ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Εμβιλά κέρναγε, Σισέ έπινε σε μια ανατροπή τίτλου! (vids)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΟΦΗ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος με πρωταγωνιστές τους Σισέ, Εμβιλά, Ρόνι Λόπες.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Μεγάλη ανατροπή που δείχνει τίτλο πέτυχε ο Ολυμπιακός για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Ο Σισέ έβαλε δύο γκολ, με ασίστ από τον Εμβιλά και ο Ρόνι Λόπες έβαλε το τρίτο τέρμα. Για τους «ερυθρόλευκους» που καλπάζουν στην κορυφή της Super League.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Διαμαντή στο 16’ αλλά από εκείνο το λεπτό και μετά δέχθηκε μεγάλη πίεση και δεν άντεξε.

Η τακτική από Νιόπλια, Μαρτίνς

Ο Νίκος Νιόπλιας τελικά δεν ξεκίνησε τον Γκαγιέγο, που μόλις γύρισε από τραυματισμό. Αλλά έβαλε τον Τοράλ μαζί με τον Μεγιάδο και τον Ντε Γκουζμάν στα χαφ. Από την μεριά του ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε το 4-2-3-1. Αλλά έβαλε τον Μπα ξανά με τον Σισέ δίδυμο στα στόπερ. Και τον Μπουχαλάκη στα χαφ αντί του ντεφορμέ Μαντί Καμαρά. Επίσης ο Ρόνι Λόπες πήρε φανέλα βασικού.

Άνοιξε το σκορ ο Διαμαντής

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον ΟΦΗ πιο ενθουσιώδη να πιέζει ψηλά για να δημιουργήσει πρόβλημα στην κυκλοφορία των αντιπάλων του. Παράλληλα υπήρξαν βοήθειες στα μαρκαρίσματα κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα ο Αγκιμπού Καμαρά. Έτσι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 16’ προηγήθηκαν με δυνατό σουτ του Διαμαντή μέσα από την μεγάλη περιοχή. Προηγήθηκε βέβαια ένα… τσαφ του Ρόνι Λόπες.

Ισοφάρισε με κεφαλιά ο Σισέ

Μετά από εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Και η κρητική ομάδα να περιμένει πίσω. Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να βάλουν την μπάλα στην μεγάλη περιοχή με σέντρες. Και σε μια από αυτές στο 24’ ο Εμβιλά βρήκε τον αφύλακτο Σισέ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ρόνι Λόπες πλάσαρε και ο Επασί απέκρουσε εξ επαφής σε μια μεγάλη επέμβαση.

Στο 34’ δόθηκε οφσάιντ ο Ελ Αραμπί που βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, μετά από κόντρες. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στη συγκεκριμένη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να έχουν το μερίδιο τους για όσα έγιναν. Ο ΟΦΗ ήταν καλός και πιεστικός έως το λεπτό που έβαλε το γκολ. Μετά ανέβηκε ο Ολυμπιακός, που ισοφάρισε και είχε ευκαιρία με τον Λόπες για ένα ακόμα γκολ.

Εμβιλά, Σισέ και 1-2

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι. Και στο 49’ ξανά από ασίστ του Εμβιλά, ο Σισέ έβαλε με πλασέ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 58’ Αγκιμπού έκανε δυνατό σουτ, απέκρουσε ο Επασί και ο Εμβιλά πήρε το ριμπάουντ έκανε νέο σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ρόνι Λόπες έδωσε αέρα

Για να έρθει το 60ο λεπτό με τον Ρόνι Λόπες να σκοράρει με συρτό σουτ στην κλειστή γωνία εδραιώνοντας την νίκη του Ολυμπιακού σε μια δύσκολη έδρα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση τους έχοντας πλήρη έλεγχο του αγώνα. Και στο 71’ ο Μπα είχε δοκάρι. Αφού προηγήθηκε κεφαλιά του Σισέ, που έδιωξε σωτήρια ο Επασί.

Στο 91′ ο Βατσλίκ έκανε μια τρομερή επέμβαση σε σουτ του Στάικου για να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Η βροχή μπορεί να μην σταμάτησε σε όλη την διάρκεια του ματς, αλλά δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να πάρει τη νίκη. Και να υποχρεώσει τον ΟΦΗ στην μόλις δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα.

ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 16’ Διαμαντής, 24’, 49’ Σισέ, 60’ Ρόνι Λόπες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: –

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Δεν είναι και λίγο να βάζει δύο γκολ και να κάνει ανατροπή σε σκορ ένας στόπερ. Αυτό έκανε ο Σισέ που με δύο γκολ έκανε το 1-2 κι έβαλε το νερό στο αυλάκι για να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός. Μάλιστα έκανε και προσωπικό ρεκόρ με δύο γκολ σε μια αναμέτρηση.

UP: Κανονικά θα ήταν ο MVP για την εξαιρετική του εμφάνιση, αλλά δεν βάζει συνέχεια δύο γκολ ο Σισέ. Ο λόγος για τον Εμβιλά που έκανε τα πάντα στο κέντρο και στην επιθετική λειτουργία. Έχοντας και την βοήθεια αμυντικά από τον Μπουχαλάκη, το έριξε στην δημιουργία και ήταν δικές του οι ασίστ στα δύο γκολ του Σισέ.

DOWN: Η αμυντική τετράδα του ΟΦΗ έδειξε αδιάβαστη γενικά, όταν δέχθηκε πίεση από τους «ερυθρόλευκους». Κι έτσι έχασε πολλές φάσεις αφού τα γκολ ήρθαν από λάθος μαρκαρίσματα στην μεγάλη περιοχή.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (74’ Διαμαντής), Μπαλογιάννης, Τοράλ, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν (68’ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (68’ Γιάννου), Καστάνιος (68’ Καμάου).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65’ Μ. Καμαρά), Λόπες (90′ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Μασούρας (80′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (89′ Τικίνιο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Εμβιλά κέρναγε, Σισέ έπινε σε μια ανατροπή τίτλου! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!