Ο Παναθηναϊκός στον τελικό με συγκλονιστικό Ντραγκόφσκι – Το πάλεψε ο καλύτερος ΠΑΟΚ και έμεινε εκτός στα πέναλτι!

Μέσω της διαδικασίας των πέναλτι και με τον Ντραγκόφσκι να είναι απίστευτος ο Παναθηναϊκός πήγε στον τελικό του Κυπέλλου.

Είναι και να σε θέλει το ποδόσφαιρο! Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο 90λεπτο, έφτασε στην παράταση να προηγηθεί με 0-2, αλλά ο Παναθηναϊκός χαμογέλασε στο τέλος.

Στην τελευταία φάση της παράτασης έκαναν το 1-2 και έμειναν στο παιχνίδι οι «πράσινοι», οι οποίοι ακόμη και στα πέναλτι κυνηγούσαν. Με έναν απίστευτο Ντραγκόφσκι, όμως, πήραν την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου με 6-5 σε αυτή τη διαδικασία.

Στα πέναλτι είχε περάσει και με τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός και το έκανε ξανά βγάζοντας καρδιά. Πρωταγωνιστής τότε ο Λοντίγκιν, τώρα και πάλι ο τερματοφύλακάς του. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν ήταν καλοί οι γηπεδούχοι, αλλά δεν το πλήρωσαν.

Ο ΠΑΟΚ, που βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, έβγαλε αντίδραση. Είχε τρία διαδοχικά ντέρμπι με ανεπιτυχή αποτελέσματα και στη Λεωφόρο άγγιξε την πρόκριση. Ήταν ανώτερος, είχε έναν προπονητή που διάβασε πολύ καλά το ματς, αλλά στις λεπτομέρειες ο αγώνας του στράβωσε.

Ο Παναθηναϊκός απουσίαζε από το ματς στο 90λεπτο με τον Φατίχ Τερίμ να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Μπήκαν με λάθος σκεπτικό οι «πράσινοι», ήταν εντελώς απροετοίμαστοι στο πνευματικό κομμάτι και δεν είχαν τις βοήθειες που θα ήθελαν από τον πάγκο τους. Στο φινάλε, όμως, εκείνο που μετρά είναι η πρόκριση.

Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ψυχωμένοι και με διάθεση να κάνουν κατάθεση ψυχής. Αυτό πρωτίστως είναι έργο του Ραζβάν Λουτσέσκου. Έφτασαν έως την πηγή με το 0-2, αλλά νερό δεν ήπιαν. Δεν άντεξαν στην πίεση και αυτό ίσως να είναι ανησυχητικό για τους «ασπρόμαυρους».

Το ματς

Πολύ πιο αποφασιστικά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ. Είτε ήταν μέρος του σχεδίου είτε όχι ο Παναθηναϊκός έδειχνε περισσότερο να θέλει να υπερασπιστεί το 0-1 της Τούμπας παρά να παίξει ποδόσφαιρο. Και φυσικά αυτή η λανθασμένη νοοτροπία του κόστισε.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Σβαμπ, αλλά ήταν γενικά ανώτεροι. Κυριάρχησαν στον χώρο του κέντρου και με τους Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς κατά κύριο λόγο δημιουργούσαν προβλήματα.

Δεν καταλάβαινες τι ακριβώς ήθελαν να παίξουν οι «πράσινοι». Ο Μπερνάρ δυσκολευόταν να δημιουργήσει, ο Μπακασέτας δεν υπήρχε και ο Βιλένα ήταν ακόμη χειρότερος. Με τέτοια χαφ δεν ήταν εύκολο να κάνουν κάτι οι γηπεδούχοι. Τίμιος ο Ζέκα στο κομμάτι των τρεξιμάτων και των μονομαχιών, αλλά έως εκεί.

Ο Μεϊτέ δέσποζε στο κέντρο, ο Σβαμπ από κοντά τον βοηθούσε και σε κανένα σημείο του 90λεπτου δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός να ισορροπήσει. Ήταν μαθηματικά βέβαιο πως θα βρει γκολ ο ΠΑΟΚ και το έκανε στο 72′ με τον Ζίβκοβιτς. Τον έχασε εντελώς ο μόνιμα κακός στα ανασταλτικά του καθήκοντα Μλαντένοβιτς, ενώ η φάση είχε ξεκινήσει από λάθος του Αράο.

Ο ΠΑΟΚ είχε μία ευκαιρία με τον Οζντόεφ για το 0-2 και αφού δεν το έκανε στην κανονική διάρκεια, το πέτυχε στο 105′ της παράτασης με τον Κεντζιόρα. Μέσα και σε αυτό το γκολ ο Αράο, που έχασε τον σκόρερ στα μαρκαρίσματα.

Κάπου εκεί ρίσκαρε αναγκαστικά ο Παναθηναϊκός. Πριν από τον σοβαρό τραυματισμό του Μπάμπα φάσεις δεν είχε, αλλά στο 120’+6 άγγιξε το 1-2 με τον Μαντσίνι και το πέτυχε τελικά τρία λεπτά αργότερα με τον Λημνιό.

Κάπως έτσι έφτασαν στα πέναλτι οι δύο ομάδες. Ακόμη και εκεί ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε, αφού ο Σπόραρ το έχασε με το καλημέρα και ο Ντραγκόφσκι έπιασε το τελευταίο της πεντάδας του Ντσπόντοφ. Αστόχησε ο Λημνιός, έπιασε και του Οζντόεφ ο Ντραγκόφσκι και σκόραραν οι Μαντσίνι και Μάρκος Αντόνιο. Δοκάρι ο Αράο, απόκρουση Ντραγκόφσκι στου Ότο και γκολ από τον Σένκεφελντ. Ο Σαμάτα γλιστρώντας αστόχησε και η Λεωφόρος ξέσπασε σε πανηγυρισμούς.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-2 (6-5 πέν.)

Σκόρερ: 120’+9 Λημνιός – 72′ Ζίβκοβιτς, 105′ Κεντζιόρα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ (57’ λ.τ. Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Μπακασέτας, Ζέκα (76’ Βαγιαννίδης), Βιλένα (85’ Μαντσίνι), Παλάσιος (85’ Λημνιός), Ιωαννίδης (76’ Σπόραρ), Μπερνάρ (106’ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Οτο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (4’ λ.τ. Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (74’ Οζντόεφ), Ζίβκοβιτς (85’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (110’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (74’ Ντεσπόντοφ), Τόμας (73’ Σαμάτα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός στον τελικό με συγκλονιστικό Ντραγκόφσκι – Το πάλεψε ο καλύτερος ΠΑΟΚ και έμεινε εκτός στα πέναλτι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.