Ο Παναθηναϊκός στα προημιτελικά και ο Ολυμπιακός εκτός Κυπέλλου με το χαμένο πέναλτι του Καμαρά

Μετά από ένα πολύ κακό ντέρμπι που εξελίχθηκε σε θρίλερ, τη λύση έδωσαν τα πέναλτι και εκεί ο Παναθηναϊκός χαμογέλασε με 7-6 απέναντι στον Ολυμπιακό περνώντας έτσι στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Θρίλερ έως το φινάλε και τελικά η μπίλια έκατσε στο «πράσινο»! Ο Παναθηναϊκός με 7-6 στα πέναλτι απέκλεισε από το Κύπελλο τον Ολυμπιακό. Στο 0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση.

Σε ένα ντέρμπι που δύσκολα θα θυμόμασταν, εάν δεν έφτανε έως τα πέναλτι, το «τριφύλλι» ήταν πιο ψύχραιμο στο φινάλε ή εάν θέλετε πιο τυχερό και προκρίθηκε. Είχε μεγάλες ευκαιρίες με Σπόραρ και Βέρμπιτς, αλλά και ένα πολύ κακό διάστημα στην παράταση. Εκεί ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε εμφανώς καλύτερος, αλλά δεν βρήκε γκολ ούτε εκείνος.

Είδαμε εξτρίμ πράγματα, όπως την απόφαση του Φατίχ Τερίμ να βάλει τον στόπερ Ακαϊντίν στο ντεμπούτο του, φορ. Έκανε πολλά τρικ ο Τούρκος για να καλύψει και τις απουσίες που είχε να διαχειριστεί. Πιο ξεκάθαρο το πλάνο του Καρλος Καρβαλιάλ, αλλά στο φινάλε αυτό που έπαιξε ρόλο ήταν το άστοχο πέναλτι του Καμαρά.

Το ματς

Ο Καρβαλιάλ πήγε ξανά με συνταγή Λεωφόρου και τριάδα στα χαφ. Αυτή του έδωσε τη δυνατότητα να ελέγχει καλύτερα τον χώρο του κέντρου. Ακόμη και έτσι η πρώτη σημαντική στιγμή ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 13′ με τον Σπόραρ.

Γενικά οι ευκαιρίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πιέσει για να κλέψει μπάλες την ώρα που ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να χτίσει επιθέσεις. Αμυντικά τα κατάφερναν καλά και οι δύο, δημιουργικά κανείς τους.

Στιγμές όπως το ακυρωθέν γκολ του Βέρμπιτς στο 39′ και η καλή ευκαιρία του Μαντσίνι τρία λεπτά μετά έσπαγαν απλώς τη μονοτονία. Αρκετά κινητικοί οι δύο εξτρέμ του Παναθηναϊκού, ξεχώριζε από την άλλη ο Φορτούνης.

Ανέβασε στροφές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός και έφτασε σε τελικές. Ντόι και Αλεξανδρόπουλος είχαν τις στιγμές τους, ενώ η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 59′ με τον Φορτούνη και το «όχι» του Λοντίγκιν. Είχε και ο Μασούρας έξι λεπτά αργότερα μία φάση και στη συνέχεια άρχισε να ισορροπεί ο Παναθηναϊκός.

Έκανε αλλαγές ο Τερίμ, έριξε τους Ζέκα και Ρούμπεν για να κρατήσει μπάλα η ομάδα του και σταδιακά το πέτυχε. Οι «πράσινοι» είχαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Σπόραρ στο 81′, ο Μασούρας απάντησε πέντε λεπτά αργότερα και στην τελευταία φάση ο Πασχαλάκης κράτησε με μεγάλη επέμβαση το μηδέν σε σουτ του Βέρμπιτς.

Στην παράταση μιλούσε η κούραση. Ο πιο φρέσκος Ολυμπιακός ήταν και εκείνος που απείλησε περισσότερες φορές. Έψαξε το γκολ και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο την ώρα που οι «πράσινοι» δεν είχαν τρεξίματα. Γι’ αυτό και σταδιακά έπαιξαν πιο συντηρητικά στοχεύοντας να πάνε τον αγώνα στα πέναλτι, όπως και έγινε. Εκεί ήταν πιο ψύχραιμος και με 7-6 πέρασε στην επόμενη φάση.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0 (6-7 πέν.)

Σκόρερ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόι, Μπιανκόν (115’ Ιμπόρα), Ορτέγκα, Καμαρά, Έσε (100’ Καρβάλιο), Αλεξανδρόπουλος (63’ Ποντένσε), Μασούρας (91’ Γιόβετιτς), Ναβάρο (106’ Ζέλσον Μάρτινς), Φορτούνης (115’ Βρουσάι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βιαγιαννίδης, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (96’ Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα (67’ Πέρεθ), Μπερνάρ (67’ Ζέκα), Μαντσίνι (105’ Σένκεφελντ), Σπόραρ (105’ Ακαϊντίν), Βέρμπιτς (98’ Αϊτόρ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός στα προημιτελικά και ο Ολυμπιακός εκτός Κυπέλλου με το χαμένο πέναλτι του Καμαρά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.