχει πρόβλημα…

Η ΣΤΙΓΜΗ: Ένας Παναμέζος ποδοσφαιριστής δεν έχει συχνά την ευκαιρία να παίξει σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Πόσο μάλλον να έχει παίξει σε και στα δύο που έχουν προηγηθεί από θέμα ηλικίας. Ο Ισμαέλ Ντίας έχει παίξει στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, στο U20 στη Νέα Ζηλανδία και πλέον και στο κορυφαίο επίπεδο με την Εθνική ανδρών.

ΓΚΟΛ: 47’ Μέρτενς, 69’, 75’ Λουκάκου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14’ Μενιέ, 59’ Βερτόνγκεν, 88’ Ντε Μπρόινε – 18’ Ντέιβις, 45’+2’ Μπαρσένας, 49’ Κούπερ, 51’ Μουρίγιο, 57’ Γκοδόι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σικάβτζε (Ζάμπια)

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Μενιέ, Βίτσελ (90’ Τσαντλί), Ντε Μπρόινε, Καράσκο (72’ Ντεμπελέ), Αζάρ, Μέρτενς, Λουκάκου.

ΠΑΝΑΜΑΣ (Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Γκόμες, Πέρες (80’ Τεχάδα), Μπαρσένας (63’ Γκ. Τόρες), Κούπερ, Ντέιβις, Γκοδόι, Ροδρίγκες (63’ Ντίας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τελικά μπορούν τα φαβορί!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.