Ο ΟΦΗ «χτυπάει» πάντα στις καθυστερήσεις, ο Αμπάντα «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ στο φινάλε και πήρε τη νίκη

Ο ΟΦΗ αποδείχθηκε «πολύ σκληρός για να πεθάνει», «πληγώνοντας» τον ΠΑΟΚ στο φινάλε και παίρνοντας μεγάλη νίκη.

Ο ΟΦΗ πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 1-0 στις καθυστερήσεις, στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Πέρυσι ήταν ο Διαμαντής που έβαλε «στοπ» στη νίκη του Δικεφάλου στα τελευταία λεπτά, φέτος ήταν ο συνομήλικος Αμπάντα που «πλήγωσε» τους «ασπρόμαυρους» στο φινάλε και χάρισε μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε πέντε αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς, κόντρα στη Χαρτς, για λόγους διαχείρισης και ξεκούρασης. Χαρακτηριστική ήταν η απουσία του Τάισον, τη θέση του οποίου πήρε ο Μουργκ. Ο Οζντόεφ επέστρεψε στο αρχικό σχήμα, όπως και οι Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες και Κεντζιόρα.

Από την άλλη, ο Βάλντας Νταμπράουσκας έπρεπε να διαχειριστεί την μεγάλη απώλεια του Χρήστου Μανδά, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στη Λάτσιο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το παιχνίδι κατοχής που συνηθίζουν, με την έλλειψη συγκέντρωσης να είναι φανερή.

Αρκετά ήταν τα λάθη των δύο ομάδων, ενώ στα πρώτα 20 λεπτά δεν δημιουργήθηκε κάποια καλή στιγμή και ήταν φανερό πως προσπαθούσαν να βρουν άπαντες το ρυθμό τους.

Οι Κρητικοί άρχισαν να απειλούν κυρίως με τα χαφ τους (Μεγιάδο και Μπάκιτς), βάζοντας δύσκολα στην «ασπρόμαυρη» άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εξισορροπήσουν τo ματς, ανακτώντας και την κατοχή. Στο 25ο λεπτό, ζήτησαν και πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μπράντον Τόμας, σε μία φάση η οποία δεν ήταν καθόλου ξεκάθαρη, ενώ το VAR  απεφάνθη πως η επαφή έγινε έξω από την περιοχή.

Η κατοχή στα πρώτα 40 λεπτά ήταν στο 46%-54% υπέρ των «ασπρόμαυρων», οι οποίοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προυποθέσεις για ευκαιρία χωρίς όμως επιτυχία.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αντιλήφθηκε το πρόβλημα του ΠΑΟΚ στον άξονα, έβαλε τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στα δεξιά και τον Μουργκ σε ρόλο «δεκαριού», με τους «ασπρόμαυρους» να δείχνουν μία διαφορετική, βελτιωμένη, εικόνα.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πίεζαν και να είχαν κλείσει στα καρέ τους τους αντιπάλους, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Ο Ρουμάνος τεχνικός «ανακάτεψε» την τράπουλα, έδωσε και χρόνο συμμετοχής στον Μεϊτέ, ενώ στο 75ο λεπτό τα έπαιξε όλα για όλα αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2 με τους Τζίμα και Σαμάτα στην κορυφή.

Η κατοχή είχε φτάσει στο 40%-60% υπέρ του Δικεφάλου, με τους Κρητικούς να μην ανησυχούν ιδιαίτερα σχεδόν σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου, παρά το γεγονός πως οι τελικές ήταν 5(1) – 7(4).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις και τελικά τα κατάφεραν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Αμπάντα έφυγε στην κόντρα ταχύτατα, έφτασε μπροστά στον Κοτάρσκι και πλάσαρε ιδανικά από πλάγια θέση, ανοίγοντας το σκορ και βάζοντας «φωτιά» στο Γεντί Κουλέ.

Ο Δικέφαλος όπως και πέρυσι, πλήρωσε το γεγονός πως δεν τελείωσε όταν μπορούσε το ματς, με τον ΟΦΗ να του βάζει ξανά στοπ στις καθυστερήσεις και να παίρνει μία τεράστια νίκη.

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-0

Σκόρερ: 90+7′ Αμπάντα

ΟΦΗ: Χρηστογεώργος, Τοράρισον, Κάρο (Λαμπρόπουλος 81’), Πασαλίδης, Βούρος, Λάρσον, Μπάκιτς (Αμπάντα 73’ ), Γκαγέχος (Νέιρα 81’), Μεγιάδο, Ριέρα (Τοράλ 65’), Φελίπε (Ντίκο 65’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (Βιεϊρίνια 76’), Έκονγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα (Μπάμπα 65’), Οζντόεφ, Σβαμπ (Μεϊτέ 65’), Μουργκ (Τζίμας 76’), Αν. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας . Μπράντον (Σαμάτα 65’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΟΦΗ «χτυπάει» πάντα στις καθυστερήσεις, ο Αμπάντα «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ στο φινάλε και πήρε τη νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.