Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε φουριόζος και «άλωσε» τον Βόλο – Νίκη αγνοείται για τους Θεσσαλούς! (vids)

Ο Αστέρας Τρίπολης αξιοποίησε το πρώτο εξαιρετικό ημίχρονο στο «Πανθεσσαλικό» κόντρα στο Βόλο, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς της νίκης

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου μόλις στο 22′ προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-1 του Βόλου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έπιασε πεντάδα με επτά βαθμούς πέντε αγώνες, τη στιγμή που οι Θεσσαλοί παρέμειναν στην ουρά της βαθμολογίας με δύο βαθμούς

Το φιλμ του αγώνα

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε απόλυτα τόσο ανασταλτικά όσο και μεσοεπιθετικά, καταφέρνοντας να βάλει από νωρίς βάσεις νίκης.

Αρχικά, στο 7ο λεπτό ο Ασλανίδης δεν απομάκρυνε σωστά τη σέντρα με το κεφάλι, με τον Μιριτέλο να πιάνει το σουτ και να στέλνει με δύναμη την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 16′ οι Αρκάδες έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ, ωστόσο το φοβερό βολ πλανέ του Μπαρτόλο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι!

Το 0-2 πάντως ήρθε μόλις έξι λεπτά αργότερα, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι από τον Μπαρτόλο, ο Γκρόζντανιτς νίκησε τους πάντες στον αέρα.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να βρουν χώρους ώστε να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο 59ο λεπτό ο Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του να μπλοκάρει συγκρούεται με τον Σιέλη, με τον Τζήλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Τρουϊγέ εκτέλεσε εύστοχα μειώνοντας σε 1-2.

Στο τελευταίο ημίωρο, παρά την πίεση που άσκησε ο Βόλος, ο Αστέρας κατάφερε να διαχειριστεί με ηρεμία το προβάδισμά, πανηγυρίζοντας το πρώτο του «διπλό» σε ε κανονική διάρκεια μετά από 19 μήνες.

Βόλος – Αστέρας Τρίπολης: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 59′ πέν. Τρουϊγέ – 7′ Μιριτέλο, 22′ Γκρόζντανιτς

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σ. Παπαδόπουλος , Άλχο, Σιέλης (58′ Ταχιάτος), Ασλανίδης (46′ Γκλάβτσιτς) , Λούνα, Τσοκάνης, Τρουϊγέ, Μπερτόγλιο (46′ Κομπα), Ντέλετιτς (46′ Μαχαίρας), Κουεντίν (79′ Ενγκίν), Γκαρσία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Ν. Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκρόζντανιτς (89′ Ζουγλής), Μουνάφο (96′ Ντιαρα), Κρέσπι, Μπαρτόλο (86′ Σουρλής), Σίτο (67′ Καλτσάς), Μιριτέλο (67′ Μάντζης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε φουριόζος και «άλωσε» τον Βόλο – Νίκη αγνοείται για τους Θεσσαλούς! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.