ΟΦΗ

Φορτούνα Σιτάρντ – ΟΦΗ 1-1: Άρεσαν οι Κρητικοί

Αυτό ήταν το τελικό σκορ στο δεύτερο φιλικό που έδωσαν οι Κρητικοί επί ολλανδικού εδάφους

Φορτούνα Σιτάρντ – ΟΦΗ 1-1… Αυτό ήταν το τελικό σκορ στο δεύτερο φιλικό που έδωσαν οι Κρητικοί επί ολλανδικού εδάφους. Γενικότερα η ομάδα του Νίκου Νιόπλια άφησε θετικές εντυπώσεις.

Φορτούνα Σιτάρντ και ΟΦΗ ήταν λογικό να ψάχνουν τα πατήματά τους στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Κρητικοί είχαν νωρίς μία καλή στιγμή με τον Νοικοκυράκη. Αυτό που προσπάθησαν ήτα να πιέσουν ψηλά. Ωστόσο, έτσι βρήκαν χώρους και οι Ολλανδοί. Είχαν δοκάρι στο 15′, το παραλίγο αυτογκόλ του Βούρου στο 17′ και το τέρμα του Χάνσον στο 26′.

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο ΟΦΗ αντέδρασε. Στο 38′ ο Καστάνιος κέρδισε πέναλτι και ο Ντε Γκούζμαν το εκτέλεσε εύστοχα. Λίγο πριν την ανάπαυλα είχε μία ακόμη καλή στιγμή ο Νοικοκυράκης, αλλά δεν νίκησε τον Ντόρνεμπους, όπως και ο Ντε Γκούζμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αλλαγές. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπήρχαν και φάσεις. Στο 62′ ο Χάνσον σούταρε και ο Σηφάκης μπλόκαρε. Τρία λεπτά μετά ο Μπαλογιάννης δοκίμασε το πόδι του, ενώ στο 76′ ακυρώθηκε γκολ του Καστάνιος για οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά χάθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη Φορτούνα με τους Σελίμοβιτς και Σηφάκη να πραγματοποιηθούν κομβικές επεμβάσεις.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νοικοκυράκης, Ντε Γκούζμαν, Σαρδινέρο, Στάρτζεον, Καστάινος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νιόπλιας χρησιμοποίησε και τους: Σηφάκη, Ουές, Λυμπεράκη, Σελίμοβιτς, Φαν Ντάινεν, Μπαλογιάννη, Γιαννούλη, Γρίβα