Ο Εργοτέλης ήταν… Τρίκαλος

Η κρητική ομάδα επιβλήθηκε 3-0 επί θεσσαλικού εδάφους

Ιδανικό ήταν το φινάλε του Εργοτέλη στην εφετινή σεζόν, καθώς επιβλήθηκε 3-0 των Τρικάλων επί θεσσαλικού εδάφους, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 34ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο α’ ημίωρο, απείλησαν στο 9’ με τον Μιλοσάβλιεφ, στο 11’ με απευθείας φάουλ του Χιντζίδη και στο 28’ με πλασέ του Ζγκούρι που σταμάτησε στο δοκάρι.

Ένα πεντάλεπτο στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έφτανε για να γείρει η πλάστιγγα προς την πλευρά της ομάδας του Τάκη Γκώνια.

Στο 52’ ο Έφορντ άνοιξε το σκορ με πλασέ, στο 55’ τα Τρίκαλα έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσιάρα (δεύτερη κίτρινη) και στο 57’ ο Ιατρούδης διπλασίασε το προβάδισμα του Εργοτέλη με σουτ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 76’ ο Σταματάκος με σουτ που κόντραρε σε αμυντικούς, προτού καταλήξει στα δίχτυα.

Μερικές προσπάθειες του Σιαλμά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μετουσιώθηκαν στο γκολ της τιμής για τα Τρίκαλα, τα οποία τερμάτισαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Γιδόπουλος, Χιντζίδης, Πάνος, Τσιάρας, Ζγκούρι (61’ Μανώλης), Σαχινίδης, Μάκος, Τσίπρας (72’ Σιαλμάς), Κατσαντώνης, Μιλοσάβλιεβ (53’ Τόμιτς), Ενλουντούλου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Αγγελόπουλος, Νικολακάκης (78’ Λαμπάκης), Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπούζας, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Μπουρσέλης (78’ Μανουσάκης), Ιατρούδης, Έφορντ (72’ Σταματάκος).