Ο Ολυμπιακός ξεμπούκωσε κι έστειλε μήνυμα στον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε χωρίς προβλήματα της Λαμίας στο Φάληρο (2-0) και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι της Λεωφόρου

Ένα απολαυστικό δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Λαμία (2-0).

Με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (22′-28′), οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το σύνολο του Τζανλούκα Φέστα και πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στη Super League.

Το επόμενο παιχνίδι μπορεί να είναι κόντρα στη Ναντ στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League, αλλά η προσοχή στρέφεται ξεκάθαρα στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Ολυμπιακός – Λαμία: Το φιλμ του αγώνα

Με Πασχαλάκη να έχει πάρει τη φανέλα βασικού σπίτι του ξεκίνησε το ματς ο πρωταθλητής Ελλάδος.

Πρώτη καλή στιγμή για τους Πειραιώτες στο 3ο λεπτό, όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία Άβιλα και Μπακαμπού, ο Ρέαμπτσιουκ σημάδεψε ψηλά.

Λίγο αργότερα (16΄), το σουτ του Μπιέλ μέσα στην περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Σαράνοφ.

Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Λαμίας δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 22ο λεπτό. Ο Χουάνγκ βρήκε με μια ψιλοκρεμαστή μπαλιά τον Χάμες Ροντρίγκες και ο Κολομβιανός με μια πανέξυπνη κεφαλιά κρέμασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων που ήταν εκτός θέσης.

Η επιθετική ορμή των γηπεδούχων δεν καταλάγιασε και στο 28΄, ο Μπακαμπού έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Φθιωτών παίρνοντας παραμάζωμα τον Αντέτζο και με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 2-0.

Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμα μια επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων. Ο Μπιέλ ταλαιπώρησε την ανυίπαλη άμυνα, έπιασε ένα δυνατό αριστερό φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Σαράνοφ έκανε την απόκρουση του αγώνα (43΄).

Με το μυαλό στο ντέρμπι

Mε το 2-0 από το πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να σκέφτονται ήδη το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Αυτό επέφερε χαλάρωση, η οποία μετουσιώθηκε σε κάποιες ευκαιρίες για το σύνολο του Φέστα, όπως με τον Ασκόφσκι στο 51΄ να αστοχεί εξ επαφής με προβολή, καθώς έπιασε… αέρα.

Οι αλλαγές των Μαρσέλο και Βαλμπουενά τόνωσαν κάπως την επιθετικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν ρίξει φανερά ρυθμό.

Μια προσπάθεια στο 73ο λεπτό ήταν και η τελευταία στο παιχνίδι για τον MVP Χάμες. Οι Μπιέλ και Ελ Αραμπί προσπάθησαν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, αλλά ο Σαράνοφ αρνήθηκε κάθε τους προσπάθεια.

Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και η ομάδα του Μίτσελ έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Ολυμπιακός – Λαμία 2-0: Η καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 22΄ Χάμες, 28΄ Μπακαμπού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Αβιλα, Μπα (11΄ Παπασταθόπουλος), Ντόι, Ρέαμπτσιουκ (60΄ Μαρσέλο), Χουάνγκ, Σαμασέκου, Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες (74΄ Βρουσάι), Μασούρας (59΄ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (74΄ Ελ Αραμπί)

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Κορνέζος, Αντέτζο, Γκοράνοφ (86΄Γκοράνοφ), Τζανδάρης, Σλίβκα, Νούνιες, Ντε Βινσέντι (70΄ Ρόμανιτς), Γιακουμάκης (86΄ Καραμάνος), Ασκόφσκι (58΄ Ντος Σάντος)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός ξεμπούκωσε κι έστειλε μήνυμα στον Παναθηναϊκό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.