Με την υπογραφή του Μούγιου ο Ολυμπιακός στον τελικό!

Με δύο γκολ του Κωνσταντίνου Μούγιου στην αρχή και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Κ-17 του Ολυμπιακού νίκησε την Ξάνθη με 2-0 και προκρίθηκε στον τελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ξάνθη με 2-0 στο Αγρίνιο και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό της Super League K-17. Και τα δύο γκολ σημείωσε ο Κωνσταντίνος Μούγιος (2′, 45’+2′), ενώ εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο αριστερός οπισθοφύλακας Απόστολος Μαρτίνης. Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, στο παιχνίδι που θα κρίνει τον τίτλο, την Τετάρτη (9/5, 19:00). Αυτός είναι ο 8ος τελικός για την Κ-17 του Ολυμπιακού, που θα διεκδικήσει το 5ο Πρωτάθλημα στην ιστορία του τμήματος.

Ο πρώτος ημιτελικός του Final-4 του Πρωταθλήματος Super League Κ-17, που διεξάγεται στο Αγρίνιο, είχε την υπογραφή του Κωνσταντίνου Μούγιου. Ο Έλληνας εξτρέμ πέτυχε τα πρώτα του δύο γκολ στη φετινή σεζόν και καθόρισε το ματς με την Ξάνθη, καθώς η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού επικράτησε της Ξάνθης με 2-0 υπό το βλέμμα του προπονητή της πρώτης ομάδας, Πέδρο Μαρτίνς.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπιασαν σπουδαία απόδοση, αλλά ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί από τους Ακρίτες, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στην αρχή και το τέλος του! Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Γεωργαντής έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μεσαία γραμμή μετά το λάθος αντιπάλου και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση. Υπέροχη κάθετη πάσα στον Μούγιο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και σούταρε με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα Γκάρα.

Η Ξάνθη είχε την καλύτερη ευκαιρία της στον αγώνα, στο 35ο λεπτό. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Λεωντσάκου από δεξιά, ο Τενεκές με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Φάκη απέναντι στον Καραργύρη, αλλά ο επιθετικός της ακριτικής ομάδας έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» για δεύτερη φορά με τον ίδιο παίκτη, πάλι ύστερα από αντεπίθεση, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Φέκκας έκανε το «σλάλομ» και τράβηξε πάνω του την αντίπαλη άμυνα. Την κατάλληλη στιγμή, «έσπασε» την μπάλα στα δεξιά και ο Μούγιος έκανε το πλασέ, πέφτοντας, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Ξάνθης για δεύτερη φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έπαιξε περισσότερο για να προστατέψει το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ η Ξάνθη είχε δύο αξιόλογα σουτ προς την αντίπαλη εστία (60′ Πασσαλής, 90’+5′ Φάκης), χωρίς να κάνει τη μεγάλη φάση μπροστά από το τέρμα του Καραργύρη. Μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με την αριστερή βολίδα του Μαρτίνη από μακρινή απόσταση και την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι (76′).

Αξίζει να σημειωθεί πως από την εντεκάδα του Ολυμπιακού, επτά παίκτες έχουν υπογράψει, ήδη, επαγγελματικό συμβόλαιο με το σύλλογο. Πρόκειται για τους Γκοτζαμανίδη (στόπερ), Μποσκουΐδη (στόπερ), Μαρτίνη (αριστερός μπακ), Νικόλη (κεντρικός μέσος), Φέκκα (δεκάρι), Γεωργαντή (εξτρέμ) και Μπουλάρι (επιθετικό).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΞΑΝΘΗ (Μπεδρελής): Γκάρας, Ποδάρας (56′ Μανίσογλου), Λεωντσάκος, Τενεκές, Θυμιάνης, Γράβας (77′ Γκασιμπαγιαζίδης), Πασσαλής (70′ Τσιτσεκίδης), Γκατζόγιας (83′ Ισμέτογλου), Φάκης, Τσιλιγγίρης (53′ Κοτόπουλος), Κακουλίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Γλυνός, Μούγιος (75′ Κοτσιανούλης), Νικόλης (80′ Τασιάς), Μπουλάρι (75′ Ζαχαράκης), Φέκκας (90′ Ντότης), Γεωργαντής (67′ Τσακίρης).

Η ταυτότητα του αγώνα

ΑΟ ΞΑΝΘΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2
Γήπεδο: Παναιτωλικού (Αγρίνιο)
Σκόρερ: 2′ Μούγιος, 45’+2′ Μούγιος
Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος Βασίλειος (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Γαλανόπουλος Γεώργιος, Σούζας Κωνσταντίνος (Αιτωλοακαρνανίας)
Αναπληρωματικός: Γκιάφης Δημήτριος (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: 25′ Τενεκές, 47′ Θυμιάνης – 66′ Γεωργαντής, 68′ Νικόλης, 79′ Κοτσιανούλης
Κόκκινες:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με την υπογραφή του Μούγιου ο Ολυμπιακός στον τελικό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.