Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στη Λαμία και επέστρεψε στην κορυφή

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-2 της Λαμίας και ξεκινάει τα playoffs από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και επικράτησε με 0-2 κόντρα στη Λαμία στην τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Super League, επιστρέφοντας στην κορυφή μετά το «δώρο» του Άρη.

Ο Τάισον κατάφερε να ρίξει το «τείχος» που είχαν χτίσει οι γηπεδούχοι, με τον Ράχμαν Μπάμπα να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε και πάλι στη διάθεσή του τον Ράχμαν Μπάμπα, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού, ενώ στην αρχική ενδεκάδα ξεκίνησε και πάλι ο Αλί Σαμάτα, ο οποίος ωστόσο αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο 36ο λεπτό.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να αρκούνται σε πιο παθητικό ρόλο. Από τα πρώτα λεπτά κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, προσπαθώντας να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή με κάθε τρόπο.

Χαρακτηριστικό είναι πως η κατοχή ήταν στο 25ο λεπτό στο 18%-82%, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν αρκετές προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Koσέλεφ, αλλά και να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία από τις έξι συνολικά στο πρώτο μέρος, ήταν του Αλί Σαμάτα στο 25′, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.

Οι 1(1) – 6 (1) τελικές στα πρώτα 45 λεπτά φανερώνουν και την εικόνα του πρώτου μέρους.

Καταιγιστικός ΠΑΟΚ και στο δεύτερο ημίχρονο και τρεις βαθμοί στη Λαμία

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσαν το πρώτο, πιέζοντας «ασφυκτικά» τους γηπεδούχους οι οποίοι ωστόσο αμύνονταν μαζικά και έκλειναν όλους τους χώρους.

Το ματς είχε μετατραπεί σε επιθετικό μονόλογο για τον Δικέφαλο, με τον Τάισον να βρίσκει τελικά τη λύση στο 71′ με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, ανοίγοντας το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη μπάλα στα πόδια τους και χαρακτηριστικό είναι το 20%-80% στην κατοχή, 10 λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισαν να πολιορκούν την εστία του Κοσέλεφ, με τον Ράχμαν Μπάμπα να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2, με τους «ασπρόμαυρους» να ξεκινούν τα playoffs από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Γκολ: Τάισον 71’, Μπάμπα 90+2

Λαμία: Κοσέλεφ, Στάνκο, Τζανετόπουλος (Κοντονίκος 81’), Παπαδόπουλος, Πέδρο Αμαράλ (Βασιλαντωνόπουλος 81’), Νούνιες, Κορνέζος, Σλίβκα (Τζανδάρης 29’), Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Μάλτσι (Τσούκαλος 58’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο (Βιεϊρίνια 75’), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα , Οζντόεφ (Τσιγγάρας 85’), Μεϊτέ, Αν. Ζίβκοβιτς (Ντεσπόντοφ 75’), Κωνσταντέλιας (Μουργκ 85’), Τάισον, Σαμάτα (Τόμας 36’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στη Λαμία και επέστρεψε στην κορυφή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.