Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε την Ευρώπη και οι Ουί-Τζο – Σισέ τον Πειραιά (vids)

Ο Ολυμπιακός υπέστη νέα ήττα στο γήπεδο του από τη Ναντ (0-2) και ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του παρουσία χωρίς ούτε μία νίκη!

Ολυμπιακός – Ναντ 0-2: Αυλαία με νέα ήττα στο Europa League έριξαν οι Πειραιώτες που ολοκλήρωσαν χωρίς νίκη την παρουσία τους στον όμιλο.

Η υπόθεση Ευρώπη είχε τελειώσει για την ομάδα του Πειραιά από το 1-1 στο Φράιμπουργκ. Στο τελευταίο παιχνίδι στα γκρουπ, το σύνολο του Μίτσελ παρουσιάστηκε αλλαγμένο λόγω και του ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά το αποτέλεσμα έμεινε ίδιο.

Με δύο γκολ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού (78΄ Μοχάμεντ, 90΄ Μπλας), η σχετικά καλή παρουσία από την πλειοψηφία των παικτών των γηπεδούχων πήγε χαμένη και η Ναντ τερμάτισε στη δεύτερη θέση του γκρουπ, πάνω από την Καραμπάγκ που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Φράιμπουργκ.

Ολυμπιακός – Ναντ: Το φιλμ του αγώνα

Ο Μίτσελ άλλαξε όλη την ενδεκάδα, με έξι Έλληνες παίκτες και ποδοσφαιριστές που έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για να κερδίσουν θέση στο ρόστερ (Μπόουλερ, Ουί-Τζο, Α. Καμαρά). Η εικόνα πάντως που έβγαζαν οι γηπεδούχοι στο χορτάρι ήταν άκρως θετική.

Στο 19ο λεπτό ήταν η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση, αλλά ο Λαφόντ έβαλε γρήγορα και αποτελεσματικά τα χέρια του και έδιωξε σε κόρνερ.

Αμέσως μετά, ο Μπόουλερ έκανε το κλέψιμο, σούταρε, αλλά και πάλι ο Γάλλος απέκρουσε.

Γενικώς, οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν αποτελεσματικά και γρήγορα την μπάλα, αλλά τα έβρισκαν σκούρα στο τελείωμα το φάσεων. «Πληγή» ήταν ο Ουί-Τζο Χουάνγκ, ο οποίος πότε έβρισκε… αέρα, πότε έκανε κακές επιλογές και πότε δεν βρισκόταν στο κατάλληλο σημείο για να απειλήσει την εστία των φιλοξενούμενων.

4 ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ 14,90

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα σουτ που επιχείρησε στο φινάλε του ημιχρόνου από καλή θέση (44΄), το οποίο κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Σισέ, ο… Ουί-Τζο της άμυνας

Δύο αλλαγές έγιναν με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Τάσος Σαπουντζής έκανε το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο, ενώ πέρασε στο ματς και ο Σίμε Βρσάλικο.

Το πρώτο τέταρτο ολοκληρώθηκε δίχως φάση, μιας και μήτε γηπεδούχοι, μήτε φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον ρυθμό να έχει πέσει κατακόρυφα.

Στο 63ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν τον… θέλει η μπάλα τον Κουντέ φέτος, ο οποίος δοκίμασε ξανά τα πόδια του εκτός περιοχής, αλλά ο Λαφόντ αρνήθηκε ξανά το γκολ στους Πειραιώτες.

Η άμυνα του Ολυμπιακού έλεγχε απόλυτα τις επιθέσεις των Γάλλων μέχρι που επέστρεψε ο Σισέ. Ο Μίτσελ έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Σενεγαλέζο βάζοντας τον στο 70ο λεπτό στη θέση του Καλογερόπουλου.

Οκτώ λεπτά μετά, η Ναντ άνοιξε το σκορ από λάθος του Σισέ. Ο αμυντικός των Πειραιωτών έχασε τον Μοχάμεντ, ο οποίος μετά από γλυκιά σέντρα του Μπλας, σημείωσε το 1-0 (78΄) στο Φάληρο.

Ουσιαστικά, ο Σενεγαλέζος ήταν ό,τι ο Ουί-Τζο στο πρώτο μέρος, αλλά από την αντίθετη πλευρά.

Το δίδυμο Μοχάμεντ – Μπλας άλλαξε ρόλους, με τον δεύτερο να χρήζεται επίσης σκόρερ με τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Το βέβαιο είναι ότι μετά το τελικό σφύριγμα, ούτε ο Σισέ, ούτε ο Ουί-Τζο πρόκειται να μείνουν για πολύ στον Πειραιά. Ενδεχομένως να ήταν και η τελευταία φορά που φόρεσαν την ερυθρόλευκη φανέλα.

Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν παρουσία σε όμιλο δίχως νίκη για πρώτη φορά μετά το 2017 και το γκρουπ του Champions League με Μπαρτσελόνα, Γιουβέντους και Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ολυμπιακός – Ναντ 0-2: H καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 78΄ Μοχάμεντ, 90΄ Μπλας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Καλογερόπουλος (60΄ Σισέ), Βρουσάι (46΄ Βρσάλικο), Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπόουλερ (85΄ Άβιλα), Ουί Τζο Χουάνγκ, Ελ Αραμπί (46΄ Σαπουντζής), Αμπουμπακάρ Καμαρά (69΄ Μαρσέλο).

ΝΑΝΤ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Κορσιά, Καστελέτο, Παλουά, Φάμπιο (5΄ Απιά), Μουτουμασί (73΄ Σιριβέγια), Σισοκό, Σιμόν (46΄ Μπλας), Γκεσάντ (90΄ Κοκό), Γκαναγκό (73΄ Μπαμπά), Μοσταφά Μοχάμεντ.