Ο ένας τα έβαλε (Αστέρας), ο άλλος (ΟΦΗ) τα έχασε και το ταμπλό έδειξε 3-0

Πρώτη νίκη για τους Αρκάδες που εκμεταλλεύθηκαν το πολύ καλό πρώτο ημίχρονου που είχαν. Πρώτη ήττα οι Κρητικοί.

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 3-0: Οι γηπεδούχοι έκαναν γκολ τις ευκαιρίες τους παίζοντας πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν τα δύο (14′ Μπαρτόλο, 21′ Μιριτέλο) από τα συνολικά τρία τέρματά τους. Έτσι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά το βαρύ 3-0 από την ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Super League. Δείτε τα στιγμιότυπα του ματς.

Αντιθέτως οι Κρητικοί που ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε τέρματα τις φάσεις που έκαναν. Έτσι ακόμη και στο καλό διάστημα για εκείνους δέχθηκαν και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά από τον Καλτσά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Νταμπράουσκας στο πρωτάθλημα, μετά το εντυπωσιακό 3-2 επί του Άρη στην πρεμιέρα.

Οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με τον Χουάν Μουνάφο να φτιάχνει τις δυο πολύ καλές ευκαιρίες που σπατάλησαν Σίτο (2’) και Μιριτέλο (9’). Οι δύο τους όμως ήταν που που συνεργάστηκαν για το 1-0 στο 14’.

Σέντρα του Σίτο, κεφαλιά-πάσα του Μιριτέλο, με τον Μπαρτόλο να ανοίγει από κοντά το σκορ. Προτού προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ήρθε και το δεύτερο γκολ.

Μόλις επτά λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0 για τον Αστέρα. Από εκτέλεση φάουλ του Ρίτζις Κρέσπι, ο Μιριτέλο πήρε την κεφαλιά νικώντας τον Χρήστο Μανδά με δοκάρι και μέσα.  Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον 24χρονο Αργεντινό φορ (και ασίστ νωρίτερα) που στην πρεμιέρα στην Τούμπα είχε κερδίσει κι είχε αστοχήσει σε πέναλτι.

Στο Β΄ μέρος, όπως είπαμε ο ΟΦΗ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, πίεσε έντονα όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι τρεις αλλαγές του Νταμπράουσκας βοήθησαν καθώς Τοράλ (59’), Φελίπε Γκαγέγκος (61’) και Πέδρο Μόσκερα (65’) απείλησαν την εστία του Παπαδόπουλου, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Μάλιστα ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στο 70’ στο φάουλ του Θοράρινσον ενώ στο 87’ ο Ερβιν Τζουκάνοβτς έδιωξε πάνω στη γραμμή το πανέξυπνο τακουνάκι του Χουάν Νέιρα.

Ο «άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου», μίλησε ξανά, καθώς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Αρκάδες έκαναν το 3-0 κόντρα στη ορή του αγώνα. Ο Καλτσάς έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον Χρήστο Μανδά.

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 3-0:

Σκόρερ: 14′ Μπαρτόλο, 21′ Μιριτέλο 90+6’Καλτσάς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Αλβαρες, Μουνάφο (77’ Σουρλής), Αλάγκμπε, Ρίτζις (46’ Καλτσάς), Σίτο (87’ Ατιένζα), Μπαρτόλο (72’ Ζουγλής), Μιριτέλο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον (72’ Αμπάντα), Βούρος, Καρώ, Λαμπρόπουλος (46’ Ριέρα), Μεγιάδο (72’ Νέιρα), Γκαγέγκος, Μπάκιτς (46’ Τοράλ), Λουίζ Φελίπε, Ντίκο (46’ Μόσκερα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ένας τα έβαλε (Αστέρας), ο άλλος (ΟΦΗ) τα έχασε και το ταμπλό έδειξε 3-0», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.