Ο Άρης έβαλε «στοπ» στον ΠΑΟΚ, τον νίκησε και τον «γκρέμισε» από την κορυφή

Ο Άρης ήταν πιο παθιασμένος, νίκησε με 2-1 τον ΠΑΟΚ και τον έριξε από την κορυφή στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Άρης έβαλε στοπ στο σερί του ΠΑΟΚ και σκορ 2-1 πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν 16 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο να «καθαρίσουν» το ματς, με τους Σουλεϊμάνοφ και Σαβέριο να σκοράρουν. Ο Μπάμπα ήταν αυτός που μείωσε στο σκορ για τον Δικέφαλο στο 75′.

Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε να δώσει φανέλα βασικών στους Σαβέριο και Τζούρασεκ, ενώ στο αρχικό σχήμα επέστρεψε και ο Νταρίντα.

Από την άλλη, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τον Μουργκ αντί του Κωνσταντέλια, ενώ ο Βιεϊρίνια πήρε φανέλα βασικού στο… δίλλημα που υπήρχε με τον Σάστρε.

Στο «κρύο», λόγω απουσίας του κόσμου, «Κλ. Βικελίδης», οι «ασπρόμαυροι» πήραν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν τις δικές τους στιγμές, εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των αντιπάλων.

Οι παίκτες του Άρη δεν κρατούσαν καθόλου τη μπάλα στα πόδια τους και χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς ήταν πως η κατοχή ήταν στο 26%-74% στα πρώτα 30 λεπτά, χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο πλευρές. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν μέτρα στα τελευταία 15 λεπτά, προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Κοτάρσκι, όμως δεν έγιναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και κάποια μεγάλη ευκαιρία. Χαρακτηριστικό είναι πως οι τελικές ήταν 5(1)-3(0), με την κατοχή στο 36%-64%.

Ο Άρης χρειάστηκε 16 λεπτά

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με την ίδια διάθεση που είχαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με το «καλησπέρα» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Σαβέριο από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, με τον Σουλεϊμάνοφ να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έβλεπε την ομάδα του να μην έχει καμία επιθετική αντίδραση και αποφάσισε να περάσει στο 55ο λεπτό τον Γιάννη Κωνσταντέλια στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που έπαιρναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Σαβέριο στο 59ο λεπτό να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ για το 2-0. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, έφτασαν στη μεγάλη περιοχή και ο 24χρονος με πλασέ νίκησε τον Κοτάρσκι.

Όχι μόνο δεν κλείστηκαν στα μετόπισθεν οι παίκτες του Άρη, αλλά συνέχισαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που φαινόταν ανήμπορος να αντιδράσει. Η πρώτη φορά που ο Δικέφαλος κινήθηκε κάθετα και δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 74ο λεπτό, με εξαιρετική ενέργεια του Κωνσταντέλια που έκανε και το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα, ήρθε και το γκολ. Ξανά από τα πόδια του νεαρού, ο Σβαμπ γύρισε στο ύψος του πέναλτι τη μπάλα με τον Μπάμπα να σουτάρει και να μειώνει βάζοντας «φωτιά» στο ματς.

Οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, οι παίκτες του Μάντζιου έκλειναν εξαιρετικά τους χώρους, παίρνοντας μία μεγάλη νίκη με 2-1 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Γκολ: Σουλεϊμάνοφ 46’, Σαβέιρο 59’ / Μπάμπα 75’

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο , Τζούρασεκ (Ντουκουρέ 81’), Ζουλ (Ρόουζ 90+), Νταρίντα (Φεράρι 90+), Σαβέριο (Παναγίδης 81’), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν (Ζαμόρα 90+).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Σάστρε 67’), Μεϊτέ (Σβαμπ 67’), Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ (Κωνσταντέλιας 55’), Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 67’), Τόμας (Τζίμας 81’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Άρης έβαλε «στοπ» στον ΠΑΟΚ, τον νίκησε και τον «γκρέμισε» από την κορυφή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.