ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Έσπασε το μπλόκο με Περέα

Με γκολ του Περέα στο τέλος ο ΟΦΗ νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0, τον προσπέρασε και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης: Το ήθελαν περισσότερο, το πάλεψαν μέχρι το φινάλε και τελικά το κατάφεραν οι Κρητικοί! Βρήκαν το πολυπόθητο γκολ από ένα στημένο και νίκησαν με 1-0.

Σε ένα ματς που πήγαινε καρφί για 0-0 και πιθανότατα αυτό θα ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, μία στημένη φάση το έκρινε. Ο ΟΦΗ έτσι επιβεβαίωσε για ένα ακόμη παιχνίδι την ανοδική του πορεία. Είναι άλλη ομάδα μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος και εφόσον συνεχίσει έτσι, δεν θα χρειαστεί να κοιτάει πίσω του.

Ο Αστέρας Τρίπολης των πολλών προβλημάτων παρατάχθηκε με μία έξυπνη τακτική. Ο Άκης Μάντζιος παίζοντας με τρία στόπερ αφόπλισε πλήρως τον αντίπαλό του. Δεν δέχτηκε κλασικές ευκαιρίες, αλλά μία αμυντική αδράνεια σε ένα φάουλ, ήταν αρκετή για να δεχτεί το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Είναι ξεκάθαρο πως πρέπει να ενισχυθούν οι Αρκάδες. Ειδικά στη μεσαία γραμμή οι λύσεις είναι ελάχιστες. Δύσκολα θα κινδυνέψουν, αλλά δεν μπορούν και για το παραπάνω.

Το ματς ήταν πολύ κακό και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Κατά κύριο λόγο τον έλεγχο του αγώνα τον είχε ο ΟΦΗ. Εκείνος κυκλοφορούσε την μπάλα και προσπαθούσε να επιτεθεί, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 13′ με τον Καρμόνα.

Ο ΟΦΗ ήταν εμφανώς μπλοκαρισμένος και αυτό συνεχίστηκε για μεγάλο μέρος του αγώνα παρά τη φλύαρη υπεροχή του. Στο 24′ ο Μπαράλες απείλησε, ενώ οι Κρητικοί έκαναν την πρώτη τους τελική στο 34′ με τον Μπαλογιάννη. Ενδεικτικό αυτό της πολύ μεγάλης δυσκολίας που είχαν στο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Ο Ντίκο ήταν κινητικός και μεταξύ άλλων είχε μία καλή στιγμή στο 38′.

Με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ. Στα πρώτα λεπτά έκανε αισθητή την παρουσία του κυρίως με τον Ντίκο, ενώ για ένα 10λεπτο κυριάρχησε. Ίσως σε αυτό έπαιξε ρόλο και η αναγκαστική αλλαγή του Μουνάφο.

Κάπως είχε αποσυντονιστεί ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος σταδιακά ξαναβρήκε τα πατήματά του. Έφερε ξανά το παιχνίδι στα μέτρα του και για μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν δεχόταν ούτε τελική. Δεν μπορούσε, όμως, να γίνει απειλητικός και εκείνος.

Προς το φινάλε ήταν λογικό να ασκήσει ακόμα μεγαλύτερη πίεση ο ΟΦΗ. Έχασε μία σημαντική ευκαιρία με τον Λάρσον στο 79′ και τελικά η υπεροχή του καρποφόρησε στο 88′. Από φάουλ του Λάρσον ο Περέα με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-0. Λες και του το χρωστούσε η μπάλα του Ισπανού. Είχε χάσει μεγάλες ευκαιρίες με Βόλο και ΠΑΟΚ και στο συγκεκριμένο ματς το γκολ ήρθε. Μαζί με αυτό ήρθε και ένα πολύτιμο τρίποντο.

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-0

Σκόρερ: 88′ Περέα

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης (76’ Περέα), Θοράρινσον, Λάρσον, Ντιουσέ (85’ Μπάκιτς), Μεγιάδο, Τοράλ, Ντίκο, Μπαλογιάννης (66’ Μοσκέρα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο, Καρμόνα, Μουνάφο (46’ Γκαρντάφσκι), Σανταφέ (91’ Μπενίτο), Μπερτόγλιο (61’ Μπαρτόλο), Άλβαρες, Κρέσπι (73’ Σίτο), Μπαράλες.

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Να βγούμε με εξώφυλλο που θα βρίζει τη μάνα του οποιουδήποτε;

ΠΑΟΚ: Ο Κωνσταντέλιας μεγαλώνει – Ο Άγιαξ μπαίνει στο παιχνίδι!

Κόκκινη, μήνυση και το δελτίο στο ταβάνι! Το μαρκάρισμα που είδαν για κίτρινη διαιτητής και 4ος στο Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β’! (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Έσπασε το μπλόκο με Περέα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.