Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα νικώντας την ΑΕΚ

Με έναν σεληνιασμένο Ιωαννίδη και ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Δεν τελείωσε τίποτα! Ο Παναθηναϊκός έχει σφυγμό και με το 2-1 επί της ΑΕΚ έβαλε νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα κράτησε τις ελπίδες του ζωντανές.

Μπορεί οι «πράσινοι» με ένα ακόμη σοβαρό λάθος να βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά είχαν εντυπωσιακή αντίδραση. Έβγαλαν χαρακτήρα, πάλεψαν πάρα πολύ και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο.

Για δεύτερο αγώνα στη σειρά η ΑΕΚ δεν ήταν στα στάνταρ που μας είχε συνηθίσει. Αναμφίβολα εάν ο Τσούμπερ έκανε το 0-2, όλα θα ήταν αλλιώς, αλλά στην πορεία δεν κατάφερε να βγάλει μεγάλες ευκαιρίες. Τεράστια προβλήματα αντιμετώπισαν οι στόπερ της με τον φανταστικό σε αυτό το ματς Ιωαννίδη.

Με διαφορά ο καλύτερος του γηπέδου ο Έλληνας φορ, που έκανε εμφάνιση καριέρας. Πολύ καλοί οι Μπερνάρ και Μπακασέτας, έκπληξη η εικόνα του Ακαϊντίν. Πήγε πολύ καλά τον Λιβάι Γκαρσία και κέρδισε μονομαχίες στη συνέχεια από τον Πόνσε.

Η ποιότητα του Ελίασον ήταν εμφανής για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκαν μετά τις αλλαγές του Ματίας Αλμέιδα. Βοήθησε ο Πινέδα όσο έπαιξε, δεν βγήκε η ενδεκάδα με την τριάδα Σιμάνσκι, Γιόνσον, Μάνταλος.

Το ματς

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την ΑΕΚ, αφού μόλις στο 5′ ο Βίντα έκανε το 0-1. Όπως και με τον ΠΑΟΚ έτσι και σε αυτό το ματς ο Παναθηναϊκός δέχτηκε γκολ πολύ νωρίς από ένα ακόμη παιδικό λάθος. Αυτή τη φορά το έκανε ο Χουάνκαρ. Τον πήρε από κάτω και σε κανένα σημείο του αγώνα ο Ισπανός δεν ήταν αυτός που έπρεπε.

Το γρήγορο γκολ βοήθησε ώστε να γίνει ροντέο ο αγώνας. Δοκάρι στο 10′ ο Μπερνάρ μετά από τρομερή ενέργεια του Ιωαννίδη και δύο λεπτά μετά τεράστια ευκαιρία του Τσούμπερ για το 0-2 στην αντεπίθεση. Το οξύμωρο είναι πως οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν άλλες στην πορεία παρ’ όλο που το «τριφύλλι» έπαιζε ψηλά και ρίσκαρε.

Στα μετόπισθεν ο Παναθηναϊκός είχε μία δυσκολία κυρίως με την ταχύτητα του Λιβάι Γκαρσία, αλλά στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Ιωαννίδης ήταν ασταμάτητος. Στο ένας μ’ έναν δεν μπορούσε να τον κόψει κανείς. Ακόμη και ο πάντα σταθερός Βίντα εκτέθηκε σε ορισμένες περιπτώσεις. Όχι, όμως, όσο ο πολύ αρνητικός Μουκουντί.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακυρωθέν γκολ με τον Μπακασέτα στο 24′, την ισοφάριση με ωραίο σουτ του αρχηγού της Εθνικής Ελλάδας και δύο λεπτά μετά το 2-1 με τον Ιωαννίδη. Μέσα και στα δύο γκολ ο Μουκουντί, απίστευτη η γκάφα του στο δεύτερο.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό κυρίαρχο, το δεύτερο ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Ιωαννίδη και ακολούθησε η τετραπλή αλλαγή του Αλμέιδα. Βλέποντας πως η ομάδα του έχει χάσει τον έλεγχο του αγώνα και δεν πατάει καλά, έκανε την παρέμβασή του. Ίσως κάποιες κινήσεις, όπως η αντικατάσταση του Γκαρσία με τον Πόνσε, να ήταν και για λόγους φρεσκαρίσματος, αφού οι αγώνες είναι απανωτοί.

Αναγκαστικά διαφοροποιήθηκε το στυλ της ΑΕΚ. Σταδιακά ο Παναθηναϊκός πήγε πιο πίσω, έβαλε περισσότερους παίκτες στην τελευταία του γραμμή και η Ένωση προσπάθησε από τις πλευρές να διασπάσει την άμυνά του.

Με τον Αράο να πηγαίνει στα στόπερ θα περίμενε κανείς να σηκώσει την μπάλα η Ένωση. Δεν το έκανε και αρκέστηκε στο να ψάχνει διαδρόμους. Δεν τους βρήκε, δεν υπήρξαν καλές ατομικές προσπάθειες και η μόνη της μεγάλη ευκαιρία ήταν ένα απευθείας φάουλ του Γκατσίνοβιτς στο 90’+2.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1

Σκόρερ: 34′ Μπακασέτας, 36′ Ιωαννίδης – 5′ Βίντα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Μπακασέτας (88’ Πέρεθ), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Μπερνάρ (79’ Λημνιός).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (70’ Αμραμπατ), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα νικώντας την ΑΕΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.