Ο killer Ελ Κααμπί γάζωνε και ο Ολυμπιακός σκόρπισε τον Άρη που μπορούσε να κάνει τη ζημιά (vid)

Ο Μαροκινός σκόραρε δις και ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan Super League - Δοκάρι ο Άρης στο 1-1, εκεί άλλαξε όλο το ματς

Στην μεγάλη αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής κόντρα στον Άρη (4-1).

Παρότι έπαιξε με τη φωτιά για ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πειραιά πέτυχε την πέμπτη της νίκη σε έξι αγωνιστικές, προσφέροντας όμορφο ποδόσφαιρο στους φίλους της από το 60ο λεπτό κι έπειτα.

Η φάση του αγώνα το χαμένο τετ α τετ του Νταρίντα, η οποία γύρισε τον… διακόπτη και έδωσε την ευκαιρία στον killer Ελ Κααμπί να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών (4-1) με δύο τέρματα, ενώ ο Γιόβετιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Έτσι, το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ρέφαρε τα αμυντικά του λάθη, τα οποία παραλίγο να έχουν αντίστροφο αποτέλεσμα από αυτό που τελικώς διαμορφώθηκε.

Το φιλμ του αγώνα

Η επιστροφή του Έσε στην αρχική ενδεκάδα φυσικά και γέμισε τον άξονα των Πειραιωτών. Γρήγορα, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν παιχνίδι πρωτοβουλίας, κάνοντας το παιχνίδι τους με κύριο εκφραστή τον Φορτούνη.

Το οξύμωρο της υπεροχής του Ολυμπιακού είναι ότι το 1-0 με το αυτογκόλ του Μπράμπετς δεν προήλθε από σετ παιχνίδι, αλλά από αντεπίθεση, σε ένα από τα ελάχιστα ανεβάσματα των κίτρινων στην περιοχή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος (μηδέν τελικές οι κίτρινοι)!

Να λοιπόν που η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ μπορεί να «τρέξει» στον χώρο. Κομβικός ο Μασούρας, του οποίου του χαμογέλασε η τύχη, με την μπάλα να καταλήγει με καραμπόλα στα δίχτυα του Κουέστα (21΄).

Προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε δίνοντας χώρο στον Άρη, χωρίς όμως οι παίκτες του να απειλήσουν την εστία του Πασχαλάκη, ο οποίος είχε θερμό χαιρετισμό με Πλαβούκο και Μάντζιο.

Ολυμπιακός: Ο killer Ελ Κααμπί ηρέμησε την τρικυμία στην άμυνα

Κι όμως, το ματς άλλαξε ολοκληρωτικά με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Πάρδο πέρασε στο παιχνίδι και αμέσως ο Άρης απέκτησε φρεσκάδα στον άξονα. Λίγο αργότερα, με έναν κεραυνό (47΄) υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να δεχθεί το πρώτο του γκολ στο Φάληρο για το φετινό πρωτάθλημα.

Στη συνέχεια… τρικυμία στην άμυνα για αρκετά λεπτά. Αν κάποιος θέλει να πειστεί ότι η άμυνα των Πειραιωτών έχει σοβαρά θέματα, αρκεί να δει τη φάση του 52ου λεπτού, όπου σε μια αντεπίθεση δύο εναντίον τεσσάρων, οι Σουλεϊμάνοφ-Νταρίντα έκαναν τους γηπεδούχους να χάσουν θέσεις, αυγά και πασχάλια.

Ωστόσο, η τύχη ήταν με το μέρος του Ολυμπιακού, με το πλασέ του Νταρίντα να σταματάει στο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Παρόλα αυτά, όταν οι Φορτούνης-Ελ Κααμπί βρίσκονται στο χορτάρι, τότε το ηλεκτροσόκ μπορεί να έρθει ανά πάσα στιγμή. Όπως και στο 63ο λεπτό, με τον Έλληνα να σερβίρει την 7η ασίστ και τον Μαροκινό να πετυχαίνει το 8ο τέρμα της σεζόν.

Επτά λεπτά, ήρθε το 9ο (!) μετά από πάσα του Ροντινέι. Ο ορισμός του ποδοσφαίρου αυτό το 25λεπτο, με τον Άρη να σοκάρει τον αντίπαλό του, να βρίσκεται μια ανάσα από την ανατροπή και τελικώς να δέχεται δύο γκολ και να πέφτει στο καναβάτσο.

Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν κατηφόρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από τον Γιόβετιτς (84΄), ενώ ο Φορτούνης έχασε πέναλτι στο 90ο λεπτό.

Ολυμπιακός – Άρης 4-1: Η Καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 21΄αυτ. Μπράμπετς, 63΄, 70΄ Ελ Κααμπί, 84΄ Γιόβετιτς / 47΄ Πάρντο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος (78΄ Ντόι), Φρέιρε, Κίνι (75΄ Ορτέγκα), Έσε, Μαντί, Φορτούνης, Σολμπάκεν (56΄ Ποντένσε), Μασούρας (56΄ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (78΄ Γιόβετιτς).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46΄ Πάρντο), Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (36΄ Βέλεθ), Νταρίντα, Βερστράτε (86΄ Ζιλ), Ματαρίτα, Μενέντες (72΄ Σαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (72΄ Κάρλσον), Μορόν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο killer Ελ Κααμπί γάζωνε και ο Ολυμπιακός σκόρπισε τον Άρη που μπορούσε να κάνει τη ζημιά (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.