Νίκη ανάσας ο Ατρόμητος με δύο γκολ του Αντζιέλσκι – Εξασφάλισε τα πλέι οφ η Λαμία

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-1 της Λαμίας στο Περιστέρι για την 25η αγωνιστική της Super League - Δύο γκολ ο Αντζιέλσκι.

Στους 27 βαθμούς, μετά την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα (πρώτη μετά τις 7 Ιανουαρίου, το 1-2 στον Βόλο) έφτασε ο Ατρόμητος που νίκησε τη Λαμία (παρέμεινε στους 34β. μετά την 9η ήττα συνολικά) στο Περιστέρι για την 25η αγωνιστική της Super League.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Δύο γκολ ο Αντζιέλσκι στο Β΄ημίχρονο, ένα ο Γιουμπιτάνα (αποβλήθηκε στο 69′), ενώ για τους φιλοξενούμενους που εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ μετά την ισοπαλία του Αστέρα με την Κηφισιά, σκόραρε ο Σλίβκα στο 26′.  Τρία ακυρωθέντα γκολ στο ματς.

Ο Σάσα Ίλιτς κατέβασε τον Ατρόμητο με 4-3-3 τον Βέργο στην κορυφή και τους Γιουμπιτάνα αριστερά και Βαλέντσια δεξιά στις πτέρυγες. Από την πλευρά του ο Λεωνίδας Βόκολος παρέταξε τη Λαμία με 4-4-2 και τους Καρλίτος, Σλίβκα επιθετικό δίδυμο.

Ανοιχτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ και μερικές αξιόλογες φάσεις έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό βοήθησε και το γρήγορο τέρμα που σημειώθηκε μόλις στο 2ο λεπτό από πλευράς γηπεδούηχων

Μετά από φάση διαρκείας στην οποία η άμυνα της Λαμίας δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, ο Γκονζάλεθ έβγαλε κάθετη πάσα, με τον Γιουμπιτάνα από κοντά να νικάει τον Κοσέλεφ για το για το 0-1.

Η αντίδραση της Λαμίας ήταν σχετικά γρήγορη, καθώς στο 19′ είχε μεγάλη ευκαιρία, καθώς η ατομική ενέργεια του Τσιλούλη έβγαλε δύσκολα ο Τσιντώτας.

Τελικά η ισοφάριση ήρθε 7 λεπτά αργότερα (26′). Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μαρτίνεθ, στον οποίο γίνεται το φάουλ από τον Κουντέ, ο διαιτητής αφήνει πλεονέκτημα αφού ο Μαρτίνεθ πεσμένος έβγαλε πάσα, με τον Σλίβκα μόνο του στην περιοχή να νικάει σε τετ-α-τετ τον Τσιντώτα για το 1-1!

Στο 34′ μια γυριστή κεφαλιά του Βέργο έβγαλε δύσκολα ο Κοσέλεφ, ενώ στο 37′ μια πτώση του Καμαρά στην περιοχή και διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι δεν βρήκε σύμφωνο τον διαιτητή.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την είσοδο του Σαντάνα αντί του Τζανδάρη για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 58′ μπήκε ο Αντζιέλσκι (αντί του Βέργου) ο οποίος έμελλε να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του.

Στο 49′ ο Καρλίτος είχε δοκάρι, ενώ την εξέλιξη της φάσης ο Μαρτίνεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Το 2-1 έγινε στο 61′ όταν μετά τη σέντρα του Κούντε από τα δεξιά, ο Βαλένσια πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κοσέλεφ έβγαλε εντυπωσιακά προς στιγμήν, όμως ο Αντζιέλσκι πήρε το ριμπάουντ και σε άδειο τέρμα σκόραρε.

Στο 63′ και το 77 οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Βαλέντσια και Κεσχρίντα όμως τα τέρματά τους ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Να σημειώσουμε ότι στο 69′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Γιουμπιτάνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για πάτημα στον αστράγαλο του Τζανετόπουλου.

Στο 82′ ο Αντζιέλσκι πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα μετά από ωραία κάθετη του Κουεν που είχε περάσει ως αλλαγή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το ματς πήγε να πάρει φωτιά ο Σλίβκα σκόραρε για το 3-2, τελικά όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από onfiled review του διαιτητή για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης από τον Τζανετόπουλο στον Τζαβέλλα.

Έτσι το 3-1 παρέμεινε ως τέλος κι έτσι ο Ατρόμητος πήρε μια βαθιά ανάσα και να απομακρύνεται από τις επικίνδυνες θέσεις.

Ατρόμητος – Λαμία 3-1

Σκόρερ: 2′ Γιουμπιτάνα, 61′, 82′ Αντζιέλσκι – 26′ Σλίβκα

Αποβολές: 69′ Γιουμπιτάνα

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Αθανασίου (74′ Ντε Μποκ), Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Κεσχρίντα, Γκονζάλες, Κούντε, Γιουμπιτάνα, Καμαρά (59′ Κουέν), Βέργος (59′ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες (66′ Στάνκο), Τζανδάρης (Σαντάνα), Σλίβκα, Τσιλούλης (85, Μαρτίνεθ, Καρλίτος (66′ Μάλτζι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη ανάσας ο Ατρόμητος με δύο γκολ του Αντζιέλσκι – Εξασφάλισε τα πλέι οφ η Λαμία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.