Ο Κουλιεράκης από παραλίγο «μοιραίος» έγινε «ήρωας» για τον ΠΑΟΚ και υπέγραψε μία μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη

Τεράστια ευρωπαϊκή νίκη για τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις του ματς με την Άιντραχτ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τεράστια νίκη επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League.

O Κωνσταντίνος Κουλιεράκης πέτυχε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις, «διορθώνοντας» έτσι το λάθος που έφερε την ισοφάριση των Γερμανών.

Ο Δικέφαλος είναι πλέον πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα, προσπερνώντας την ομάδα από τη Γερμανία.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του με το καθιερωμένο 4-2-3-1, προχωρώντας ωστόσο σε πέντε αλλαγές, με τη μεγαλύτερη έκπληξη να είναι το κεντρικό δίδυμο ΜεϊτέΟζντόεφ, καθώς οι δύο τους έχουν παίξει άλλες δύο φορές μαζί.

Ιδιαίτερα ισορροπημένα ήταν τα πράγματα από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα στην κατοχή τους, η οποία «έγερνε» ελαφρός προς την πλευρά των Γερμανών (48%-52%).

Μπορεί στα πρώτα 30′ λεπτά οι τελικές να ήταν μόλις δύο από την κάθε πλευρά, όμως οι «ασπρόμαυροι» ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Ο Σαμάτα σκόραρε αρχικά στο 15ο λεπτό, όμως με χρήση VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ. Η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε τους γηπεδούχους και στο 28ο λεπτό ο «συνήθης ύποπτος» φέτος Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά.

Οι «ασπρόμαυροι» παίκτες έδειχναν τεράστιο κίνητρο και πάθος, έκλειναν εξαιρετικά τους χώρους, με τους Γερμανούς να ψάχνουν την ισοφάριση με κάποιο μακρινό σουτ. Χαρακτηριστικό είναι πως είχαν εννιά τελικές στο ημίχρονο, όμως μόλις δύο στην εστία.

Έχοντας τα ίδια ακριβώς επίπεδα συγκέντρωσης ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» και προσπάθησαν να βρουν δεύτερο γκολ.

Ωστόσο, μία λάθος στιγμή, ήταν αρκετή για να φέρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Σβαμπ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, γύρισε στον Κουλιεράκη, με τον Μαρμούς να έρχεται ταχύτατα, να κλέβει τη μπάλα και να στέλνει στο 68ο λεπτό τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Γερμανοί κυνήγησαν ένα ακόμα τέρμα, όμως ο Κοτάρσκι ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε κρατώντας «όρθια» την ομάδα του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έπαιξε όλα τα «χαρτιά» του, ρίχνοντας στη «μάχη» τους Κωνσταντέλια, Ντεσπόντοφ και λίγο αργότερα τον Μπράντον Τόμας, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει κάτι επιθετικά.

Τη λύση έδωσε τελικά ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης, που από «μοιραίος» έγινε «ήρωας» και με γκολ στις καθυστερήσεις έγραψε το 2-1, υπογράφοντας μία μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (77′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (67′ Σβαμπ), Μουργκ (67′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (77′ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (85′ Τόμας)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ:
Τραπ, Πάτσο, Κοχ, Μαρμούς (75′ Ενγκανκάμ), Σαϊμπί, Σκίρι, Λάρσον, Χάουγκε (61′ Εμπιμπέ), Ενκουνκού (46′ Μπούτα), Τούτα, Κνάουφ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Κουλιεράκης από παραλίγο «μοιραίος» έγινε «ήρωας» για τον ΠΑΟΚ και υπέγραψε μία μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.