ΟΦΗ – Ιωνικός 2-2: Όρθιος και η παραμονή στο χέρι του

ΟΦΗ και Ιωνικός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο Ηράκλειο σε ένα ματς που μπορούσαν να πάρουν και οι δύο. Ζωντανοί παρέμειναν οι Νικαιώτες στη μάχη της παραμονής.

ΟΦΗ – Ιωνικός: Πήρε βαθμό, μπορούσε το τρίποντο και πλέον όλα είναι στο χέρι του! Με νίκη επί της Λαμίας στη Νίκαια, παραμένει στη Super League 1!

Οι Νικαιώτες δείχνοντας πολύ καλή εικόνα και καταθέτοντας ψυχή έως το τέλος, έφυγαν από το Ηράκλειο με το κεφάλι ψηλά. Το τελικό 2-2 δεν τους αφήνει ικανοποιημένους. Είχαν φάσεις για να νικήσουν, είχε, όμως, και ο ΟΦΗ.

Παλικάρια οι Κρητικοί που αν και αδιάφοροι, έπαιξαν για την αξιοπρέπειά τους και τη φανέλα που φορούν. Θα ήταν καλύτερο το πρωτάθλημά μας εάν άπαντες είχαν τέτοια φιλοσοφία.

Το ματς

Ματσάρα έγινε στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και σε αυτό βοήθησαν και οι δύο ομάδες. ΟΦΗ και Ιωνικός έπαιξαν για να νικήσουν, έβγαλαν φάσεις από τα πρώτα λεπτά και έτσι η αναμέτρηση είχε ενδιαφέρον από νωρίς.

Μόλις στο 7′ ο Χουτεσιώτης έκανε σημαντική επέμβαση σε κεφαλιά του Μπάκιτς και ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά μετά είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ. Ωστόσο, το πρώτο γκολ το έβαλε ο Ιωνικός στο 13′ με τον Μασάς στην παρθενική καλή στιγμή του. Ο Μύγας έκανε το γύρισμα και ο σκόρερ από κοντά με πλασέ έκανε το 0-1.

Προσπάθησε άμεσα να βγάλει αντίδραση ο ΟΦΗ. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά στο 24′ ο Ιωνικός ήταν που απείλησε ευκαιρία με Μάντζη και Φαντιγκά. Τρία λεπτά μετά ο Μασάς δεν μπόρεσε να βρει και πάλι δίχτυα και τελικά αυτό κόστισε, αφού στο 45′ ο Μπάκιτς με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κρητικοί έμειναν με δέκα. Στο 52′ ο Πασαλίδης πήγε αντιαθλητικά πάνω στον Φαντιγκά και μέσω VAR αποβλήθηκε. Αυτό έκανε τους φιλοξενούμενους να βγουν ακόμη πιο μπροστά για να διεκδικήσουν τη νίκη και στο 65′ ο Μασάς έκανε το 1-2 μετά το γύρισμα του Μάντζη.

Έχοντας παίκτη παραπάνω και το προβάδισμα ο Ιωνικός θα μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι. Δεν το «τελείωσε», δεν έπαιξε με τον χρόνο και όλα αυτά του κόστισαν. Ο ΟΦΗ προειδοποίησε με τον Διαμαντή στο 76′ και πέντε λεπτά μετά έκανε το 2-2. Σκόρερ με κεφαλιά ο Ντίκο μετά την ωραία ενέργεια του Μπιφουμά. Κάκιστη η αντίδραση του Μύγα στη φάση και των στόπερ.

Στα τελευταία λεπτά οι Νικαιώτες πίεσαν πολύ για το γκολ της νίκης. Είχαν ευκαιρίες με τους Μάνο, Ελευθεριάδη και Τσιγκρίνσκι, αλλά το πολυπόθητο γκολ της νίκης δεν ήρθε, ενώ είχε και μία σημαντική επέμβαση ο Χουτεσιώτης σε τετ α τετ του Μπιφουμά. Πρακτικά η ισοπαλία αυτό που αλλάζει πια είναι πως ο Ιωνικός μόνο με νίκη απέναντι στη Λαμία παραμένει στην κατηγορία, ενώ εάν είχε κάνει το διπλό, του αρκούσε να μη χάσει.

ΟΦΗ – Ιωνικός 2-2

Σκόρερ: 45′ Μπάκιτς, 81′ Ντίκο – 13′ και 65′ Μασάς

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης (75′ Διαμαντής), Θοράριρσον, Περέα, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Ντίκο (90’+5′ Μοσκέρα), Φελίπε (75′ Μπιφούμα).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (85′ Μάνος), Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς (85′ Ελευθεριάδης), Φαντιγκά (71′ Γούλερι), Μασάς, Μάντζης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ιωνικός 2-2: Όρθιος και η παραμονή στο χέρι του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.