Ο Άρης, αν και σβηστός, έκλεισε θέση για τα ημιτελικά

Χωρίς να ανεβάσει στροφές ο Άρης ήταν αυτός που έπρεπε και επικράτησε 3-0 της Νίκης Βόλου.

Δεν χρειάζεται καν η ρεβάνς! Ο Άρης έκανε αυτό που έπρεπε χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε 3-0 της Νίκης Βόλου και ουσιαστικά πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλονικείς με δύο γκολ στις καθυστερήσεις «τελείωσαν» την υπόθεση πρόκρισης. Αν και ήταν τέτοια η διαφορά που και το 1-0 να έμενε, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στη ρεβάνς.

Μία ομάδα έπαιζε, μία ομάδα κοιτούσε. Κάπως έτσι ήταν το παιχνίδι και μάλιστα με τους γηπεδούχους να είναι σβηστοί. Δεν είχαν ιδιαίτερη ενέργεια, δεν είχαν τα καλύτερα δυνατά τελειώματα, αλλά η ποιότητα ορισμένων παικτών φάνηκε ακόμη και στο φινάλε.

Φιλότιμη η Νίκη Βόλου, στο μέτρο του δυνατού το πάλεψε. Δεν μπορεί κανείς να την ψέξει ούτε για την απόδοσή της ούτε για το τελικό σκορ. Έμεινε για μεγάλη χρονική διάρκεια μέσα στο ματς λόγω Γκαραβέλη, αλλά πλέον η ρεβάνς αποτελεί τυπική διαδικασία. Για τους Θεσσαλούς ούτως ή άλλως το πρωτάθλημα μετρά και εκεί είναι κατώτεροι του αναμενόμενου.

Το ματς

Ούτε το 50% δεν έπιασε ο Άρης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί νωχελικός. Υπάρχει έλλειμμα ενέργειας από τη ρεβάνς με την ΑΕΚ και μετά και αυτό είναι εμφανές.

Δεν έχει πολλές επιλογές ο Άκης Μάντζιος, αναγκάζεται να παίζει με τους ίδιους σε κάποιες θέσεις και αυτό βγαίνει και στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μορόν ειναι από αυτούς που έχουν ξεζουμιστεί. Ενδεχομένως να παίζει ρόλο και στα τελειώματά του. Δεν ήταν καλά. Έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο μέρος. Για παίκτη της δικής του κλάσης θα περίμενε κανείς κάτι παραπάνω.

Ο Άρης βρήκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Νταρίντα, αλλά ορθώς ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ. Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο έγινε το αντίστροφο. Ακυρώθηκε τέρμα του Τσέχου στο 58′, το οποίο μετά μέτρησε μέσω VAR.

Είχαν μεγάλη δυσκολία οι χαφ της Νίκης Βόλου στο να παίρνουν την κάθετη κίνηση του Νταρίντα. Τον έχασαν και στη φάση του 2-0 στο 90’+3, όπως και σε άλλες περιπτώσεις. Γενικά δεν αμύνθηκαν τόσο καλά οι Θεσσαλοί, απλώς ήταν αναποτελεσματικοί οι «κίτρινοι».

Στο 90’+6 έβαλε το κερασάκι στην τούρτα ο Σουλεϊμάνοφ με μία κίνηση σήμα-κατατεθέν του ίδιου. Αυτό το γκολ σφράγισε την πρόκριση του Άρη στην επόμενη φάση από το πρώτο ματς.

Άρης – Νίκη Βόλου 3-0

Σκόρερ: 58′ και 90’+3 Νταρίντα, 90’+5 Σουλεϊμάνοφ

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια (46′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (46′ Βερστράτε), Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (57′ Σαμόρα), Φετφατζίδης (46′ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο, Μορόν.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Ανδρέου, Στίκας, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (57′ Ριμπέιρο), Γαβριηλίδης, Πολίτης (83′ Τοπαλίδης), Κρητικός (72′ Ναα), Τζιώρας (57′ Παναγιωτίδης λ. τρ.) (83′ Βουκελάτος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Άρης, αν και σβηστός, έκλεισε θέση για τα ημιτελικά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.