Ο Βόλος «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο την Κηφισιά

Πραγματοποιώντας το καλύτερο πιθανότατα πρώτο του 45λεπτο στη σεζόν ο Βόλος επιβλήθηκε 4-1 της Κηφισιάς.

Ήταν ανώτερος, έπαιξε έχοντας το μαχαίρι στα δόντια και κάπως έτσι ο Βόλος προσπέρασε την Κηφισιά στη βαθμολογία νικώντας τη με 4-1.

Δεν είναι εύκολο να βρει κανείς πιο πειστικό πρώτο ημίχρονο των Θεσσαλών στη φετινή Stoiximan Super League. Ήταν αποφασισμένοι να πάρουν αυτό το ματς και τα κατάφεραν.

Αμυντικά παρουσίασαν ξανά κάποια κενά, αλλά το ξεκίνημά τους ήταν εξαιρετικό. Με το σκορ στο 2-0 μόλις στο 11′ θα έπρεπε να αυτοκτονήσουν στη συνέχεια και δεν το έκαναν.

Απογοητευτική η Κηφισιά, έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ισοπαλιών και πλέον είναι σε προβληματική θέση. Από την αρχή της σεζόν το όπλο της ήταν η ποιότητα που έχει από τη μέση και μπροστά, ενώ το βασικό της πρόβλημα τα μετόπισθεν. Μόνο που στο Πανθεσσαλικό η εικόνα της αμυντικά ήταν σοκαριστική.

Το ματς

Δεν είναι απλό σε «τελικούς» να μπαίνεις τόσο αποφασιστικά, αλλά ο Βόλος αυτό έκανε. Πρώτη φάση και γκολ στο 3′ από τον Κόμπα, δεύτερη φάση και γκολ από τον Γκαρσία. Κοινό στοιχείο στα τέρματα των δύο Αργεντινών ότι ξεκίνησαν από στατικές φάσεις.

Η Κηφισιά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και δεν ήταν απλό να βγάλει αντίδραση. Πήρε μέτρα στ γήπεδο, έκανε κάποιες τελικές και άσκησε πίεση στους Θεσσαλούς. Απόρροια αυτού ήταν το 2-1 στο 33′ με τον Οζέγκοβιτς.

Κάπου εκεί φάνηκε να αλλάζει εικόνα ο αγώνας. Έχοντας πάρει ψυχολογία οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και στο 35′ άγγιξαν το 2-2 με τον Μπιφουμά. Έξι λεπτά μετά είχε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Οζέγκοβιτς. Κι ενώ έμοιαζε πιο πιθανό το 2-2, έγινε το 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Γκαρσία.

Πρακτικά εκεί τελείωσαν όλα. Ήταν πολύ δύσκολο για την ομάδα του Κώστα Μπράτσου να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ειδικά από τη στιγμή που δεν βρήκε γρήγορα ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μία μεγάλη ευκαιρία σπατάλησε.

Κι ενώ ήταν εκείνη που έψαχνε το γκολ, ο Βόλος το πέτυχε στο 85′ με τον Μωραΐτη δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «κυανέρυθρων». Δύο λεπτά μετά έχασε πέναλτι ο Οζέγκοβιτς σφραγίζοντας έτσι την κακή βραδιά της Κηφισιάς.

Βόλος – Κηφισιά 4-1

Σκόρερ: 3′ Κόμπα, 11′ και 45’+2 Γκαρσία, 85′ Μωραΐτης – 33′ Οζέγκοβιτς

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Λούνα, Γκλάβτσιτς (90+3′ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Κόμπα (72′ Μπερτόλιο), Ασενούν, Γκαρσία (82′ Μωραΐτης)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46′ Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς (79′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια (64΄Σολόα), Σναϊντερλάν (46′ Πρίτσας), Κρισιούμα, Μενέντες (46′ Τετέι), Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Βόλος «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο την Κηφισιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.